Formuła Eulera jest często nazywana najpiękniejszym równaniem matematycznym.
Ale można przedstawić jeszcze piękniejsze równanie, od którego pochodzi formuła Eulera - jest to równanie w postaci: .
W tym jeszcze piękniejszym równaniu X może być równe e - wówczas rezultatem jest formuła Eulera.
Ale - i to jest najważniejsze - to równanie jest prawdziwe przy dowolnej wartości X, a nie tylko przy X=e. Jeśli wstawić liczbową wartość (stała Feigenbauma), to będzie prawdziwe i piękne równanie . Można by go nazwać formułą Feigenbauma.
Wstawiając liczbową wartość (stała Chinczyna) otrzyma się w wyniku prawdziwe i piękne równanie , które można nazwać formułą Chinczyna itd.
Są jednak dwa wyjątki - równanie jest prawdziwe przy dowolnej wartości X, za wyjątkiem X=1, bo ln(1)=0, i za wyjątkiem X=0, bo nie ma takiej liczby, która byłaby równa ln(0).
Bogdan Szenkaryk "Pinopa"
Polska, Legnica, 2015.01.18.
Jestem wszystkim, wszędzie i zawsze. I wy wszyscy - także, tylko jeszcze o tym nie wiecie. Odkryjcie to na http://pinopa.narod.ru/Polska.html. Przekazuję prośbę od Łukasza - lukasz@lukasz.sos.pl : Bardzo proszę o 1,5 procent, Was nic nie kosztuje poza wypełnieniem dwóch pól w zeznaniach PIT, a mi ratuje życie. Proszę przekażcie ulotki swoim znajomym. Darowizny: FUNDACJA AVALON - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym 62 1600 1286 0003 0031 8642 6001 BNP PARIBAS Fortis Bank Polska S.A. Bardzo ważny jest dopisek: SOSNA,711 (1,5%) Podatek: KRS: 0000270809 Bardzo ważny jest dopisek: SOSNA,711 PS. Jeżeli znacie firmę, która jest gotowa umieścić mój baner na swojej stronie z przekazaniem 1,5%, również proszę o kontakt. BARDZO DZIĘKUJĘ http://lukasz.sos.pl
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie