szturman szturman
1510
BLOG

Konferencja „Zbrodniarze z OUN-UPA i sprawiedliwi Ukraińcy"

szturman szturman Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Konferencja „Zbrodniarze z OUN-UPA i sprawiedliwi Ukraińcy. Dokumentacja i upamiętnienie”.

Konferencja naukowa odbyła się 26 października 2010 roku w Warszawie w Centrum Edukacyjnym IPN, ul. Marszałkowska 21/25. Konferencję zorganizował Instytut Pamięci Narodowej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów. Przedsięwzięcie to miało odbyć się w czerwcu 2010, ale w związku z katastrofą samolotu z polską delegacją w kwietniu 2010 r. terminy zostały przełożone. Właśnie wtedy zginął również dyrektor IPN - Janusz Kurtyka.



Prawie zawsze podczas tego typu wydarzeń można kupić interesujące materiały na ten temat:

 

 

A z sali konferencyjnej można było przejść do następnego pomieszczenia, gdzie była eksponowana wystawa przedstawiająca ludobójstwo dokonane przez OUN-UPA na cywilnej ludności polskiej.

 

Przypominamy, że autorem tej wystawy jest Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów (SUOZUN) z Wrocławia. Właśnie SUOZUN posiada wszelkie prawa do tej wystawy, która zawsze pokazywana jest za darmo.

Ale wróćmy do samej konferencji, bo w jej trakcie były omawiane bardzo ważne kwestie.

Konferencję otworzył profesor Jan Żaryn.


Po przemówieniu wstępnym Jana Żaryna do zebranych przemówił zastępca pełniącego obowiązki Dyrektora IPN - Dariusz Gabrel (Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu):

 

Kolejnym prelegentem był pan Szczepan Siekierka - Prezes Stowarzyszenia SUOZUN, które było jednym z organizatorów konferencji.

Początek wystąpienia Szczepana Siekierki

Zakończenie wystąpienia Szczepana Siekierki

Prezes Stowarzyszenia SUOZUN przedstawił uczestnikom Konferencji gościa z Ukrainy - działacza samorządowego, radnego z Charkowa, Władimira Cymbaluka, który zwrócił się do zebranych z przemówieniem powitalnym i podziękował obywatelom polskim za to, że odróżniają zbrodnicze organizacje OUN i UPA od narodu ukraińskiego.

Prezydium. Od lewej: Konrad Bieruń, prokurator z IPN we Wrocławiu, Piotr Zając, prokurator z IPN w Lublinie, Wiktor Szwiec z OKŚZpNP w Krakowie, Romuald Niedzielko - autor "KRESOWEJ KSIĘGI SPRAWIEDLIWYCH 1939-1945":

Referat wygłosił Konrad Bieruń - prokurator Okręgowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (OKŚZpNP) we Wrocławiu. Raport został napisany przez dwóch jego kolegów - Przemysława Miszka i Krzysztofa Matkowskiego.

Wystąpienie Konrada Bierunia

Temat referatu - „Zbrodnie popełnione przez nacjonalistów ukraińskich w Małopolsce Wschodniej w latach 1939 -1945 na osobach narodowości polskiej, w świetle śledztw OKŚZpNP we Wrocławiu”.
- Akcje pacyfikacyjne, przeprowadzane przez OUN i UPA, dotyczyły przede wszystkim polskich wsi i małych osiedli, miasta były stosunkowo bezpieczne. Morderstwa były popełniane w okrutny sposób, ofiary często poddawano torturom, nie zważając na ich wiek i płeć. Ponadto ukraińscy nacjonaliści zabijali Polaków, którzy groźbami zostali zmuszeni do opuszczenia swoich gospodarstw oraz członków mieszanych polsko-ukraińskich rodzin. Zwykle uzbrojone bojówki atakowały w nocy, czasami w mundurach wojskowych niemieckich i sowieckich...
W trakcie dochodzeń, dotyczących wyłącznie terytorium wschodniej Małopolski, przesłuchano ponad 5 000 świadków. Należy zauważyć, że działania OUN-UPA w stosunku do ludności polskiej miały jednoznacznie charakter ludobójstwa - powiedział Konrad Bieruń.

