Największym polskim mitem narodowym jest bajeczna historia o pokonaniu smoka wawelskiego.
Dziś sprawa ta jest częścią bajek dla dzieci, ale w dawnych czasach traktowano ową historię na równi z innymi, lecz prawdziwymi zdarzeniami.
Niektórzy wspaniali ludzie uważają, że śmieszą sprawą jest zajmowanie się smokiem wawelskim. W takim razie dlaczego dawni wielcy polscy historycy pisali o smoku wawelskim i to bardzo poważnie?
To jest jednak ważny temat. Smok wawelski – to sławny kiedyś narodowy mit, który obecnie sprowadzony został do świata mizernych bajek. Mit smoka wawelskiego jest chwalebną częścią naszej kultury narodowej.
Bajeczna historia o pokonaniu smoka wawelskiego oraz o Kraku – legendarnym władcy jest symbolem obrazującym zaszczytną ideę zwycięstwa nad złem.
Jednakże paradoksem tej bajecznej historii jest fakt, że według wielu źródeł historycznych, w tym tych najstarszych, nie był to smok, lecz potwór.
Nie każdy potwór musiał być smokiem! Dlaczego doszło w polskiej historiografii do zamiany motywu potwora w smoka wawelskiego?
Dlaczego przez wiele stuleci pisano, że to niby Krak pokonał smoka, chociaż źródła historyczne mówią co innego?
Z jakiego powodu pisali o tej bajecznej historii katoliccy duchowni? Czy Wincentemu Kadłubkowi – autorowi tej bajecznej historii chodziło tylko o fantazje ? Chyba nie?!
Z jakiej przyczyny wspominali o smoku wawelskim dawni słynni przyrodnicy – znawcy smoków?
Co właściwie przedstawia rzekomy pomnik smoka wawelskiego w Krakowie? Jaki sekret kryje w sobie obraz Witolda Pruszkowskiego „Smok podwawelski”?
O tym i o innych osobliwościach mitu smoka wawelskiego jest moja książka pt. „Smok wawelski w kręgu mitu i historii” wydana przez Wydawnictwo Sativa Studio.
Pozdrawiam!
dr Marek Sikorski
kontakt: mareksikorski1@neostrada.pl
Na temat tej książki zob. stronę:
www.marek-sikorski-autor.blog.pl
Polecam też krótki film o tej książce!
Inne tematy w dziale Kultura