Marek Rutkowski Marek Rutkowski
203
BLOG

Popłoch wobec poboru w Kr. Polskim czasów międzypowstaniowych

Marek Rutkowski Marek Rutkowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

             Wezwanie do ludności (sporządzone na rozkaz carskiego namiestnika przez Komisję Rządowa Spraw Wewnętrznych i Duchownych jesienią roku 1859), a przekazane następnie przez gubernatorów cywilnych, rzuca istotne światło na rzeczywisty odbiór przez społeczność Królestwa Polskiego niektórych poczynań władzy najezdniczej, a w szczególności poboru do armii rosyjskiej.

             Otóż informowano w nim, że doszło do nieprawidłowego tłumaczenia sobie przez ludność prowadzonych właśnie czynności, związanych z uregulowaniem ksiąg gminnych, zgodnie zresztą z zasadami wskazanymi przez nową wersję ustawy o spisie wojskowym.

Potwierdzając, iż rozsiewane informacje o mającym wkrótce nastąpić poborze były fałszywe, władze Królestwa groziły jednocześnie konsekwencjami karnymi za takie postępki. I tak, jeden z gubernatorów  cywilnych  stwierdził explicite, iż skutki karne pociągnie za sobą  rozsiewanie „fałszywych w powyższym przedmiocie wieści i niepotrzebnego popłochu mogącego w przyszłości szkodliwie oddziałać na dobro służby”.  

              Jak wynika z powyższego, i co potwierdzały same władze najezdnicze, pobór do armii carskiej w Królestwie Polskim epoki między powstaniowej budził w społeczeństwie polskim popłoch. Wydaje się zatem, iż moskiewskie rządy najezdnicze w Królestwie Polskim epoki między powstaniowej skutecznie zrealizowały wobec polskiego społeczeństwa zasady terroru psychicznego.   

@copyright Marek Rutkowski

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Kultura