Artur Rumpel Artur Rumpel
172
BLOG

Węgry są złym wyborem

Artur Rumpel Artur Rumpel Polityka Obserwuj notkę 9
Kto o azyl prosi u wasala Putina sam staje się wasalem Putina.

Symbolicznie ewakuacja na Węgry niczym się nie różni od ucieczki na Białoruś. Ewakuowawszy się na Węgry pan Romanowski się zamotał. Będzie teraz się musiał uczyć trudnego języka węgierskiego, bo zapewne spędzi w tym kraju ładnych parę lat. Gorsze jest to (oczywiście gorsze nie dla mnie, ale dla pana posła i jego partii), że wybrawszy Węgryrzucił cień prorosyjskości nie tylko na siebie, ale i na tę partię. Na pewno wykorzysta to Koalicja15 października, zwłaszcza w czasie kampanii wyborczej. Teraz już są poważne argumenty za tezą, że PiS tylko deklararatywnie jest antyrosyjski, a w głębi jest prorosyjski na wzór Orbana. Ta teza w tej kampanii na pewno wybrzmi głośno. 

Jakie były inne możliwości? Co najmniej dwie, lepsza i gorsza.

Lepsza to Ameryka Południowa. Ladniejszy i prostszy języka, brak rosyskich skojarzeń, duże wpływy Opus Dei, co zapewne pomogłoby zrobić karierę na przykład biznesową. Wadą tego rozwiązania jest to, że jego przygotowanie wymagałoby czasu, a tego czasu nie było. 

Druga możliwość to Słowacja. Gorsza niż Ameryka,lepsza niż Węgry. Nadal łaniejszy i prostszy język, Niestety również cień prorosyjskości, ale nie tak silny i nie tak trwały jak na Węgrzech. Co prawda Opus Dei ma tam wpływy śrenie, ale ze Słowacji można prowadzić interesy zarabiające w Polsce. Jeszcze pozostaje pytanie, czy Słowacja byłby równie jak Węgry chętna do udzielenia azylu. Tego nie wiem. 

Urodziłem się w Rybniku 22 kwietnia 1975. Ukończyłem I Liceum Ogólnokształcące w Wodzisławiu Śląskim (1994), Wydział Farmaceutyczny w Sosnowcu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (1999) oraz Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2004). Jestem więc z wykształcenia farmaceutą i... no właśnie i kim? Początkowo pisałem, ze etnologiem, teraz jednak, patrząc na zakres moich dociekań muszę stwierdzić, że akcenty mi się przesunęły w kierunku antropologii kulturowej. Nie zajmuje się bowiem kultura ludową, ani samymi tylko kulturami niemasowymi, ale zróżnicowaniem kultur z uwzględnieniem kultury masowej. Tak więc wychodzi , ze jestem antropologiem kulturowym. Mam wspaniałą rodzinę - żonę i dzieci. Przez lata nieregularnie publikowałem w czasopismach naukowych i profesjonalnych (ALBOalbo, Konteksty, Panacea, Uniwersytet Kulturalny, Puls Farmacji, Bez Recepty, Lek w Polsce), społeczno - politycznych (Najwyższy Czas, Opcja na Prawo, Pro Fide Rege et Lege, Rojalista - Pro Patria), religijnych (Przewodnik Katolicki) i lokalnych (U Nas, Nowiny Wodzisławskie) oraz na licznych stronach internetowych. W ostatnich latach skupiam się na blogowaniu. Mam też na koncie dwie wydane książki- "Religia w Polsce" (2010) oraz "Ludzie i religie w Polsce" (2012). Od kilku lat skupiam się na prowadzeniu blogów i szukam wydawców dla kolejnych książek. O kulturze piszę pod adresem https://svetomir.home.blog/, tu zaś piszę o polityce. 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Polityka