Marek Rutkowski Marek Rutkowski
264
BLOG

Grabież budżetu państwa po 1831 roku - casus Paskiewicza

Marek Rutkowski Marek Rutkowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

W okrsie międzypowstaniowym utrzymujący w ryzach  Królestwo Polskie prominentni członkowie najezdniczej administracji carskiejnie tylko czerpali profity z samej racji pełnienia funkcji administracyjnych, wojskowych i policyjnych, nie tylko otrzymywali liczne donacje terytorialne (najczęsciej otrzymujac od cara grunta skonfikowane polkim patriotom), ale też jawnie korzystali w celach prywatnyuch z funduszy państowowych. Tu jednak pojawiał się problem. Ponieważ  z złożenia podejmwane w tym okresie także na terytorium Królestwa Polskiego decyje administracji  moksiewksiej musiały jednak mieć umocowanie prawne,  jawna  grabież funduszy państowych musiła też być  w jakis sposób ukonstytuowania.

Płynący z góry przykład dawał sam namiesntik cesarki w Królestwie Polskim - Iwan erywański  i książzę warszawski  Paskiewicz , kóry po prostu zaciągnął w budżecie Króelstwa prywatny dług.  Sprawę nastepnie rozwiązano ninteligentnie na linii Mikołaj I - Iwan Paskiewicz..

Otóz po prostu  we wrześniu roku 1843 car Mikołaj I "pragnąc dac dowód zupełnej swej wdzięczności namiestnikowi /.../za niezmordowane prace jego i troskliwośc o dobro kraju zarządowi jego powierzonego, raczył dać najmiłościwsża deczyję  [....i] rozkazać umorzyć w zupełności dług przez Jego Ksiązęcą  Mośc w  Skarbie Królestwa zaciagnięty".  

Jak zatem widzimy,  ujarzmianie i stopniowa likwiadacja odrębności Królestwa Polskiego opłacała się namiestnikowi i innym jemu poodbnym na rózne  sposoby. Jednym z nich była  (realizowana w praktyce  pod pretekstem pożyczki, potem bezzwrotnej)  jawna  grabież  budzetu  państwa. 

@copyright Marek Rutkowski

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Kultura