SKN Geopolityki Idei Strategii SKN Geopolityki Idei Strategii
78
BLOG

Europejscy ministrowie w Damaszku

SKN Geopolityki Idei Strategii SKN Geopolityki Idei Strategii Polityka Obserwuj notkę 0
Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Noël Barrot i jego niemiecka odpowiedniczka Annalena Baerbock spotkali się w piątek z de facto liderem Syrii, Ahmedem al-Sharaa. Oświadczyli, że chcą nawiązać nową relację z Syrią i wezwali do pokojowej transformacji politycznej podczas spotkania w Damaszku.

Wizyta ministrów spraw zagranicznych Francji i Niemiec odbyła się kilka tygodni po tym, jak rebelianci, na czele z grupą islamistyczną Hayat Tahrir al-Sham (HTS), obalili Asada.

Jednym z pierwszych punktów ich wizyty było więzienie Sednaya, znane z okrucieństw, położone na północ od Damaszku. Ministrowie zwiedzili cele i podziemne lochy, będące symbolem zbrodni popełnionych wobec przeciwników Asada.

Później Barrot zaapelował do nowych władz Syrii o zawarcie porozumienia z kurdyjskimi władzami na północnym wschodzie, które obawiają się utraty autonomii, jaką cieszyły się od początku wojny domowej.

Od czasu obalenia Asada, HTS stara się zapewnić kraje arabskie i społeczność międzynarodową, że będzie rządzić w imieniu wszystkich Syryjczyków, w tym mniejszości religijnych.

Francuski minister wezwał również nowe władze Syrii do szybkiego skontaktowania się z międzynarodową organizacją ds. broni chemicznej, aby umożliwić inspekcję i zniszczenie zapasów należących do poprzednich władz.

W oświadczeniu wydanym przed wyjazdem do Damaszku Baerbock powiedziała, że po obaleniu Asada i ponad 13 latach wojny domowej jedzie do Syrii z "wyciągniętą ręką". "Mamy teraz przed sobą cel, o którym marzą miliony Syryjczyków: aby Syria znów stała się szanowanym członkiem społeczności międzynarodowej" - powiedziała.

Niemiecka minister zaznacza jednak, że "Europa wesprze Syrię w jej transformacji, ale nie sfinansuje nowych struktur islamistycznych", "Wiemy, skąd ideologicznie wywodzi się HTS, co robiło w przeszłości".  Apelowała również o szybkie przeprowadzenie wyborów i zapobieżenie islamizacji systemów sądowniczego i edukacyjnego.

Nowe władze Syrii ogłosiły także zmiany w programach nauczania, w tym usunięcie odniesień do "bogów" w programie historii starożytnej. Z podręczników szkolnych usunięto również hymn narodowy, a frazę "poświęcić życie w obronie ojczyzny" zastąpiono islamistyczną: "poświęcić życie dla Allaha".

Jesteśmy studenckim kołem naukowym, które działa na SGH. Zajmujemy się tematami związanymi z geopolityką w otaczającym nas świecie.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka