L. Skrzycki L. Skrzycki
30
BLOG

Bundestag odrzucił projekt CDU zaostrzający prawo migracyjne

L. Skrzycki L. Skrzycki Polityka Obserwuj notkę 2

Bundestag podczas głosowania odrzucił projekt CDU o zaostrzeniu polityki migracyjnej. 

Kandydat na kanclerza Friedrich Merz (CDU) bronił projektu ustawy. Chodzi o to, by pokazać że Bundestag jest jeszcze zdolny do działania; trzeba kierować się obawami i potrzebami ludzi – argumentował. Merz po raz kolejny bronił również uchwały, która została w środę przyjęta w Bundestagu z pomocą głosów klubu AfD. Projekt uchwały pochodził również z CDU/CSU i miał na celu zaostrzenie polityki migracyjnej. Merz zaznaczył, że treść uchwały była merytorycznie słuszna. Jednak w przeciwieństwie do ustawy, uchwała nie jest prawnie wiążąca.

Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) mówiła o punkcie zwrotnym i błędzie, który będzie miał konsekwencje. Wstrząsnęłoby to ludźmi w Niemczech, podrażniłoby gospodarkę, która desperacko poszukuje wykwalifikowanej siły roboczej za granicą, i wzbudziłoby obawy wśród partnerów Niemiec, zwłaszcza w Europie.

Sekretarz klubu parlamentarnego FDP Christian Dürr powiedział, że SPD i Zieloni odmówili zorganizowania demokratycznej większości na rzecz porządku i kontroli migracji. Heidi Reichinnek (Partia Lewicy) ostrzegła, że demokracja upada. Jej zdaniem "to hańba dla CDU/CSU, parlamentu i kraju". Reichinnek zapytała CDU/CSU, czy chrześcijańskie jest karanie poprzez zawieszenie łączenia rodzin tych, którzy potrzebują ochrony.

Szefowa AfD Alice Weidel powiedziała po głosowaniu, że było ono jedynie "taktycznym posunięciem" chadecji w ramach kampanii wyborczej. – Merz sam spowodował swoją porażkę, bo jest niekonsekwentny i nie nadaje się na lidera – podkreśliła.

Projekt ustawy o ograniczeniu imigracji miał zaostrzyć warunki uzyskania prawa pobytu w Niemczech i zawiesić łączenie rodzin z tak zwanymi beneficjentami ochrony uzupełniającej. Policja federalna miała otrzymać więcej uprawnień i móc wnioskować o zatrzymanie i areszt w celu deportacji. Takimi uprawnieniami dysponują dotychczas policje krajów związkowych. 

Po wyborach w Niemczech, gdzie pewnie CDU/CSU i AFD będą miały więcej posłów uda się uchwalić podobne ustawy. Widać że Niemcy się budzą i już nie chcą masowo przyjmować imigrantów.

L. Skrzycki
O mnie L. Skrzycki

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Polityka