Wystawiane w okresie paskiewiczowskim przez najezdnicze władze moskiewskie w podbitym Królestwie Polskim nowych i przebudowa starych twierdz (np. Cytadela, Iwangorod/Dęblin, Modlin) wiązało się z aktywnym wspóldziałaniem z Rosjanami miejscowych przedsiębiorców (entreprenerów).
Niekórzy z nich zasłuzyli dla dla władzy carskiej w tym zakresie ogromnie, co owocowało rozliczymi nagrodami. O wydanie takich nagród wsytępował do cara sam moskiewski wielkorządca Królestwa, Iwan paskiewicz Erywański, książę warszawski.
Ogromnie się bodajże "wsławił" w tym zakresie "mieszkaniec i kupiec miasta Warszawy, Salomon Blumberg", który "ze znakomitą dla Skarbu oszczędnością"dokonał "rozmaitych robót około budowy twierdz, jak niemniej czyniąc ciągłe ofiary na rzecz Zakładów Dobroczynnych".
Nagrodą dla Blumberg'a było nadanie w marcu roku 1850 dla niego i jego potomstwu w prostej linii prawa "poczesnego obywatelstwa"
Widzimy ze tem że Salomon Blumberg z Warszawy został szczególnie wyróżniony przez cara i jego feldmarszałka za przyczynienie się i to z oszczędnosciami dla włądzy carskiej, do budowy twierdz moskiewskich na polskiej ziemi.
@ copyright Marek Rutkowski
Inne tematy w dziale Kultura