Każda nowa władza w Polsce zmienia listę lektur szkolnych. Jednak zmiany zawsze są kosmetyczne. Uczniowie nadal czytają i omawiają głównie stare ramoty.
Ja proponuję zmianę radykalną. Na razie tylko dla liceów ogólnokształcących. Wprowadziłbym lektury obowiązkowe podzielone na trzy bloki.
I. Mitologia grecka, Iliada, Odyseja i Biblia (w znacznie szerszym zakresie niż obecnie)
II. 10 powieści lub zbiorów opowiadań żyjących autorów polskich
III. 10 powieści lub zbiorów opowiadań żyjących autorów europejskich
W bloku II i III wprowadziłbym zasadę, że jeden autor może być na liście reprezentowany tylko przez jedną książkę.
Taka lista lektur byłaby jednocześnie ponadczasowa i aktualna. Trzeba w końcu zerwać z tkwieniem w XIX wieku. Oprócz dużych lektur, należy oczywiście omawiać poezję z różnych epok, ale też ograniczyć się do najwyżej trzech wierszy jednego poety i na bieżąco dodawać poetów współczesnych. Takie lektury mają szansę pobudzić zamiłowanie do literatury u młodzieży.
Urodziłem się w Rybniku 22 kwietnia 1975. Ukończyłem I Liceum Ogólnokształcące w Wodzisławiu Śląskim (1994), Wydział Farmaceutyczny w Sosnowcu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (1999) oraz Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2004). Jestem więc z wykształcenia farmaceutą i... no właśnie i kim? Początkowo pisałem, ze etnologiem, teraz jednak, patrząc na zakres moich dociekań muszę stwierdzić, że akcenty mi się przesunęły w kierunku antropologii kulturowej. Nie zajmuje się bowiem kultura ludową, ani samymi tylko kulturami niemasowymi, ale zróżnicowaniem kultur z uwzględnieniem kultury masowej. Tak więc wychodzi , ze jestem antropologiem kulturowym. Mam wspaniałą rodzinę - żonę i dzieci. Przez lata nieregularnie publikowałem w czasopismach naukowych i profesjonalnych (ALBOalbo, Konteksty, Panacea, Uniwersytet Kulturalny, Puls Farmacji, Bez Recepty, Lek w Polsce), społeczno - politycznych (Najwyższy Czas, Opcja na Prawo, Pro Fide Rege et Lege, Rojalista - Pro Patria), religijnych (Przewodnik Katolicki) i lokalnych (U Nas, Nowiny Wodzisławskie) oraz na licznych stronach internetowych. W ostatnich latach skupiam się na blogowaniu. Mam też na koncie dwie wydane książki- "Religia w Polsce" (2010) oraz "Ludzie i religie w Polsce" (2012). Od kilku lat skupiam się na prowadzeniu blogów i szukam wydawców dla kolejnych książek. O kulturze piszę pod adresem https://svetomir.home.blog/, tu zaś piszę o polityce.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura