Aż do reform Aleksandra I z końca lat pięćdziesiątych/początku lat sześćdziesiątych XIX wieku (opracowywanych zresztą pierwotnie przez zdecydowanego przeciwnika uwolnienia i uwłaszczenia chłopstwa moskiewskiego- ministra sprawiedliwości Panina), właścicile chłopów mogli nimi dowolnie dysponować, w tym sprzedawać, rodzielając nawet przy tym rodziny. Także państo mogło dysponować chłopami, m.in. poprzez ich przejęcie od właściceli prywatnych.
Kwestią sporną i drażliwą (niekiedy z podtekstem) pozostawała cena jaką pobierano za sprzedaną, czy przejętą chłopkę. W dużym stopniu problee ten rozwiązywał zatwierdzony przez Mikołaja I dekret petersburskiej Rady Państwa ze stycznia roku 1843. Zostałon wydany, infrmując "o sposobie w jaki mają być wynagrodzeni właściciele za ludzi, którzy nieprawnie otrzymali wyzwolenie i o zakreśleniu sumy 50 rubli srebrem za poddane włościanki, w razie gdy przejdą do Skarbu".
Widzimy z powyższego, iż urzędowa cena za chłopke wynosiła w czasach Mikołaja I-go w państwie moskiewskim 50 (pięćdziesiąt) rubli srebrem.
@copyright Marek Rutkowski
Inne tematy w dziale Kultura