Wybuchła kolejna wojna o działalność pana Owsiaka i jego Fundacji (podmiotów)w związku z pomocą dla powodzian. Można się czepiać, znęcać ale faktem jest, że to przede wszystkim administracja rządowa i samorządowa jest odpowiedzialna za pomoc i usuwanie skutków powodzi. Jak sądzę pan Tusk kontaktując się z panem Owsiakiem liczył na podzielenie się tą odpowiedzialnością i spodziewaną krytyką. Jednak włączenie przez premiera Tuska WOŚP do pomocy powodzianom nie zwalnia rządu z odpowiedzialności. W żadnej mierze.
Niedawno mieszkańcy Stronia Śląskiego zorganizowali uroczystość otwarcia mostu, którego nie ma. Znaczy miał być, tymczasowy, w grudniu, ale do dzisiaj nie powstał.
Postanowiłem sprawdzić, jakie działania podejmuje administracja rządowa.
Kilka dat
12 września 2024 – rozpoczęcie intensywnych opadów deszczu
13 września 2024 - pierwsze konsekwencje powodziowe
16 września 2024 – wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego na okres 30 dni
17 września 2024 – wspólna konferencja premiera Tuska i Jerzego Owsiaka
26 września 2024 Prezydent Andrzej Duda powołał – na wniosek premiera Donalda Tuska – pana Marcina Kierwińskiego w skład Rady Ministrów. Dokładnie rzecz ujmując, jako ministra w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – z zadaniem koordynowania Programu „Odbudowa Plus”.
26 września 2024 – powołanie w Sejmie Komisji Nadzwyczajnej do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024. Komisja liczy 30 osób.
16 października 2024 – Rada Ministrów zniosła stan klęski żywiołowej
21 października 2024 - Pierwsze posiedzenie utworzonego przez ministra Kierwińskiego Zespołu ds. Odbudowy po Powodzi
Minister – Pełnomocnik ds. Odbudowy
Szczegółowy zakres odpowiedzialności pana Kierwińskiego wynika z Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 września 2024 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra – Członka Rady Ministrów Marcina Kierwińskiego - Dz.U. 2024, poz. 1432:
(…)
§ 2. Do zakresu działania ministra należy:
1) inicjowanie i koordynacja działań w zakresie odbudowy po powodzi, w szczególności infrastruktury drogowej, kolejowej, energetycznej, telekomunikacyjnej oraz urządzeń wodnych;
2) koordynacja działań w zakresie planowania w budżetach organów administracji rządowej wydatków związanych z odbudową po powodzi z uwzględnieniem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej;
3) opracowywanie planów finansowo-rzeczowych oraz harmonogramu działań związanych z odbudową po powodzi;
4) monitorowanie postępu procesów inwestycyjnych w zakresie odbudowy po powodzi;
5) współpraca z organami administracji rządowej, organami jednostek samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami uczestniczącymi w działaniach związanych z odbudową po powodzi;
6) realizacja innych zadań w zakresie odbudowy po powodzi, zleconych przez Radę Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów
(…)
Podkreśliłem punkt 3 albowiem spodziewałem się znaleźć na stronach KPRM (m.in. https://www.gov.pl/web/powodz2024) jakieś dokumenty planistyczne. Czy znalazłem?
Nie, nie znalazłem.
Zajrzałem zatem na stronę sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024. I co tam znalazłem:
1. Odbyło się 10 posiedzeń (ostatnie 9 stycznia 2025)
2. Dwukrotnie znowelizowano (1 października oraz 21 listopada 2024) ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw
Poza komunikatami o posiedzeniach (zapisami posiedzeń) nie znalazłem tam żadnych dokumentów o charakterze planistycznym.
Zajrzałem również na stronę internetową Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Podobnie jak w przypadku komisji sejmowej, poza komunikatami dla poszkodowanych i odesłaniem do strony w KPRM nie znalazłem żadnych dokumentów o charakterze planistycznym.
Byłoby nieuczciwe i niesprawiedliwe napisać, że nikt nic nie robi. Ogłoszono (MSiT) m.in. program odbudowy infrastruktury turystycznej. MKiDN ogłosiło program dotacyjny na odbudowę zabytków.
Ale powstaje pytanie, czy 4 miesiące po powodzi to za mało by opracować choćby ogólne plany finansowo-rzeczowe (harmonogramy) czy też one powstały i nie są dostępne publicznie. Jeżeli nie powstały, to kiedy zostaną opracowane i przedstawione publicznie. Jeżeli zaś powstały to zastanawia mnie fakt nieudostępnienia ich na stronach rządowych.
Ktoś powie, że nie dokumenty są najważniejsze ale działanie. Otóż jest tak, że jeżeli powstaje dokument to trzeba się pod nim podpisać. Podpisać, czyli wziąć ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Nie ma chętnych?
Nota bene, dzisiaj pan Kierwiński oświadczył w PR24, że „odbudowa terenów zalanych przez powódź idzie zgodnie z planem”.
Gdzie jest ten plan (harmonogram)? Dlaczego nie jest upubliczniony?
Rzeczywistość
Kilka dni temu, w Gazecie Wrocławskiej ukazał się artykuł zawierający sporo zdjęć ze zniszczonych przez powódź miejscowości.
https://gazetawroclawska.pl/dostali-pieniadze-ale-wciaz-nie-wiedza-czy-beda-mogli-wrocic-do-swoich-domow-powodzianie-czekaja-na-decyzje-o-czerwonych-strefach/ar/c1p2-27132061
W artykule zamieszczono zdjęcia z zalanych miejscowości. Zakładam, że są to zdjęcia aktualne, z ostatnich dni. I jak wygląda? Na przykład tak:
Dlaczego wybrałem to zdjęcie? Z jednego powodu: nie jest możliwe odbudowanie infrastruktury w ciągu 4 miesięcy po zniszczeniach ale, jak widać, tam nie jest nawet posprzątane!
Jestem od lat nieczynny zawodowo (emerytura) ale moje ostatnie lata zawodowej kariery związane były z zarządzaniem ryzykiem – byłem CRO (Chief Risk Officer) w b. dużej SSP. W trakcie szkoleń, narad i różnych wystąpień zawodowych często wykorzystywałem przykład tsunami i trzęsienia ziemi w Japonii jako przykład profesjonalizmu w zarządzaniu kryzysowym – szerzej: w zarządzaniu ryzykiem.
11- go marca 2011 roku Japonię dotknęło trzęsienie ziemi. Na zdjęciu z lewej strony widać fragment uszkodzonej drogi szybkiego ruchu w miejscowości Naka – zdjęcie pokazuje, jak wyglądała droga tuż po trzęsieniu ziemi. Po prawej stronie jest zdjęcie tego fragmentu drogi po odbudowie.
Źródło: https://www.theguardian.com/world/2011/mar/24/japan-disaster-reconstruction-road-recovery
I teraz zadajmy sobie pytanie, kiedy zrobiono to zdjęcie po prawej stronie, po odbudowaniu drogi? Po jakim czasie od niszczycielskiego trzęsienia ziemi?
Otóż Szanowni Państwo, zdjęcie po odtworzeniu zniszczonej drogi zrobiono … 17 marca 2011 czyli 6 dni po trzęsieniu. Jeszcze raz: 6 dni (słownie: sześć dni) po uwiecznieniu zniszczenia.
U nas, w Polsce, nie wystarczyły 4 miesiące żeby posprzątać. Ba, chyba nie ma nawet planów odbudowy.
Chyba ważniejsze jest, żebyśmy byli uśmiechnięci.
Życzę Państwu wszelkiej pomyślności w nowym, 2025 roku.
19:43
Skontaktował się ze mną kolega, który bardzo często bywa w tamtych rejonach. Jak twierdzi, teraz jest lepiej niż na tych zdjęciach - żołnierze z WOT posprzątali.
Jestem świadomy, że nie wystarczy dużo wiedzieć, aby być mądrym człowiekiem . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Tu bywam: https://twitter.com/starywrocek
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka