Znalazłem w necie wzór karty do głosowania do sejmików wojewódzkich , oto ona:
pkw.gov.pl/g2/oryginal/2014_08/5a3bd5a4264949bf12b2c25dae64eb66.jpg
Pod spodem karty do głosowania na radnych sejmików jest instrukcja głosowania o następującej treści"
Informacja
Głosować można tylko na jedną listę, stawiając znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazuje się jego pierszeństwo do otrzymania mandatu. Postawienie znaku "X" w kratce obok nazwisk kandydatów z różnych list lub nie postawienie znaku "X" w żadnej kratce spowoduje nieważność głosu.
Ponieważ jasność instrukcji głosowania jest fundamentem ważności głosowania robimy taki dowód :
Instrukcja głosowania składa się z dwóch części, pierwsza to instrukcja dotycząca tego jak głosować aby głos był ważny, w tym wypadku jest to fraza następująca:
Głosować można tylko na jedną kartę, stawiając znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazuje się jego pierszeństwo do otrzymania mandatu
Druga część instrukcji opisuje warunki, w których głos będzie nieważny, w tym wypadku jest to fraza:
Postawienie znaku "X" w kratce obok nazwisk kandydatów z różnych list lub nie postawienie znaku "X" w żadnej kratce spowoduje nieważność głosu.
Po wnikliwej analizie dochodzimy do wniosku, że instrukcja w części opisującej warunki ,po których spełnieniu głos stanie się nieważny nie jest pełna i wyczerpująca ponieważ w istrukcji nie wskazano, że głos będzie także nieważny w tym przypadku kiedy wstawimy znak "X" w dwóch lub więcej kratek przy nazwiskach na tej samej liście. W głowie mi się nie mieści jaki dureń musiał robić tę instrukcję lub odwrotnie być może ktoś to zrobił specjalnie. Jedno jest pewne, nie wskazanie w instrukcji wszystkich możliwości nieważności oddanego głosu jest wadą w fundamentalnym zakresie aby instrukcje można było uznać za właściwą i prawomocną . Panie i panowie prawnicy będą wiedzieli co z tym zrobić szczególnie w kontekście ilości głosów nieważnych i trzydziestoprocentowego wyniku PSL, którego próżno szukać w jakichkolwiek przedwyborczych sondażach.
Prawidłowa instrukcja głosowania na kartach do sejmików powinna mieć następujące brzmienie"
"Głosować można tylko na jedną listę, stawiając znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazuje się jego pierszeństwo do otrzymania mandatu. Postawienie znaku "X" w kratce obok nazwisk kandydatów z różnych list lub nie postawienie znaku "X" w żadnej kratce spowoduje nieważność głosu. Głos nieważny będzie również wtedy, kiedy postawimy 2 lub więcej znaki "X" w kratkach przy nazwiskach z tej samej listy"
Inne tematy w dziale Polityka