Następnie swój referat odczytał prokurator OKŚZpNP w Lublinie Piotr Zając. (Przy okazji przypomnę jedno opracowanie o wołyńskiej rzezi, które zostało opublikowane dzięki jego pomocy - "WOŁYŃ. LATO 1943").

Temat referatu „Problematyka ścigania i karania sprawców zbrodni ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej w latach 1939 -1945 na terenie ówczesnego województwa wołyńskiego i lubelskiego”.

Piotr Zając powiedział, że w trakcie dochodzeń prowadzonych przez OKŚZpNP został potwierdzony zorganizowany i ludobójczy charakter działań ukraińskich nacjonalistów z OUN i UPA, mający na celu "zniszczenie i oczyszczanie terytorium ukraińskiego z elementu polskiego ".
- Antypolskie akcje, prowadzone przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej, mają swoje korzenie w międzynarodowym charakterze II Rzeczpospolitej Polskiej. W tym państwie istniało wiele grup etnicznych, a kontakty między nimi nie zawsze układały się dobrze. Na terytoriach, które zostały uznane za etniczne ziemie ukraińskie, coraz silniejsze stawało się dążenie do utworzenia niepodległej Ukrainy, a za głównych przeciwników tej idei najczęściej uznawano Polaków - zauważył P. Zając.

Wystąpienie Piotra Zająca

Prokurator Wiktor Szwiec z OKŚZpNP w Krakowie w swoim referacie opowiedział o zbrodni w miejscowości Huta Pieniacka „Zbrodnia w Hucie Pieniackiej w świetle ustaleń śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie”.

Jako ostatni wystąpił Romuald Niedzielko z Biura Edukacji Publicznej IPN.

Mówił o „Niewygodnym bohaterstwie. O Ukraińcach ratujących Polaków poddanych eksterminacji przez OUN-UPA”.

Wystąpienie Romualda Niedzielko

O tym, że niektórzy Ukraińcy pomagali Polakom mówił również w swoim przemówieniu Szczepan Siekierka - Prezes Stowarzyszenia SUOZUN - "wielu z nich ostrzegało o zaplanowanych akcjach i udzielało pomocy Polakom. W związku z tym występujemy z inicjatywą utworzenia we Wrocławiu "Ogrodu Sprawiedliwych", gdzie upamiętnimy szlachetnych Ukraińców, którzy pomagali wtedy Polakom." A prowadzący Konferencję profesor Jan Żaryn dodał, że zostanie przygotowane wystąpienie do władz miasta Warszawy, aby dla jednego z rond w stolicy nadać nazwę "Sprawiedliwych Ukraińców".

W przerwie konferencji nadal trwały burzliwe dyskusje. Władimir Cymbaluk omawiał z polskimi kolegami możliwości współpracy.

 

Następnie uczestnik konferencji z Charkowa udzielił krótkiego wywiadu polskiej telewizji "TVP Program I":
http://w313.wrzuta.pl/film/9mS1yptcySk/pomnik_sprawiedliwych_ukraincow_26.10.2010__tvp_1

Uwaga! Na tej konferencji polskie społeczeństwo po raz pierwszy wyraziło pogląd, że Rzeczpospolita Polska powinna udzielić pomocy materialnej dla tych Ukraińców, którzy w czasie II Wojny Światowej ratowali Polaków.

Krótki wywiad na ten temat dziennikarza dziennika "Rzeczpospolita": "Polska nie pamięta o sprawiedliwych"

Kilka linków do materiałów o tej konferencji w polskich mediach:
http://w313.wrzuta.pl/film/9mS1yptcySk/pomnik_sprawiedliwych_ukraincow_26.10.2010__tvp_1

Zbrodniarze z OUN-UPA i Sprawiedliwi Ukraińcy (Warsztaty Idei)
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/ipn-celem-akcji-byla-eksterminacja-polakow,1,3744784,wiadomosc.html
http://www.rp.pl/artykul/554611.html
http://www.rp.pl/artykul/554893.html
http://sadeczanin.info/aktualnosci-najnowsze/8357

P. S. Rozpowszechnianie informacji jest mile widziane.

 

 

 

szturman
O mnie szturman

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Kultura