Prokuratura Krajowa_zdjęcie_własne
Prokuratura Krajowa_zdjęcie_własne
A.Bujan A.Bujan
149
BLOG

Czy Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny jest zakładnikiem swoich prokuratorów?

A.Bujan A.Bujan Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
#Adam Bodnar, #prokurator generalny, #prokurator generalny Adam Bodnar, #prokuratura krajowa

Każda osoba poszkodowana ma prawo wyboru tytułu np. umowy ROR lub i lokaty, z którego będzie lub dochodzi roszczeń w postępowaniu pozakarnym, w tym przypadku cywilnym. Postępowania cywilne w największej w Polsce aferze finansowej „GetBack i banków” powinny toczyć się z udziałem prokuratora na podstawie art. 7 KPC, a obecnie niestety tak nie jest. Czy to się zmieni?

Podczas spotkania w Prokuraturze Krajowej Prokuratora Generalnego Pana Profesora Adama Bodnara z poszkodowanymi w dniu 22 sierpnia 2024 roku została podniesiona m.in. waga postępowań cywilnych toczących się przed sądami powszechnymi oraz potrzebę wzmocnienia tych postępowań konkretnie przez Prokuraturę Krajową, bez spychania spraw na niższy szczebel, tak jak to było wiosną 2024 roku (wniosek skierowany do Prokuratora Krajowego przez poszkodowanego, pomimo wydawało się pozytywnej oceny tej sprawy na poziomie PK, trafił do Prokuratury, która pojęcia nie miała o specyfice konkretnej sprawy cywilnej), co niestety nie dało żadnego efektu w postaci przestrzegania praworządności w postępowaniu przed Sądem w Lublinie. W trakcie spotkania z Prokuratorem Generalnym została przedstawiona sytuacja takich spraw oraz przedstawione rozwiązanie korzystne dla poszkodowanych konsumentów-deponentów w zakresie ochrony konstytucyjnych praw majątkowych posiadaczy rachunków bankowych oraz praw i zobowiązań z nich wynikających. W moim odczuciu przedstawiony przez poszkodowanego podczas spotkania wywód zainteresował Prokuratora Generalnego, powaga i życzliwość, z jaką podszedł Pan Profesor do argumentów merytorycznych i osobiste zaangażowanie mówi samo za siebie. To daje nadzieje.

Po miesiącu od spotkania z Prokuratorem Generalnym. Rozmawiałem o sytuacji poszkodowanych konsumentów z Panią Prokurator Katarzyną Gembalczyk nadzorującą pion pozakarny Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Moje wrażenie jest następujące: rozwiązanie Zespołu na poziomie Prokuratury Regionalnej w Warszawie na cywilistyczno-gospodarczych odcinkach największej afery finansowej w Polsce jest złym posunięciem, w sprawach, w których są poszkodowani zwykli ludzie, osoby starsze (!). Po miesiącu spotkania z jej szefem Prokuratorem Generalnym nadal nic nie wiemy, a cywilnego Zespołu ds. GetBack brak, ciągle czekamy. Kwestie i zagadnienia spraw dotyczących poszkodowanych, są znane Prokuratorowi Krajowemu Panu Dariuszowi Kornelukowi jeszcze z Brackiej. Pytanie na co czekamy, czy na realną pomoc, czy na takie wykręcenie spraw przez podległych prokuratorów, żeby poszkodowanym finalnie nie pomóc?

Trochę historii

W 2018-2024 roku w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie funkcjonował zespół spraw pozakarnych (cywilnych, gospodarczych i administracyjnych) ds. „GetBack i Idea Banku”. Prokuratorzy-cywiliści wytoczyli powództwa na rzecz niektórych poszkodowanych konsumentów z Idea Banku, do części spraw prokurator zgłosił swój udział, prokuratorzy zajmowali stanowiska w różnych sprawach, np. w latach ubiegłych zajęli stanowisko w sprawie wniosku o zmianę układu GetBack popierając wnioskodawcę, zajmowali stanowiska w sprawach pozakarnych o utrzymanie zabezpieczeń majątkowych na rzecz poszkodowanych konsumentów.

Po restrukturyzacji Idea Banku przez BFG część spraw zaczęła toczyć się przeciwko Bankowi Pekao w związku z przejęciem praw i zobowiązań na mocy decyzji BFG z czynności bankowych z art. 5 ust. 1 ustawy Prawo bankowe w związku z zawartymi umowami ROR lub i lokat w Idea Banku oraz praw wynikających z takich umów, ale już bez udziału prokuratora. Ochronę depozytu gwarantuje Ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. Kwestie związane z taką kategorią poszkodowanych deponentów były podnoszone na Zespole w Senacie RP oraz na różnych szczeblach. Poszkodowani kierowali wnioski do Prokuratury o przystąpieniu Prokuratora do takich spraw. Co z sytuacją poszkodowanych deponentów, którzy złożyli oświadczenia na podstawie art. 86 k.c. w ramach umowy ROR lub i lokaty i przywołali ten fakt w Prokuraturze Krajowej podczas spotkania w dniu 22 sierpnia 2024r.? Czy skierowane wnioski rozstrzygną się pozytywnie dla wnioskodawców i w końcu zobaczymy aktywny udział prokuratorów z Prokuratury Krajowej w kluczowych sprawach pozakarnych? Bez wątpienia, żeby zacząć działać na rzecz poszkodowanych – zwykłych ludzi na każdej płaszczyźnie postępowań: wystąpienie do sądu o zmianę układu GetBack, sprawy poszkodowanych deponentów kierowanie stanowisk, zabezpieczenia, zajmowanie kolejnych stanowisk w trakcie postępowania upadłościowego Idea Banku, zajmowanie stanowisk w sprawie żądania BFG skierowanego do masy upadłościowej Idea, trzeba wyjść ze strefy komfortu (z tak zwanej ciepłej wanny). Czy to się stanie? Czy w końcu powstanie „Zespół ds. GetBack, banków i BFG” na poziomie Prokuratury Krajowej?

Z perspektywy poszkodowanych nie dziwi, to co jest czasami opisywane przez media niepowodzenia i wpadki Prokuratury np. w sprawie pana posła Romanowskiego, sytuacja przed Sądem Najwyższym ws. Prokuratora pana Barskiego, skoro przekraczającą możliwością organizacyjną Prokuraturę Krajową jest przystąpienie raptem do kilku pilotażowych spraw cywilnych konsumentów i potrzebę wzmocnienia tych spraw deponenckich przez Prokuraturę Krajową, co niestety przekracza możliwości „dyrektorów prokuratorskich”, żeby tym się skutecznie zająć, nie mówiąc o własnych inicjatywach Prokuratury w największej Aferze finansowej w kraju, żeby pomóc poszkodowanym w odzyskaniu całości pieniędzy, a także powołanie „Zespółu ds. GetBack, banków i BFG” na poziomie Prokuratury Krajowej.

Czy deklaracje po spotkaniu Prokuratora Generalnego o wykorzystaniu wszystkich dostępnych instrumentów prawnych w sprawie, aby pomóc poszkodowanym zostaną w końcu zrealizowane przez podległych „dyrektorów prokuratorskich*”?

*dyrektorowanie nic niema wspólnego z zarządzaniem, a poszkodowani wnosili o powołanie Zespołu na poziomie Prokuratury Krajowej. W związku z takim wnioskiem, to dawno powinno było rozpocząć się dobieranie kadr w Prokuraturze, kto będzie prowadził zgłoszone sprawy z pozycji Zespołu, a nie czekanie. Poszkodowani to nie osoby młodociane, przed którymi całe życie, nie mogą dłużej czekać na skuteczną pomoc.


Zobacz galerię zdjęć:

MS_zdjęcie_własne_autora
MS_zdjęcie_własne_autora
PK
A.Bujan
O mnie A.Bujan

Pełnomocnik poszkodowanej konsument. Na salon24.pl od 4.11.22r. Sprawy bankowe i GetBack. artiom.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Polityka