We wtorek 15 października odbyło się posiedzenie rządu dotyczące Nowej Strategii Migracyjnej 2025-2030. Zakłada ona przywrócenie kontroli nad procesami migracyjnymi i zawiera postulaty dotyczące ograniczenia migracji uchodźczej, pracowniczej i studenckiej. Najgłośniejszym echem odbiła się sprawa czasowego i terytorialnego zawieszenia prawa do azylu. Chciałbym się jednak skupić na rzeczy istotniejszej z punktu widzenia przyszłości Polski, czyli zmian w migracji pracowniczej.
Z nowej strategii rządu wynika zamiar ograniczenia rekordowej w ostatnich latach migracji pracowniczej, która coraz częściej obejmuje nie tylko obywateli Białorusi i Ukrainy. Rząd zakłada, że rozwiązaniem na problemy demograficzne nie ma być migracja. Natomiast stwierdza się, że zezwolenie na pracę w Polsce ma obejmować migrantów z krajów OECD, lub państw, z którymi jest podpisana umowa o readmisję (dotyczy to też unijnych umów o readmisję). Dodatkowo będzie to dotyczyć tylko zawodów uznanych za deficytowe. Przewiduje się także wprowadzenie systemu punktowego i potencjalnych limitów migracyjnych.
Jest to strategia elastyczna, która daje szerokie pole zarówno dla interesariuszy chcących ograniczyć migrację (społeczeństwo, związki zawodowe), jak i dla tych, którzy chcieliby bardziej liberalnej polityki (przedsiębiorcy i pracodawcy). Pojęcia „zawody deficytowe”, „limity” i „kwoty” podlegają szerokiej interpretacji i mogą doprowadzić zarówno do liberalnej, jak i restrykcyjnej polityki migracyjnej.
Ta niejednoznaczność daje pole do działania różnym środowiskom, więc kształtowanie polityki migracyjnej nie jest zakończone. Środowiska chcące odpowiedzialnej polityki migracyjnej powinny włączyć się w interpretację wspomnianych terminów, jak „zawody deficytowe”, „kwoty migracyjne”, „system punktowy”. Jednak ogólny kierunek strategii jest pożądany i daje szansę na niepowtórzenie błędów Zachodu.
Jesteśmy studenckim kołem naukowym, które działa na SGH. Zajmujemy się tematami związanymi z geopolityką w otaczającym nas świecie.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka