Marek Rutkowski Marek Rutkowski
116
BLOG

Zwolnione z opłaty spławnej paskiewiczowskich transportów wojska

Marek Rutkowski Marek Rutkowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

              Rozliczne przywileje okupacyjnego wojska carskiego stacjonującego w Królestwie Polskim epoki paskiewiczowskiej nie ominęły i - w tamtych czasach jeszcze kluczowego - transportu wodnego.  Należy tu wymienić przede wszystkim kwestię tzw. opłat "spławnego" stosowanych w odniesieniu do transportów wojskowych  wykorzystujących cieki wodne.

Już bowiem w ustawie z  1832 roku o opłacie spławnego w Warszawie wskazano, iż statki „produkta liwerunku lub furażu wojskowego, na gminy rozpaletowanego, bezpośrednio prowadzące /.../ i ładunek swój prosto do magazynów wojskowych składające”, posiadając odpowiednie zaświadczenia wystawione przez burmistrzów lub wójtów, były zwolnione od wszelkich opłat spławnych.

           Dalej dowiadujemy się dodatkowo, iż zgodnie z odezwą sekretarza stanu przy Radzie Administracyjnej z  sierpnia 1848 roku od opłaty spławnej w Królestwie Polskim uwolniono wszystkie statki wojskowe.

        Odnosząca się w oryginale do „statków z transportami wojskowymi prowadzonych”, odezwa zawierała oczywiście decyzję feldmarszałka Paskiewicza w tej mierze. Paskiewicz wydał takie rozporządzenie „z powodu zaszłej kwestii co do poboru spławnego na kanale augustowskim i na rzekach, gdzie spławne jest lub będzie postanowionem”. Następnie Komisja Rządowa Przychodów i Skarbu także w  sierpnia 1848 roku rozpowszechniła treść odezwy w formie reskryptu, przesyłając ją rządom gubernialnym do rozpowszechnienia w lokalnych dziennikach urzędowych.

 

Uwolnienie wojskowych transportów rzecznych od opłaty spławnego w roku 1848 bez wątpienia związane było z nasileniem walk rewolucyjnych w Europie w tym czasie i interwencją armii carskiej.     

 

@ copyright Marek Rutkowski

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura