Konflikt II Wojny Światowej w latach 1939 – 1945, który został rozpoczęty na mocy tajnego paktu Ribbentrop – Mołotow stał się konfliktem, który przyniósł śmierć, ból i rozpacz wielu milionów ludzi. Już od początku II wojny światowej zarówno okupanci III Rzeszy, jak i ZSRR, rozpoczęli na terytorium naszej Ojczyzny konsekwentną politykę, mającą na celu zniszczenie kultury polskiej i eksterminację polskiego społeczeństwa. W tym celu okupanci opierali swoje działania, na bezpardonowym mechanizmie terroru, zastraszeniach i zabójstwach. Terror dotyczył zarówno aspektów materialnych takich jak: konfiskata majątków, obowiązkowe kontyngenty, celowe niszczenie polskiego majątku poprzez podpalenia czy wysadzanie budynków, jak i aspektów ideologicznych. Poprzez nachalną propagandę III Rzeszy i ZSRR, ateizację życia społecznego, wyniszczanie polskiej inteligencji i rozbijanie wspólnoty narodowej, niszczono polską tradycję, historię, wartości i tożsamość. W tej tragicznej i bolesnej atmosferze rodził się Polski Ruch Oporu, którego Ludowcy jako środowisko polityczne i grupa społeczna stały się istotnym elementem. Nigdy nie odwrócili się od ofiarnej służby swej ojczyźnie, zawsze wiernie wypełniali swój polityczny testament, w którym wierność Bogu, Ojczyźnie, Tradycji i Honorowi stawały się najwyższym nakazem pracy i aktywności publicznej.
Władze III Rzeszy postanowiły przygotować polityczny plan, który pozwoliłby na opanowanie nastrojów społecznych w Polsce i ustanowienie stabilnej zwierzchności niemieckiej. Jednym z elementów tego planu było utworzenie formy rządu kolaborującego z III Rzeszą, jednak aby koncepcja ta mogła zostać zrealizowana i przynieść zamierzone skutki, miała być oparta na ważnej postaci polskiego życia politycznego, która będzie cieszyła się szacunkiem i społecznym zaufaniem. Wybór padł na jednego z najwybitniejszych przywódców Ruchu Ludowego -Wincentego Witosa. Należy pamiętać, że sam Witos mimo szybko pogarszającego się stanu zdrowia, co niewątpliwie utrudniało funkcjonowanie w życiu publicznym, był uznawany w społeczeństwie polskim za jednego z polityków, pretendujących do miana wybitnego męża stanu. Doskonale zdawano sobie sprawę z historycznej i politycznej roli Wincentego Witosa w II Rzeczypospolitej podczas takich wydarzeń jak, wojna Polsko – Bolszewicka, Zamach Majowy, Strajki Chłopskie czy utworzenie ponadpartyjnego Rządu Obrony Narodowej. Nie bez znaczenia pozostawał również fakt zaplecza politycznego Wincentego Witosa. Ruch Ludowy był jednym z najważniejszych i najliczniejszych stronnictw politycznych w okresie II Rzeczypospolitej.
16 września 1940 Wincenty Witos został aresztowany przez Niemców, a 20 września 1940 został przewieziony do Rzeszowa, gdzie otrzymał propozycję utworzenia rządu kolaboracyjnego z III Rzeszą . Propozycja ta została przez Witosa stanowczo odrzucona. Decyzję taką środowisko ludowe przyjęło z uznaniem i zadowoleniem wiedząc jak ważna jest dalsza walka o polską niepodległość.
Bohaterska postawa Wincentego Witosa powinna być dla nas przykładem i przypominać nam, że nasza Ojczyzna to nasze wspólne dobro.
Historyk, Nauczyciel, Doktorant KUL, Wychowawca.
Współpracownik Klubu Inteligencji Katolickiej i Instytutu Myśli Roberta Schumana.
Koordynator organizacji Młodzi Dla Polski w Lublinie.
W przeszłości: Przewodniczący Komisji ds. Ruchu Naukowego Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.
Członek organizacji społecznych i charytatywnych.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura