Stanisław Łubieński /fot. Albert Zawada
Stanisław Łubieński /fot. Albert Zawada
Syringa-vulgaris Syringa-vulgaris
120
BLOG

Stanisław Łubieński laureatem nagrody "Nike" od czytelników!

Syringa-vulgaris Syringa-vulgaris Kultura Obserwuj notkę 0

    Jeśli ktoś jeszcze nie zna książki "12 srok za ogon", zalecam zmienić ten stan rzeczy najprędzej jak się da! Wbrew nazwie, jest to pozycja nie tylko dla ornitologów- lekka książka, którą prawdopodobnie przeczytamy jednym tchem, jest pozycją dla każdego. Ukazuje ona bowiem świat ptaków, ptasiarzy, i ornitologów z perspektywy humanisty. Książka ta zbudowana jest z połączenia ptasiej symboliki zaczerpniętej z kultury, sztuki, i literatury, przeplecionej własnymi doświadczeniami. Jak mówi o sobie sam Łubieński, od dziecka "cierpi" na nieuleczalną przypadłość, zwaną Birding Compulsive Disorder. Historię choroby, objawy i sposób postępowania w przypadku pozytywnej diagnozy znajdziecie właśnie w omawianej książce.

image

    Autor bloga "Dzika ochota" zaraża swoją ornitologiczną pasją nie tylko poprzez słowo pisane. Ukochał sobie warszawski Park Szczęśliwicki i regularnie organizuje spacery przyrodnicze dla innych amatorów ptasiego życia. Taka wycieczka, to idealna okazja, aby zacząć swoją przygodę z obserwowaniem dzikiej przyrody.

    Finał plebiscytu Nike   1  października po godz. 20 (transmisja gali z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego na Wyborcza.pl i w TVN 24).

.....

Życiorys autora:

Stanisław Łubieński (ur. 26 listopada 1983) – polski pisarz, publicysta i kulturoznawca.


Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (kulturoznawstwo i ukrainistyka). Autor książki Pirat stepowy o życiu i walce Nestora Machno (2012). Autor tekstów dla „Lampy”, „Nowych Książek”, „Bluszczu” i „Rzeczpospolitej”. Współautor cyklu filmów pt. „Warszawski Tygiel Kulturalny”, opowiadających o życiu imigrantów w Warszawie. Filmy otrzymały nagrodę S3KTOR 2011 za najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową w kategorii „Projekty interdyscyplinarne”.


Ornitolog amator, autor bloga Dzika Ochota[3]. Na przełomie 2014 i 2015 publikował artykuły z tej dziedziny na łamach Skarpy Warszawskiej. W 2016 r. opublikował popularnonaukową książkę Dwanaście srok za ogon[5]. Publikacja ta dostała Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej jako książka kwietnia 2016 roku[6], nominacje do: Paszportu „Polityki” za rok 2016[7], do Nagrody Literackiej „Nike” 2017 (finał nagrody)[8][9] i do Nagrody Literackiej Gdynia 2017[10].

A kiedy wreszcie dotarłem do morza, było wzburzone i zachowywało się w sposób obelżywy.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura