Marek Rutkowski Marek Rutkowski
264
BLOG

Moskiewska "Noworosja" - ograniczenia emigacji Starozakonnych

Marek Rutkowski Marek Rutkowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

W jesieni roku 1843 generał -gubernator noworossyjski i bessarabski hr Woroncow  przedstawiał do deczyji petersburskiego ministra spraw wewnętrznych  wniosek o pozwolenie "rzemieślnikom, cudzoziemskim i polskim żydom, którzy odznaczającą się biegłośoią w robocie i porządnym sposobem życia pozyskali dobrą sławę w w towarzystwie, iżby mieszkali w Gubernii Jekaterynosławskiej(dzisaj: Dniepropietrowsk, gdzie tuż obok leżała pobudowna w roku 1635 polska twierdza nad Dnieprem - Kudak) ) do czasu, aż przemysł fabryczny i rzemiosłowy stanie tam na  wyższym stopniu wykształcenia".

Hrabia Woroncow wnosił poza tym  o rozciągnienie tego środka na cały "kraj noworossyjski i Bessarabię", wskazując, że w miastach "po większej części niedawno założonych, daje się czuć podobny niedostatek dobrych rzemieślników i że ci są powiększej części żydzi".

W odpowiedzi petersburski minister stwierdził, iż  "żydzi  cudzoziemscy tylko w przewidzianych prawem przypadkach mogą przyjeżdżać do Rossyi i zostawć w niej przez czas zakreślony, przeto dozwolenie prostym rzemieślnikom z liczby cudzoziemskich i polskich żydów mieszkania w jekaterynosławskiej gubernii i w ogolności w noworosyjskim kraju przez czas nieograniczony, byłoby wyjątkiem od prawa, dla dopuszczenia którego w razie niniejszym nie widzi się dostatecznych pobudek".

Jak widać w połowie lat czterdziestych centralne władze państwa moskiewskiego ograniczyły napływ ludności zydowskiej  na ztw. tereny "Noworosji".

@copyright Marek Rutkowski

 

Addendum: Uwaga wyjaśniająca do moskiewskiej nomenklarury "Noworosja" (odnoszącej się do moskiewskich źródeł z czasów carskich):

Pamietajmy ze tereny na południe od pasa stałego zasiedlenia na Ukrainie miały być- zgodnie z Traktatem Andruszowskim - wspólnie zarządane  przez Rrzeczpospolitą i Carstwo Moskiewskie, ktore  nie dotryzmało tegoż warunku traktatu. Stąd też m.in. uzywany przez władze carskie także po rozbiorach Polski, a szczególnie w XIX wieku, termin "Noworosja" (odnoszacy sie faktycznie do niezasiedlonej częsci Ukrainy) był  oczywiście z punktu widzenia Polski i Ukrainy nie do przyjęcia jako nieadekwatny.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Kultura