Romuald Szeremietiew Romuald Szeremietiew
2795
BLOG

Siła prawdy

Romuald Szeremietiew Romuald Szeremietiew Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 98

 Kampania polska 1939 r., wybuch II wojny światowej, to przełomowy moment w dziejach świata. Czas podejmowania najtrudniejszych decyzji, gdy rosły w siłę zbrodnicze totalitaryzmy. Zło zdawało się tryumfować i pokonanie, najpierw III Rzeszy, a po kilkudziesięciu latach rozpad „imperium zła” ZSRR zaczynało się właśnie wtedy, w Polsce, na polach bitewnych 1939 r.

 Po kampanii polskiej 1939 r. Polskę i jej przywódców, którzy przeciwstawili się złu, zalała propagandowa fala nienawiści, oszczerstw, kłamstw. Robili to wrogowie Polski, Niemcy, którym nie udało się użyć Polaków do budowania imperium Hitlera, szkalowali Polskę Sowieci szukający odwetu za przegraną wojnę 1920 r., robili to kolaboranci wrogów Polski. Dołożyli do budowli fałszu swoją cegiełkę także polscy polityczni przeciwnicy Piłsudskiego, Becka, Śmigłego, „sanacji”. image

 W okresie PRL dalej kłamano - w najgorszym świetle przedstawiano II Rzeczpospolitą. W III Rzeczpospolitej pojawili się ludzie, którzy kontynuują to haniebne działanie. Tworzą „alternatywne” wizje dziejów odsądzając od czci i wiary polityków II Rzeczypospolitej. Chcą nas przekonać, iż polityka polska, aby była skuteczną, powinna być podstępna, oszukańcza, niemoralna. Utrwalane są fałszywe stereotypy nieudolnych, naiwnych, głupich polskich przywódców. Próbuje się „rewidować” dzieje Polski przekonując, że wystarczyło zrezygnować z honoru (Beck: „My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor.”), aby uniknąć ofiar i strat, zachować niepodległość i nawet - kolaborując z Hitlerem - zbudować polskie mocarstwo.

imageJózef Mackiewicz (nie mylić ze Stanisławem Cat-Mackiewiczem) pisarz pochodzący z polskich Kresów, powtarzał, że: „Jedynie prawda jest ciekawa”. Tak rzeczywiście jest, a dodajmy, że kiedy odkrywamy prawdę ujawnia się też jej siła. Bowiem prawda jest potężną bronią w walce z kłamstwem.

 Nie dysponując wiedzą o faktach można łatwo dać posłuch kłamcom, także dać się zauroczyć fantazjom „alternatywnym” i uznać, że wyrażana przy tym krytyka zachowań i decyzji podejmowanych przez polityków polskich w czasach II Rzeczypospolitej jest zasadna.

 Są historycy, którzy potrafią dostrzec sens polskich dziejów i wskazać dokonania naszych przodków świadczące nie tylko o ich odwadze i honorze, ale też o rozsądku i mądrości. Dlatego warto polecić każdemu, kto chce wyrobić własny pogląd na ten temat lektury, które umożliwią poznanie faktów.

image Najpierw szukając odpowiedzi na pytanie: czy Polska powinna była pójść z Hitlerem warto zajrzeć do książki Piotra Gursztyna „Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?" Wydawnictwo Dolnośląskie Data wydania:2018.

 Z tym problemem zmierzył się dziennikarz i historyk wykazując, że zapewniający o możliwościach sojuszu II Rzeczpospolitej z III Rzeszą prezentują ahistoryczne podejście do przeszłości. Pisze politolog, historyk i badacz najnowszych dziejów Polski prof. Antoni Dudek: „Piotr Gursztyn przekonująco udowadnia, że współpraca z Hitlerem stanowiła ślepą uliczkę, na końcu której Polacy i tak doświadczyliby klęski, a przy okazji okryli hańbą. Ciekawie napisana i solidnie udokumentowana pozycja" – podkreśla prof. Dudek. Natomiast publicysta Bronisław Wildstein zauważył, że książka red. Gursztyna: „..jest skuteczną odtrutką na bałamutne tezy „rewizjonistów” rojących, że II Rzeczypospolita mogła, porozumiewając się z Niemcami, uniknąć tragedii okupacji i odnieść zwycięstwo.” Inny publicysta, Piotr Semka napisał: „Autor chwycił rewizjonistycznego byka za rogi. Pokazał, że flirt z Hitlerem byłby wasalizacją Polski. Książka napisana ze swadą i znajomością epoki”. Pełna zgoda.

 Rozważając jaką była polska armia w 1939 r. przeczytajmy prace Tymoteusza Pawłowskiego „Armia Śmigłego, Czwarta w Europie, siódma w świecie” Wydawnictwo Bellona. Data wydania:2014.

image Na temat tej książki możemy przeczytać taką opinię: „Nowatorskie studium szeroko i kompetentnie prezentujące wielkie dzieło rozbudowy polskiej armii konsekwentnie realizowane pod przywództwem marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza. Autor omawia koncepcje jego twórców, śmiałe rozwiązania trudnych problemów, podważa i przewartościowuje wiele opinii ugruntowanych w piśmiennictwie i świadomości potocznej. Przedstawia ogólne założenia i subiektywne warunki tego programu, jego realizację w poszczególnych rodzajach sił zbrojnych (lotnictwo, marynarka wojenna, wojska lądowe). Wiele uwagi poświęca też porównaniu potencjału armii Rzeczypospolitej z potencjałem armii państw europejskich. Książkę zamykają niezwykle interesujące rozważania o tym, jaki mógł być przebieg i rezultat wojny polsko niemieckiej w 1939 r., gdyby został zakończony program rozbudowy Wojska Polskiego. Lektura tego studium przyniesie wiele satysfakcji wszystkim, którzy interesują się historią II Rzeczypospolitej i cenią jej dziejowy dorobek.” Natomiast w recenzji książki napisanej przez historyka prof. Wiesława Jana Wysockiego czytamy: „Rzadko doprawdy zdarza się w kręgu adeptów nauki tak wyraźne eksponowanie krytycznego stanowiska wobec dotychczasowego dorobku historiozoficznego; autor uczynił z takiej konfrontacji istotny walor swojego widzenia tezy głównej. I ma rację!

 A poszukując odpowiedzi na pytanie: czy klęska Polski w 1939 r. była rzeczywiście nieuchronna warto zajrzeć do drugiej książki dr. Pawłowskiego: .„Sowieci nie wchodzą. Polacy mogli wygrać w image1939 roku” Wydawnictwo: Fronda. Rok wydania: 2020.

 Wydawca pisze na temat tej książki: „W PRL-u przedwrześniową Polskę przedstawiano jako państwo zgniłe, a kampanię 1939 roku – jako z góry skazaną na przegraną wojnę toczoną przez nieudaczników. To nie do uwierzenia, ale aż do dzisiaj nikt nie pokusił się o przedstawienie stanu Wojska Polskiego, wieczorem 16 września 1939 roku! Nawet najważniejsi polscy historycy uparcie powtarzają, że 17 września wojna była już przegrana. Czyżby? Jak potoczyłaby się kampania 1939 roku, gdyby nie weszli Sowieci? W kolejnym tygodniu zdolności marszowe Wehrmachtu zmalałyby do zera. Proste wyliczenie wykazuje, że Niemcom nie wystarczyłoby furmanek do przerzucanie paliwa dla całej armii. Pod Lwów Wehrmacht mógłby dotrzeć większymi siłami około 10 października. Czy rozważni Niemcy odważyliby się przekroczyć większymi siłami Wisłę, wiedząc, że Francuzi szykują się do ataku?

Trudno w to uwierzyć, ale pogardzani dziś Francuzi, w 1939 roku byli lojalnymi sojusznikami. Nie mogli uderzyć przed 17 września na Niemców przede wszystkim z powodu fatalnej pogody.  Dokładna analiza wydarzeń wykazuje, że Niemcy zatrzymaliby się albo na linii Wisły, albo na linii Bugu. Marsz w kierunku Przedmościa Rumuńskiego byłby ryzykowny, ponieważ Wojsko Polskie dysponowało tam poważnymi siłami – w tym wciąż kilkuset czołgami i samolotami – sprzyjała nam fatalna pogoda oraz trudny teren. Polacy trwaliby więc na wschodzie kraju a zasadnicza wojna toczyłaby się nad Renem. Stosunek sił wskazuje, że sukces odnieśliby tam raczej Francuzi. A nawet gdy nie odnieśli walnego zwycięstwa, to uniemożliwiliby Niemcom rozprawę z Polakami i zmusili Hitlera do szukania rozwiązań dyplomatycznych. Wojna wyglądałaby zupełnie inaczej.

Przede wszystkim nie byłoby Holocaustu. Polscy Żydzi byliby bowiem obywatelami państwa walczącego, a nie państwa pobitego. Za eksterminacje narodu żydowskiego odpowiada pakt Ribbentrop-Mołotow i sowiecka agresja na Polskę.”

image Zasadniczą sprawą, obok kwestii militarnych, jest polityka zagraniczna II Rzeczypospolitej i działania jej ministra spraw zagranicznych – o tym mówią historycy Marek Kornat i Mariusz Wołos w: „Józef Beck. Biografia” Wydawnictwo Literackie. Rok wydania 2020.

 Wydawca książki zachęca czytelnika: „Poznaj historię życia wybitnego polityka żyjącego w XX-wiecznej Polsce. Przekonaj się, jakie były jego działania oraz kim tak naprawdę był. Poznaj wszystkie fakty na jego temat oraz przekonaj się, jak wyglądała Polska polityka zagraniczna za czasów Józefa Becka.

Autorzy książki opisali w niej całe życie Becka i wybuch II wojny światowej z jego perspektywy. Biografia zawiera jego historię już od czasów szkolnych, przez służby w drużynach strzeleckich i legionach, opis jego pobytu w Paryżu na placówce dyplomatycznej, przygotowywanie do przewrotu majowego, przejęcie roli wicepremiera i głównego wykonawcy polityki zagranicznej Piłsudskiego, własną działalność dyplomatyczną oraz klęskę wrześniową, aż po ostatnie lata jego życia spędzone w Rumunii.

Książka na pewno zainteresuje osoby pasjonujące się historią, a także osoby zainteresowane losami polskiego żołnierza, dyplomaty oraz prawej ręki Józefa Piłsudskiego. Dzięki tej biografii obalisz wiele mitów na temat Becka oraz dowiesz się dużo na temat dywagacji polskiej polityki zagranicznej przed 1939 rokiem, których był centralną postacią. Po przeczytaniu książki sam zdecydujesz, czy był ON odpowiedzialny za klęskę II Rzeczypospolitej, która skutkowała ogromnymi stratami na niekorzyść Polski, czy też został niesłusznie oskarżony.

Marek Kornat i Mariusz Wołos, autorzy biografii, dwaj historycy, zawarli w niej wiele szczegółowych i pewnych informacji na temat Józefa Becka, a także na temat sytuacji Polski w połowie XX wieku. Opisali jego życie od narodzin aż do starości, zawierając wszystkie ważne fakty oraz ciekawostki na jego temat. Warto sięgnąć po tę książkę, aby przekonać się, jakie znaczenie miał w polskiej polityce zagranicznej jeden z najbarwniejszych i najbardziej kontrowersyjnych polityków."

image Dodam do powyższych lektur jeszcze moje opracowanie: „Siła złego. Niemcy-Polska-Rosja”, Oficyna Wydawnicza Rytm. Rok wydania 2015.

 Wydawca pisze: „Na kartach książki „’Siła złego…’ autor przedstawia bieg polskiej polityki okresu międzywojennego (1918-1939). Ukazuje poszukiwania przez Polskę sposobów na unikniecie zagrożeń i wreszcie moment najtrudniejszy – gdy trzeba było przeciwstawić się zbrodniczym potęgom Hitlera i Stalina.

W 1918 r. Polacy po 123 latach niewoli odzyskali niepodległe państwo, odrodziła się Rzeczypospolita. Problemem było nie tylko wytyczenie granic i obrona kraju przed zalewem bolszewickim w 1920 r., ale także scalenie ziem należących przez ponad wiek do trzech zaborców – regionów zacofanych i wyniszczonych działaniami wojennymi. Jednak najważniejszym działaniem okazało się utrzymanie odzyskanej niepodległości Polski – Polski znajdującej się „między Niemcami a Rosją”, graniczącej z sąsiadami, którzy nie ukrywali, że chcą ponownie zniszczyć państwo polskie.

‘Siła złego…’ mówi o przeszłości, która jest aktualna nie tylko w świadomości narodowej Polaków, ale powinna też wywołać refleksję nad tym czego możemy jako państwo i naród znowu doświadczyć. Autor zachęca, aby wyciągnąć wnioski i podjąć działania, które sprawią, że współczesna Polska będzie bezpieczna.

 Polecone wyżej książki są dostępne w księgarniach, w czasach pandemii można je zamówić przez Internet, warto przeczytać i … zastanowić się. Tylko prawda o II Rzeczypospolitej jest ciekawa!

--------------------------------------------

Opublikowane na stronie

image

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (98)

Inne tematy w dziale Kultura