Artur Rumpel Artur Rumpel
187
BLOG

Pegasus a tajemnica spowiedzi.

Artur Rumpel Artur Rumpel Polityka Obserwuj notkę 7

Już od ponad dwóch lat wiadomo, że za pomocą systemu Pegasus naruszano tajemnicę spowiedzi. Ponad wszelką wątpliwość podsłuchiwano spowiedzi Romana Giertycha i Michała Kołodziejczaka. Warto odświeżyć sprawę teraz, gdy została sporządzona lista ofiar Pegasusa. Pojawia się pytanie: czy na tej liście są jacyś duchowni katoliccy lub prawosławni? Bo jeżeli są, oznaczać to będzie, że naruszono tajemnicę spowiedzi nie kilku czy kilkudziesięciu ludzi, a setek lub tysięcy. 

W Kościele katolickim jakiekolwiek naruszenie najemnicy spowiedzi zaliczane jest do najstraszniejszych grzechów. Jest karane znacznymi karami kanonicznymi aż do ekskomuniki zastrzeżonej Stolicy Apostolskiej włącznie. 

Kan. 1386 - § 1. Spowiednik, który narusza bezpośrednio sakramentalną tajemnicę

spowiedzi, zaciąga ekskomunikę latae sententiae, zarezerwowaną dla Stolicy Apostolskiej; gdy

zaś narusza ją tylko pośrednio, powinien być ukarany stosownie do ciężkości przestępstwa.

§ 2. Tłumacz i inni, o których mowa w kan. 983 § 2, którzy naruszają tajemnicę, powinni

być ukarani sprawiedliwą karą, nie wyłączając ekskomuniki.

§ 3. Z zachowaniem w mocy przepisów § 1 i 2, ktokolwiek za pomocą jakiegokolwiek

urządzenia technicznego rejestruje albo za pośrednictwem środków społecznego przekazu

ujawnia złośliwie to, co spowiednik lub penitent wypowiadają w sakramentalnej spowiedzi,

prawdziwej lub fikcyjnej, powinien być ukarany stosownie do ciężkości przestępstwa,

nie wyłączając wydalenia ze stanu duchownego, jeżeli jest duchownym.

Należy więc przypuszczać, że wszyscy używający w Polsce Pegasusa są ekskomunikowani latae sequentiae. Mariusz Kamiński jest ateistą, więc może sobie na ekskomunikę bimbać, ale Maciej Wąsik, Zbigniew Ziobro i Mateusz Morawiecki są wierzącymi katolikami. Ciążąca na nich ekskomunika mocno komplikuje ich życie religijne, z czego pewnie nie zdają sobie sprawy. 

Urodziłem się w Rybniku 22 kwietnia 1975. Ukończyłem liceum w Wodzisławiu Śląskim (1994), farmację  w Sosnowcu (1999) oraz etnologię w Cieszynie  (2004). Jestem więc farmaceutą i antropologiem kulturowym. Mam wspaniałą rodzinę - żonę i dzieci. Przez lata nieregularnie publikowałem w różnych czasopismach i na rozmaitych stronach internetowych. W ostatnich latach skupiam się na blogowaniu. Mam też na koncie dwie wydane książki- "Religia w Polsce" (2010) oraz "Ludzie i religie w Polsce" (2012). Od kilku lat skupiam się na prowadzeniu blogów i szukam wydawców dla kolejnych książek. O kulturze piszę pod adresem https://svetomir.home.blog/, tu zaś piszę głównie o polityce. 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Polityka