Na Wyspach Brytyjskich przed każdym meczem piłkarze klękają, aby wyrazić poparcie dla ruchu Black Lives Matter. To ruch walczący z przemocą wobec osób czarnoskórych. Trwała dyskusja, czy reprezentacja Polski również uklęknie. Czesi tego nie zrobili. Jak się okazało, nasi zawodnicy również nie.
Dziś o 20.45 rozpoczął się mecz eliminacji do Mistrzostw Świata 2022, które odbędą się w Katarze. Polska na Wembley w Londynie gra z Anglią.
Skład reprezentacji Polski na mecz z Anglią:
Wojciech Szczęsny - Jan Bednarek, Kamil Glik (kapitan), Michał Helik - Bartosz Bereszyński, Grzegorz Krychowiak, Jakub Moder, Piotr Zieliński, Maciej Rybus - Karol Świderski, Krzysztof Piątek.
Od roku na Wyspach Brytyjskich panuje zwyczaj klękania na kilkanaście sekund jako gest solidarności dla ruchu BLM. Taki gest zrobili piłkarze San Marino i Albanii w ostatnich meczach z reprezentacją Anglii. We wtorek, podczas meczu Walii z Czechami Walijczycy uklękli na murawę, ale Czesi tego nie zrobili. Zamiast tego pokazali napis na koszulce "Respect".
W Polsce trwała dyskusja czy biało-czerwoni uklękną przed meczem z Anglią. Prezes PZPN Zbigniew Boniek powiedział, że jest przeciwny takim akcjom. - To jest bowiem populizm, bo za tym nic nie idzie. Piłkarze czasem klękną, a jakby się niektórych z nich spytać, dlaczego klęczą, to nawet by nie wiedzieli – ocenił.
Zdaniem b. reprezentanta Polski w piłce nożnej Jana Tomaszewskiego polscy piłkarze nie mają powodu, by klękać przed meczem z Anglią.
– Nie chcę mówić, jak nasi reprezentanci mają się zachowywać. Mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że bym nie ukląkł. Mam orła na piersi i mnie ta sprawa nie dotyczy. W naszej historii nie mieliśmy powodów, dla których teraz mielibyśmy to robić – powiedział Tomaszewski.
W sprawie zabrała również głos sędzia TK Krystyna Pawłowicz. "Miejcie honor i godność" - zaapelowała.
Wszystko wyjaśniło się tuż przed pierwszym gwizdkiem. Biało-czerwoni powtórzyli gest Czechów, czyli pokazali napis "Respect".
Ruch "Black Lives Matter" zapoczątkował protesty w Stanach Zjednoczonych po tragicznej śmierci George'a Floyda. Aktywiści z całego świata włączyli się w ruch, którego celem jest walka z przemocą wobec ciemnoskórej społeczności oraz rasizmem systemowym. Zwyczaj klękania przed zawodami sportowymi zapoczątkował futbolista San Francisco 49ers Colin Kaepernick, który oprócz uklęknięcia podnosił w górę zaciśniętą pięść. Później znalazł on naśladowców na stadionach całego świata i w różnych dyscyplinach. W czerwcu 2020 roku zwyczaj rozpowszechnił się na boiskach piłkarskich w Wielkiej Brytanii.
ja
Inne tematy w dziale Sport