SKN Geopolityki Idei Strategii SKN Geopolityki Idei Strategii
165
BLOG

Odkrycie ogromnych złóż ropy naftowej na wodach Pakistanu

SKN Geopolityki Idei Strategii SKN Geopolityki Idei Strategii Paliwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Jak podaje The Economic Times, na wodach terytorialnych Pakistanu odkryto ogromne złoża ropy naftowej. Niektóre szacunki sugerują, że mogą to być czwarte co do wielkości złoża ropy i gazu na świecie, ustępując miejsca jedynie Iranowi, Arabii Saudyjskiej oraz Wenezueli. Jeżeli potwierdzą się doniesienia przekazane przez państwowych urzędników, to Pakistan ma szansę stać się potentatem w wydobyciu i produkcji węglowodorów.

To odkrycie stanowiłoby znaczący bodziec dla gospodarki kraju, ale może również przynieść negatywne skutki w postaci tzw. choroby holenderskiej (ang. Dutch disease). „Choroba” ta jest terminem oznaczającym regres gospodarczy spowodowany odkryciem i intensywną eksploatacją złóż surowców naturalnych (pojęcie wprowadzone w 1977 r. przez The Economist, opisujące gospodarcze konsekwencje odkrycia w latach 60. dużych złóż gazu ziemnego w Holandii).

Obecna sytuacja gospodarcza Pakistanu budzi obawy ekonomistów, inwestorów oraz decydentów, gdyż od lat kraj zmaga się z trudnościami ekonomicznymi – w 2023 roku wzrost gospodarczy nie osiągnął zakładanych celów, a nad Pakistanem wciąż krąży widmo bankructwa. W lipcu bieżącego roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosił porozumienie z Pakistanem dotyczące programu pożyczkowego w wysokości 7 miliardów dolarów, mającego na celu stabilizację i rozwój gospodarki kraju.

Utrzymująca się wysoka inflacja zagraża stabilności ekonomicznej. Pakistański felietonista Khurram Husain zauważył, że: „W historii Pakistanu nie ma precedensu dla tak długotrwałej i intensywnej inflacji”. Dodał, że inflacja przestała być jedynie problemem gospodarczym i stała się także zagrożeniem dla porządku społecznego, który może załamać się w każdej chwili. Szokujące badania przeprowadzone przez ARY News wskazują, że blisko 75% gospodarstw domowych w miastach w Pakistanie nie jest w stanie pokryć miesięcznych wydatków z aktualnych dochodów, co oznacza wzrost o 15 punktów procentowych w stosunku do maja 2023 roku.

Z kolei pakistańska gazeta Dawn News TV, powołując się na słowa starszego urzędnika ds. bezpieczeństwa, informuje o trwających od trzech lat badaniach prowadzonych we współpracy z „zaprzyjaźnionym krajem”, które mają na celu weryfikację obecności złóż ropy i gazu w wyłącznej strefie ekonomicznej Pakistanu na Morzu Arabskim. Muhammad Arif, były członek Urzędu Regulacji ds. Ropy i Gazu (OGRA — ang. Oil & Gas Regulatory Authority), zaznaczył, że choć władze powinny być optymistycznie nastawione, nie ma stuprocentowej pewności, że złoża okażą się wystarczająco bogate, aby spełnić pokładane w nich oczekiwania. Dodał, że zależnie od rozmiaru złóż oraz tempa odwiertów i rafinacji, rodzima produkcja może w przyszłości zastąpić w części lub nawet w całości import energii. Import ten wyniósł w 2023 roku ponad 17,5 miliarda dolarów, a według raportu Express Tribune ma wzrosnąć do 31 miliardów dolarów w ciągu siedmiu lat.

Kolejne działania rządu mają wpisywać się w koncepcję „gospodarki błękitnej” (blue economy), definiowaną przez Bank Światowy jako „zrównoważone wykorzystanie zasobów oceanicznych na potrzeby wzrostu gospodarczego, poprawy jakości życia i tworzenia miejsc pracy, przy jednoczesnym zachowaniu ekosystemu morskiego”. Muhammad Arif ostrzegł jednak, że dopóki nie rozpocznie się wydobycie, marzenia o niezależności energetycznej pozostaną jedynie myśleniem życzeniowym.

Jesteśmy studenckim kołem naukowym, które działa na SGH. Zajmujemy się tematami związanymi z geopolityką w otaczającym nas świecie.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka