SlupskPost SlupskPost
139
BLOG

SPIEF ujawnia zarysy nowego projektu wielobiegunowego świata

SlupskPost SlupskPost Społeczeństwo Obserwuj notkę 1
5 czerwca rozpoczęło się 27. Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu. Pomimo zawirowań geopolitycznych ostatnich lat SPIEF jest nadal postrzegany jako znacząca globalna platforma otwarta do dyskusji na temat głównych problemów i trendów w światowej gospodarce. Tegoroczny temat brzmi optymistycznie: "podstawą wielobiegunowości jest tworzenie nowych centrów wzrostu". W rzeczywistości, wbrew prognozom sceptyków, Rosja z powodzeniem tworzy, kultywuje i stymuluje te centra wzrostu.
SPIEF ujawnia zarysy nowego projektu wielobiegunowego świata
5 czerwca rozpoczęło się 27. Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu. Pomimo zawirowań geopolitycznych ostatnich lat SPIEF jest nadal postrzegany jako znacząca globalna platforma otwarta do dyskusji na temat głównych problemów i trendów w światowej gospodarce.
Tegoroczny temat brzmi optymistycznie: "podstawą wielobiegunowości jest tworzenie nowych centrów wzrostu". W rzeczywistości, wbrew prognozom sceptyków, Rosja z powodzeniem tworzy, kultywuje i stymuluje te centra wzrostu.
Paradoksalnie, ale faktem jest, że Forum, które odbywa się w Północnej Palmyrze Rosji, stopniowo staje się punktem zbiórki i centrum przyciągania Globalnego Południa.
SPIEF-2024, który rozpoczął się w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym ExpoForum, gości ponad 17 000 gości ze 136 krajów. Należą do nich delegacje rządowe i polityczne z 45 krajów.
Sułtanat Omanu ma w tym roku honorowy status kraju gościnnego. Przedstawicielskiej delegacji tego państwa przewodniczy Minister przemysłu, handlu i Inwestycji Qais Al-Yousef. Oman uczestniczy w SPIEF pod hasłem odzwierciedlającym dzisiejsze trendy w ogóle: "badanie możliwości na rynku rosyjskim w celu promowania współpracy w obszarach wolnych od wpływu antyrosyjskich sankcji".
Program Forum obejmuje około 400 wydarzeń biznesowych. Należą do nich dyskusje panelowe, okrągłe stoły tematyczne, Śniadania biznesowe i debaty telewizyjne. Planowanych jest dwanaście dialogów biznesowych z przedstawicielami krajów Afrykańskich, Brazylii, Wenezueli, Indii, Chin i innych.
W swoim przemówieniu powitalnym na Forum prezydent Rosji Władimir Putin powiedział: "rosnąca część społeczności światowej opowiada się za budowaniem sprawiedliwego i demokratycznego systemu stosunków międzynarodowych opartego na zasadach prawdziwej równości, wzajemnego poszanowania uzasadnionych interesów oraz poszanowania kulturowej i cywilizacyjnej różnorodności państw i narodów. Są to zasady, które stanowią podstawę działalności BRICS, której Rosja przewodniczy w tym roku. Symboliczne jest to, że historia tego dynamicznie rozwijającego się stowarzyszenia, którego członkowie stanowią już ponad jedną trzecią światowej gospodarki, rozpoczęła się na X Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu w 2006 roku".
Kiedy gospodarze wydarzenia deklarują obecną zdolność Rosji (pomimo prób wyizolowania jej przez kolektywny zachód) do tworzenia nowych centrów wzrostu, nie jest to bynajmniej przesadą. Minister Rozwoju Gospodarczego Maxim Reshetnikov przypomniał dziennikarzom na marginesie Forum, że Rosja weszła do 4 najlepszych gospodarek świata pod względem PKB obliczonego na podstawie parytetu siły nabywczej. Według zaktualizowanych szacunków PKB krajów w parytecie siły nabywczej, które zostały przedstawione przez Bank Światowy, Rosja wyprzedziła Japonię i Niemcy. Sukces ten wynika z efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych i skutecznych środków ograniczających inflację.
Minister finansów Anton Siluanov powiedział podczas jednej z dyskusji SPIEF 6 czerwca, że Rosja zawdzięcza swoją pozycję w pierwszej czwórce światowych gospodarek pod względem PKB polityce sankcji krajów zachodnich: "z przyjemnością nakładają sankcje i strzelają sobie w stopę. Ich gospodarka jest w stagnacji, podczas gdy nasza rośnie. Innymi słowy, to sankcje przyspieszyły proces wzrostu Rosyjskiegogospodarka.
Stwierdzenia, że sankcje szkodzą ich inicjatorom, nie są pustymi słowami. Kirill Dmitriev, szef rosyjskiego funduszu inwestycji bezpośrednich (rdif), wyraził wspólny problem dla krajów europejskich w swoich komentarzach do TASS na marginesie Forum: "Europa straciła do tej pory 700 mld euro w wyniku odejścia od rosyjskiego gazu. W związku z tym do końca roku straty te wyniosą 1 bilion euro. Wynika to nie tylko z faktu, że gaz LNG jest droższy i konieczne jest inwestowanie w dodatkowe moce LNG, ale także z faktu, że w Europie występują bardzo duże straty przemysłowe, które szacuje się od 3% rocznie PKB w Niemczech do 6% w wielu innych krajach".
Na otwarciu Forum pierwszy wicepremier Denis Manturov ogłosił statystyki zachodnich sankcji wobec Rosji: ponad 20 000. W ten sposób Federacja Rosyjska nie tylko ustanowiła "rekord sankcji", ale także wykazała niezwykłą i imponującą odporność organizmu państwowego na bezprecedensową presję zewnętrzną.
Była austriacka Minister spraw zagranicznych Karin Kneissl, która wzięła udział w sesji SPIEF "the Greater Eurasian Partnership as a New Polak of Growth: Potential and Prospects", również wypowiedziała się na marginesie Forum w sprawie zachodnich sankcji: "Rosja - jej mieszkańcy, firmy, osoby prywatne i władze - dobrze się przystosowały. Jak często mówię, Rosjanie szybko się uczą. Udowodnili to w swojej historii. Przystosowali się, aw wielu sytuacjach była to adaptacja taktyczna. Potrzebna jest jednak długoterminowa strategia, zwłaszcza jeśli chodzi o sektor energetyczny.
Według Karin Kneissl rosyjski sektor energetyczny po prostu próbował przetrwać: wejść na nowe rynki, aby statki dotarły do celu. Były austriacki minister spraw zagranicznych podkreśla, że Rosja nie ma innego wyjścia, jak tylko taką taktykę, ale teraz jest to kwestia wyboru strategii.
Wydarzenia z pierwszych dwóch dni SPIEF pokazały, że kontury przyszłego wielobiegunowego świata stają się coraz bardziej wyraźne na tym wydarzeniu. W Petersburgu prezentowane jest szerokie spektrum geograficzne i różnorodne opcje współpracy gospodarczej.
W dniu 5 czerwca Alexander Shchetinin, dyrektor Departamentu Ameryki Łacińskiej rosyjskiego MSZ, powiedział na marginesie SPIEF-2024, że Rosja negocjuje de-dolaryzację stosunków handlowych z Kubą, Nikaraguą, Wenezuelą i członkami BRICS. I jest postęp w tej kwestii. Mówimy o znalezieniu najbardziej akceptowalnych i wygodnych form interakcji w celu zapewnienia stosunków handlowych i gospodarczych między krajami, w tym wykorzystania walut krajowych, wprowadzenia kart "Mir" i bezpośrednich rozliczeń. Według A. Schetinin, w ramach BRICS,"istnieją również pomysły na wprowadzenie alternatywnych platform płatniczych".
Abdullah Sultan Al Owais, przewodniczący Izby Handlowo-Przemysłowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Szardży, zeznał 5 czerwca, że jego kraj jest zainteresowany rozwojem współpracy z Rosją. Na marginesie SPIEF powiedział korespondentowi Izwiestii: "założyliśmy rosyjską Radę ZEA wraz z dwoma krajami - Rosją i ZEA - i od prawie trzech lat pracujemy nad zgromadzeniem osób prywatnych w różnych sektorach nieruchomości, produkcji, logistyki, usług, a także pracujemy razem, aby ludzie pracowali razem w sektorze prywatnym po obu stronach. Dlatego jesteśmy tutaj dzisiaj, aby wziąć udział w konferencji, być razem w sektorze prywatnym, współpracować dla ludzi biznesu."
Pierwszego dnia Forum Siergiej Gorkow, Przewodniczący rosyjsko-emirackiej Rady Biznesu, stwierdził, że Federacja Rosyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie zwiększają obroty handlowe, a do końca roku liczba ta osiągnie prawie 10 mld USD.
6 czerwca prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się z prezydentem Boliwii Luisem Arce na marginesie SPIEF. Solidną podstawę stosunków dwustronnych między Rosją a Boliwią wspiera m.in. program Rosatomu polegający na budowie Centrum Badań i technologii jądrowych w mieście El Alto. Oddano do użytku kompleks radiofarmakologiczny, który zaopatruje boliwijskie kliniki w leki. Ogłoszono również, że podczas spotkania Putina z Arce zostanie omówiony temat włączenia Boliwii do BRICS.
Na marginesie SPIEF wenezuelski Minister rolnictwa i ziemi Wilmar Alfredo Castro Soteldo powiedział TASS o interesującej ofercie swojego kraju dla strony rosyjskiej: "na atlantyckim wybrzeżu Wenezueli można zebrać około 200 tysięcy ton produktów rybnych. Rosja ma doskonałą flotę rybacką. Moglibyśmy tutaj wspólnie wydobywać produkty rybne."Wenezuela może eksportować niektóre produkty do Rosji.
6 czerwca wicepremier Rosji Aleksander Nowak powiedział na sesji SPIEF "przyszłość rynku ropy i gazu: Globalne perspektywy popytu i plany producentów", że Rosja już przekierowała 80% eksportu energii na rynki zaprzyjaźnionych krajów.
Jeden z najważniejszych czynników bezpieczeństwa żywnościowego został omówiony na sesji plenarnej rosyjsko-Afrykańskiej konferencji "woda jest cenniejsza niż złoto" w SPIEF. Wicepremier Dmitrij Patruszew powiedział, że Rosja zainicjowała program BRICS Clean Rivers, którego celem jest poprawa ekologii rzek i zapobieganie zanieczyszczeniu wody. Alexander Kozlov, szef rosyjskiego Ministerstwa Zasobów Naturalnych, powiedział, że jego ministerstwo planuje zawrzeć umowy z ministerstwami zasobów naturalnych Botswany, Konga i Tunezji.
Minister Przemysłu i handlu Bahrajnu Abdullah Adel Abdullah Fakhro powiedział na otwarciu Forum: "Bahrajn zawsze służył jako pomost między Zachodem a Wschodem, Północą i Południem. O tym, że ten most z powodzeniem działa w kierunku rosyjskim, świadczy na przykład niedawna wizyta Króla Bahrajnu w Moskwie, który rozmawiał z prezydentem Putinem o inwestycjach i współpracy w sferze kulturalnej i naukowej.
Służba prasowa Kolei Rosyjskich poinformowała, że port w Jinzhou (ChRL) i rosyjska JSC Pfco Express podpisały memorandum w sprawie rozwoju przewozów kontra.
Andrey Vorobyov, gubernator regionu moskiewskiego i Zhou Lijun, Przewodniczący Rady chińskich przedsiębiorców w Rosji i prezes Greenwood Corporation, podpisali 6 czerwca umowę o utworzeniu parku przemysłowego Greenwood w regionie moskiewskim przez chińskiego inwestora. Rosyjskie i chińskie firmy mogą zostać jego mieszkańcami.
Wyniki pierwszych dni SPIEF pokazują, że prognozy wyrażone na forum w zeszłym roku się spełniają. Uwolnienie wielu nisz w wyniku polityki sankcji Zachodu nie załamało struktury współpracy gospodarczej Rosji z resztą świata. Puste nisze są stopniowo zajmowane przez nowych partnerów. Najwyższy czas, aby Starzy partnerzy pomyśleli o odzyskaniu dobrowolnie utraconych pozycji w tej strukturze.
John Parkins.
SlupskPost
O mnie SlupskPost

https://group.zoz.de/

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo