30 listopada tysiące ludzi protestowało na ulicach Tbilisi, stolicy Gruzji, przeciwko zerwaniu rozmów o przystąpieniu do Unii Europejskiej. Demonstranci budowali barykady, wybijali okna i odpalali fajerwerki wokół budynku parlamentu, na co policja odpowiedziała armatkami wodnymi i gazem łzawiącym.
Te, największe od czasu ostatnich wyborów demonstracje, spowodowały duże kontrowersje z powodu brutalności policji. W czasie zamieszek wybuchł pożar w budynku parlamentu, najprawdopodobniej spowodowany fajerwerkami. Protestujący spalili także na schodach parlamentu kukłę założyciela rządzącej partii Bidziny Iwaniszwilego. Gruzińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało o zatrzymaniu 107 osób w trakcie protestu.
Gruzja od dawna była uznawana za jedno z najbardziej prozachodnich krajów powstałych po rozpadzie Związku Radzieckiego, natomiast w ostatnim czasie staje się coraz bardziej promoskiewska. W czwartek, 28 listopada partia rządząca – Gruzińskie Marzenie ogłosiła wstrzymanie rozmów akcesyjnych z Unią Europejską, które były prowadzone przez ostatnie 4 lata, oskarżając UE o szantażowanie Gruzji. Właśnie ta decyzja była powodem sobotniej demonstracji, ponieważ znaczna część Gruzinów popiera dołączenie do Unii.
W Konstytucji Gruzji jest zapis o dążeniu do wstąpienia do Unii. Protestujący twierdzą, że wstrzymanie rozmów jest jednoznaczne z niewypełnianiem swoich konstytucyjnych obowiązków i poprzez demonstrację chcą chronić swoją konstytucję.
Decyzja rządu spotkała się z bardzo złym przyjęciem. Została ona potępiona między innymi przez prounijną prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. Najwyżsi rangą dyplomaci ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Holandii i Litwy złożyli rezygnacje na znak protestu przeciwko wstrzymaniu rozmów. Pod otwartym listem potępiającym stanowisko rządu znalazło się ponad 200 podpisów, należących między innymi do pracowników ministerstw oraz banku centralnego Gruzji. W odpowiedzi na działanie rządu, USA oświadczyło, że zawiesza również strategiczne partnerstwo z Gruzją.
Jesteśmy studenckim kołem naukowym, które działa na SGH. Zajmujemy się tematami związanymi z geopolityką w otaczającym nas świecie.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka