Artur Rumpel Artur Rumpel
42
BLOG

Ranking Światowych liderów duchowych Watkinsa

Artur Rumpel Artur Rumpel Społeczeństwo Obserwuj notkę 3

Od paru lat planowałem zająć się tym rankingiem i wreszcie przyszedł na to czas. Dwa tygodnie temu ukazała się jego najnowsza odsłona. Podium prezentuje się następująco:

1 – Pope Francis

2 – Dalai Lama

3 – Eckhart Tolle

Dla porównania w 2024 prezentowało się tak:

1 – Pope Francis

2 – Dalai Lama

3 – Oprah Winfrey

W 2023 tak:

1 – Dalai Lama

2 – Pope Francis

3 – Greta Thunberg

W 2022 tak:

1 – Pope Francis

2 – Dalai Lama

3 – Greta Thunberg

A w 2021 tak:

1 Pope Francis

2 Dalai Lama

3 Black Lives Matter

Być może moja podświadomość czekała na moment gdy całe podium zdominują nauczyciele duchowi sentu sticto. Bo Black Lives Matter, Greta Thurnberg, czy Oprah Winfrey reprezentują co najwyżej duchowość sensu largo. Obserwowanie tegonrankingu w dłuższej perspektywie czasowej uczy nas, że najbardziej inspirujące duchowo dla ludzkości nadal są chrześcijaństwo i buddyzm, a pewną konkurencję dla nich stanowi duchowość bezreligijna, czy to sensu stricto, czy też sensu largo. Ciekawe jak będzie wyglądała sytuacja, gdy zmieni się papież lub Dalaj Lama? Czy na podium staną ich następcy? Czy może inni liderzy chrześcijaństwa i buddyzmu? Czy też przestawiciele innych nurtów? Czy Papież Franciszek i Dalaj Lama XIV są liderami duchowymi świata jako konkretne osoby, czy jako personifikacje chrześcijaństwa i buddyzmu?

Urodziłem się w Rybniku 22 kwietnia 1975. Ukończyłem I Liceum Ogólnokształcące w Wodzisławiu Śląskim (1994), Wydział Farmaceutyczny w Sosnowcu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (1999) oraz Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2004). Jestem więc z wykształcenia farmaceutą i... no właśnie i kim? Początkowo pisałem, ze etnologiem, teraz jednak, patrząc na zakres moich dociekań muszę stwierdzić, że akcenty mi się przesunęły w kierunku antropologii kulturowej. Nie zajmuje się bowiem kultura ludową, ani samymi tylko kulturami niemasowymi, ale zróżnicowaniem kultur z uwzględnieniem kultury masowej. Tak więc wychodzi , ze jestem antropologiem kulturowym. Mam wspaniałą rodzinę - żonę i dzieci. Przez lata nieregularnie publikowałem w czasopismach naukowych i profesjonalnych (ALBOalbo, Konteksty, Panacea, Uniwersytet Kulturalny, Puls Farmacji, Bez Recepty, Lek w Polsce), społeczno - politycznych (Najwyższy Czas, Opcja na Prawo, Pro Fide Rege et Lege, Rojalista - Pro Patria), religijnych (Przewodnik Katolicki) i lokalnych (U Nas, Nowiny Wodzisławskie) oraz na licznych stronach internetowych. W ostatnich latach skupiam się na blogowaniu. Mam też na koncie dwie wydane książki- "Religia w Polsce" (2010) oraz "Ludzie i religie w Polsce" (2012). Od kilku lat skupiam się na prowadzeniu blogów i szukam wydawców dla kolejnych książek. O kulturze piszę pod adresem https://svetomir.home.blog/, tu zaś piszę o polityce. 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo