W Charkowieotwarto wystawę dokumentalną "Ukraińscy Sprawiedliwi. "Rzeź wołyńska": ofiary OUN-UPA"
19 października 2010 r. o godzinie 17:30 w konferencji prasowej przeprowadzonej podczas otwarcia wystawy wzięli udział: poseł do parlamentu Ukrainy, Przewodniczący Rady Wszechukraińskiej organizacji społecznej "Ruch Obrony Prawa "Rosyjskojęzyczna Ukraina" Wadim Kolesniczenko, Przewodniczący Charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej (dalej - ChOGA) Michaił Dobkin, Zastępcy Przewodniczącego ChOGA Jewgenij Sawin i Jurij Sapronow, Przewodniczący Charkowskiej Rady Obwodowej Siergiej Czernow, poseł do parlamentu Ukrainy Wiktor Korż, profesor, kandydat nauk historycznych, dyrektor Centrum historii miasta Charkowa, Siergiej Kudełko.
Prezentując wystawę, Wadim Kolesniczenko zaproponował mieszkańcom i odwiedzającym miasto Charków zapoznanie się z fotografiami i dokumentami, które odzwierciedlają wydarzenia z 1943 roku na zachodniej Ukrainie i częściowo w Polsce. "Obywatele Ukrainy muszą poznać prawdę o tych wydarzeniach. Zdaniem ekspertów w tym czasie przy użyciu najbardziej barbarzyńskich metod zostało wymordowanych od 100 do 200 tysięcy Polaków, Żydów, Rosjan"- powiedział poseł do parlamentu Ukrainy.
Wadim Wasylewicz przypomniał pryncypialne stanowisko organizatorów wystawy: "Nie obwiniamy nikogo, dajemy ludziom możliwość zapoznania się z tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce w 1943 roku. Wnioski każdy wyciągnie sam, ale teza, że nie mamy prawa pisać historii II Wojny Światowej na nowo, powinna na zawsze pozostać w naszych sercach" - podkreślił.
Zdaniem Przedstawiciela Przewodniczącego Rady Wszechukraińskiej organizacji społecznej "Ruch Obrony Prawa "Rosyjskojęzyczna Ukraina", wystawa po raz kolejny pokazuje, że "Ukraina dla Ukraińców" - to nacjonalistyczno-faszystowska idea, która jest nie do przyjęcia dla Ukrainy, ani dla ludzi dobrej woli w ogólności, ponieważ przeważająca liczba mieszkańców Ukrainy uważa, że powinniśmy żyć w pokoju, współpracy, niezależnie od języka i religii.
W swoim przemówieniu Wadim Kolesniczenko podziękował przewodniczącemu ChOGA Michaiłowi Dobkinowi i pełniącemu obowiązki burmistrza Charkowa Giennadijowi Kernesowi za to, że wykazali się obywatelską postawą i zaprosili wystawę do Charkowa. W ten sposób dokonuje się bardzo ważna sprawa - sprawiedliwość historyczna.
Michaił Markowicz Dobkin, Przewodniczący ChOGA, przyłączył się do słów Wadima Kolesniczenko, że otwarcie wystawy dokumentalnej "Ukraińscy Sprawiedliwi. "Rzeź wołyńska": ofiary OUN-UPA" w głównym teatrze stolicy Słobożanszcziny ma ogromne znaczenie dla mieszkańców Charkowa.
"Nikt nie ma prawa zatajać prawdy o działaniach bojówkarzy UPA, nikt nie ma prawa zrównywać ich z żołnierzami, którzy wyzwalali i nasz kraj, i Europę, oddawać im honory wojskowe, ukrywać ich zbrodnie, które pociągnęły za sobą śmierć dziesiątków tysięcy ludzi.
Tragedia, przerażenie, cierpienia niewinnych ludzi nie powinny pójść w zapomnienie z powodu decyzji jakiegokolwiek polityka, chwilowo będącego przy władzy, nie mogą być wykreślone z pamięci rodzin, pokoleń, całych narodów.
Wystawa - to niepowtarzalna okazja dania udokumentowanego, historycznie udowodnionego odporu tym, którzy wciąż próbują mówić, że Ukraina jest tylko dla Ukraińców i dla innych nie ma w niej miejsca. Bardzo się cieszę, że wystawa pojawiła się w Charkowie, i jestem absolutnie przekonany, że przyniesie to ogromne korzyści dla naszego społeczeństwa" - powiedział szef obwodu podczas konferencji prasowej.
Przewodniczący ChOGA dodał także, że dla uczniów klas od 9 do 11 organizowane będą wycieczki dla zapoznania się z materiałami wystawy. "Dołożymy wszelkich starań, aby wystawę obejrzeli najważniejsi mieszkańcy miasta Charkowa - młodzież w wieku szkolnym. My nawet w najtrudniejszych czasach prowadziliśmy specjalną pracę wychowawczą. Przyprowadzimy tu uczniów z miasta Charkowa i z okolicznych rejonów obwodu charkowskiego, aby dzieci ucząc się historii według szkolnych programów nauczania, mogły wyciągnąć samodzielnie wnioski, żeby mogły zrozumieć, jak ciężkie były lata czterdzieste i pięćdziesiąte ubiegłego wieku "- powiedział.
"Ta wystawa jest potrzebna zarówno dla starszego pokolenia, jak i dla młodzieży. Ona jest niezbędna dla przemyślenia wszystkiego, co wydarzyło się w naszej historii. Na podstawie tych zdjęć i dokumentów możemy wyciągnąć wnioski z tego, co wydarzyło się w tych strasznych latach. Historii się nie da zmienić, jakakolwiek by ona była. Musimy szanować naszych ojców, dziadów, musimy zrozumieć, w jakich warunkach żyli. Jestem pewien, że w pierwszej kolejności młodzież doceni ich wysiłek i te ofiary, które poniosły starsze pokolenia po to, żebyśmy mieli możliwość spokojnie żyć i budować nowoczesne państwo" - zakończył oficjalną część otwarcia wystawy dokumentalnej "Ukraińscy Sprawiedliwi. "Rzeź wołyńska": ofiary OUN-UPA"
Przewodniczący Charkowskiej Rady Obwodowej Siergiej Czernow.
Kandydat nauk historycznych, profesor, dyrektor Centrum historii miasta Charkowa, Siergiej Michajłowicz Kudełko oprowadził gości i przedstawicieli mediów zapoznając ich z materiałami wystawy.
Informacje na temat wystawy dokumentalnej fotograficznej "Ukraińscy Sprawiedliwi. "Rzeź wołyńska": ofiary OUN-UPA"
Na wystawie prezentowane są dane statystyczne, tabele, fotokopie oryginalnych zdjęć i dokumentów z polskich archiwach państwowych i prywatnych kolekcji. Zbiór ponad 4.000 dokumentów i map potwierdza fakty ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych przez OUN-UPA przeciwko ludności ukraińskiej, polskiej, żydowskiej, rosyjskiej i romskiej.
Wystawa ta jest pierwszą tego typu wystawą na Ukrainie, która stwarza okazję do poznania prawdy o tragicznych wydarzeniach "rzezi wołyńskiej" na podstawie dokumentów archiwalnych i wspomnień naocznych świadków.
Z materiałami wystawy mieli już okazję zapoznać się mieszkańcy i goście miasta w Kijowie (12 000 osób), Ługańsku (5 000 osób), Zaporożu (8 000 osób), Odessie (7 000 osób), Mikołajewie (7 000 osób), Sewastopolu (9 000 osób), Jałcie (5 000 osób).
Po ekspozycji w mieście Charkowie wystawa będzie eksponowana we Lwowie, Łucku, Dniepropietrowsku, Doniecku, Symferopolu i innych miastach. Wystawa jest organizowana przez Wszechukraińską organizację społeczną "Ruch Obrony Prawa "Rosyjskojęzyczna Ukraina" i Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów (Polska).
Od 19 do 26 października 2010 r. w pomieszczeniach Charkowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu imienia Łysenko (ulica Sumska 25) będzie eksponowana wystawa dokumentalna "Ukraińscy Sprawiedliwi. "Rzeź wołyńska": ofiary OUN-UPA"
Wystawa będzie czynna w godzinach od 10:00 do 17:00.
Źródło: r-u.org.ua/politika/2677-harkov.html
Inne tematy w dziale Kultura