Według referentów śledztwa opinia wpłynęła do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie w dniu 06 marca 2015 roku (piątek) w godzinach popołudniowych. W dniu 10 marca złożony został przez mec. Piotra Pszczółkowskiego wniosek o :
a.) wydanie kopii opinii lub
b.) wyrażenie zgody na zapoznanie się z treścią opinii - przed upublicznieniem.
Przed wpłynięciem opinii prokurator ppłk Karol Kopczyk obiecał wydanie kopii całości materiałów.
W dniu 09 marca 2015 roku (poniedziałek) w trzy dni po wpłynięciu opinii ppłk Karol Kopczyk oświadczył, że termin na zapoznanie się z opinią lub jej wydanie określi w dniu 12 marca 2015 roku w czwartek. W tym dniu podczas rozmowy telefonicznej przekazano informację, że decyzja w sprawie wniosku złożonego 10 marca 2015 roku dotyczącego wydania kopii opinii lub wyrażenia zgody na zapoznanie się z jej treścią zapadnie w poniedziałek dnia 16 marca 2015 roku
W dniu 16 marca 2015 roku (poniedziałek) przekazano informację, ze kopia opinii nie będzie wydana. W dniu następnym to jest 17 marca 2015 roku przekazano informację, że termin zaznajomienia się z opinią został wyznaczony na środę 25 marca 2015 roku
W dniu 24 marca 2015 roku o godzinie 11.00 telefonicznie przekazano informację o zmianie terminu zapoznania się z treścią opinii wskazując na czwartek 26 marca 2015 roku, po czym 45 minut po poprzedniej rozmowie Pan Prokurator ponownie telefonicznie poinformował, że termin wglądu w opinie został jednak przesunięty na piątek 27 marca 2015 roku. Za przesunięcie terminu oczywiście przeprosił mec. Pszczółkowskiego.
Tym samym prokuratura nie zrealizowała postulatu z pisma z dnia 10 marca 2015 roku, aby zapoznanie się z opinią odbyło się w terminie co najmniej siedmiu dni przed upublicznieniem przez prokuraturę wniosków z opinii oraz by prokurator referent rozpoznał nasze ewentualne wnioski dowodowe przed podjęciem decyzji merytorycznej w sprawie opinii zespołu biegłych pod przewodnictwem płk. Antoniego Milkiewicza (de facto przed konferencją).
Na dziś na godzinę 11.00 została zaplanowana konferencja prasowa NPW. Jak widać w sposób oczywisty nie dano nam jakiejkolwiek możliwości na zapoznanie się do tej godziny z treścią opinii i 20 załączników do niej, z którymi referencji zaznajamiali się od trzy tygodnie.
W związku z powyższym dziwnym jest, iż w dzisiejszej Gazecie Wyborczej można przeczytać następujące zdanie: „Widzieli ją już pełnomocnicy rodzin ofiar katastrofy, na podstawie ich relacji możemy podać najważniejsze wnioski, do jakich doszła prokuratura po pięciu latach badania sprawy.”
Pytam się zatem – czy w śledztwie PoŚl 54/10 prowadzonym przez Wojskową Prokuraturę Okręgową istnieje jakaś lista pełnomocników i rodzin uprzywilejowanych w dostępie do materiałów śledztwa, a szczególnie do tak ważnych materiałów dowodowych jak opinie biegłych?
Inne tematy w dziale Polityka