ABW
ABW
stanislaw.zaryn stanislaw.zaryn
1423
BLOG

Imponujące dokonania. ABW w 2017 roku zajmowała się szkodami na kwotę ponad 6 mld zł

stanislaw.zaryn stanislaw.zaryn Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 14

Jednym z widocznych znaków skutecznej działalności ABW w 2017 roku są korzyści wynikające ze śledztw dotyczących przestępstw ekonomicznych. ABW ma tu spore dokonania.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w latach 2016-2017 skutecznie zwalczała patologie związane z przestępstwami ekonomicznymi, godzącymi w interesy Skarbu Państwa. O efektywności tych działań najlepiej świadczą statystyki dotyczące prowadzonych śledztw.

ABW w 2017 r. prowadziła 342 śledztwa. 136 śledztw zostało wszczętych w 2017 r., zaś pozostałe były kontynuowane z poprzednich lat. Aż 189 śledztw prowadzonych przez ABW dotyczyło spraw gospodarczych i ekonomicznych. W związku z działaniami podjętymi w 2017 r. przez Agencję 625 osób usłyszało zarzuty, zaś 308 osób zostało zatrzymanych (262 osoby zatrzymała ABW, pozostałe osoby zatrzymały inne służby na rzecz ABW).

Straty Skarbu Państwa w sprawach gospodarczych prowadzonych przez ABW w 2017 r. szacuje się na blisko 6,6 mld złotych. Już w tym momencie udokumentowane straty w sporządzonych w 2017 r. aktach oskarżeń wynoszą około 870 milionów złotych.

ABW wykazała się skutecznością w walce z wyłudzeniami podatku VAT. Agencja w 2017 r. dokonała szeregu zatrzymań oszustów podatkowych, którzy działali na ogromną skalę. W połowie stycznia 2017 wrocławska delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dokonała zatrzymań w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości przy handlu złotem. Działania zorganizowanej grupy przestępczej mogły narazić Skarb Państwa na kwotę ponad 127 mln złotych z tytułu niezapłaconego podatku VAT. Innym przykładem akcji wymierzonej w oszustów podatkowych jest zatrzymanie małżeństwa N. W październiku 2017 r.  ABW zatrzymała w Częstochowie małżeństwo Annę S.-N. oraz Adama N., którzy byli głównymi podejrzanymi w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się m.in. wyłudzeniem podatku VAT oraz praniem brudnych pieniędzy. Grupa przestępcza, w ramach której działało małżeństwo N., miała narazić Skarb Państwa na straty o wartości w sumie ponad 450 mln złotych. W listopadzie 2017 r. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała cztery osoby podejrzewane o wyłudzenia podatku VAT przy nielegalnym obrocie paliwami. Szkody Skarbu Państwa w wyniku działania grupy, do której mieli należeć zatrzymani, wyniosły ponad 130 mln zł.Do zatrzymań doszło w województwie: śląskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. To tylko niektóre z działań Agencji, które doprowadziły do zatrzymań przestępców podatkowych narażających Skarb Państwa na gigantyczne straty.

Jednocześnie warto przypomnieć, że w 2016 roku ABW prowadziła 144 postępowania przygotowawcze dotyczące przestępstw podatkowych (wyłudzeń VAT, nieopłacenia akcyzy, nieopłacenia ceł), zatrzymała w tych sprawach 122 osoby. Zarzuty usłyszały łącznie 273 osoby. Działania ABW dotyczyły przestępstw VATowskich na łączną sumę ponad 3,3 mld złotych. Suma potencjalnych strat Skarbu Państwa w sprawach prowadzonych przez ABW we wszystkich śledztwach gospodarczych z 2016 roku to ponad 7 mld złotych.

W sumie w latach 2016-2017 działania ABW dotyczyły przestępstw, które mogły wyrządzić straty w Skarbie Państwa na sumę łączną ponad 13 mld złotych. Działania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dają wymierne efekty w zakresie ochrony interesów ekonomicznych Polski.


Stanisław Żaryn

Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych


Doradca Prezydenta RP, były Zastępca Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, były Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (14)

Inne tematy w dziale Polityka