Po upadku Powstania Listopadowego i po zrealizowaniu zarządzonego przez cara Mikołaja I-go, a realizowanego na miejscu pod kontrolą generała Józefa Rautenstraucha likwidacji Wojska Polskiego, wprowadzono w początku czasów paskiewiczowskich zasadę ciagłego nadzoru policyjnego nad biorącymi udział w powstaniu byłymi polskimi oficerami i posiadaczami niższych szarż wojskowych. Między innymi milei oni obowiązek okresowego meldowania się osobiście w biurze warszawskiego ober-policjamstra(lub na policji w wypadku zamieszkowania na prowincji).
Dopiero po 14 (czternastu) latach od 16 września 1831 roku (tj.od formalnej daty początku funkcjonowania w Królestwie Polskim zaborczej administracji paskiewiczowskiej) obowiązek okresowego meldowania się na policji byłych wojskowych poslkich zniesiono.
Decyzję taką podjął w maju roku 1845 freldmarszałek Iwan Paskiewicz, czyniąc tak "z uwagi, że dymisjonowani oficerowie i niższe stopnie b. Wojska Polskiego, którzy zostawali w służbie podczas rokoszu, od czasu przywrócenia porządku w kraju zachowują się spokojnie, i że nie okazało się, aby który z nich miał udział w szkodliwych zamiarach źle myslachc osób przeciwko rządowi i ogólnej spokojności"
A zatem policyjny nadzór nad byłymi polskimi wojskowymi moskiewskie władze zaborcze zniosły w Królestwie Polskim nie prędzej jak po czternastu latach od upadku Powstania Listopadowego.
@copyright Marek Rutkowski
Inne tematy w dziale Kultura