SKN Geopolityki Idei Strategii SKN Geopolityki Idei Strategii
97
BLOG

Zmiany podatkowe w Portugalii - problem młodego pokolenia

SKN Geopolityki Idei Strategii SKN Geopolityki Idei Strategii Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Nowy centro-prawicowy rząd Luisa Montenegro (Partido Social Democrata), który objął władzę w kwietniu tego roku doszedł do kompromisu z opozycyjną partią socjalistyczną (Partido Socialista) w ramach negocjacji jednego ze swoich kluczowych programów - progresywnej struktury podatkowej dla osób poniżej 35 roku życia. 

W pierwotnej wersji zmian podatkowych rząd zaproponował jednolitą stawkę podatkową na poziomie 15% niezależnie od poziomu zarobków, jednak opozycyjna Partia Socjalistyczna sprzeciwiła się takiemu rozwiązaniu, argumentując za większym zróżnicowaniem tych korzyści celem wsparcia osób o niższych dochodach. 

Obecny podział mandatów w 230-osobowym Zgromadzeniu Republiki, czyli jednoizbowym parlamencie odpowiedzialnym za procesy legislacyjne w Portugalii, wymaga współpracy pomiędzy aż trzema ugrupowaniami, gdyż na PSD przypada 80 mandatów, czyli zaledwie 2 mandaty więcej niż na opozycję. Ponadto rząd Luisa Montenegro musi liczyć się z rosnącą w siłę nową, skrajnie prawicową partią Chega (po portugalsku Dość), która w tych wyborach zdobyła aż 50 mandatów. 

Pomysł ulg podatkowych dla młodych dorosłych poparły ostatecznie wszystkie trzy ugrupowania, w tym partia Chega, której lider Andre Ventura. Postulaty partii powstałej zaledwie 5 lat temu są bowiem znacznie bardziej radykalne i poza kierunkiem anty imigracyjnym oraz surową polityką karną, obejmują one również kwestię ograniczania roli państwa w gospodarce. 

Sam plan został dokładnie przedstawiony w projekcie budżetu na 2025 rok. Przewiduje on, że osoby zarabiające do 28 000€ rocznie będą całkowicie zwolnione z podatku dochodowego w pierwszym roku pracy. W kolejnych latach ulga ta będzie stopniowo maleć do 75% zwolnienia po 2-4 latach, 50% po 5-7 latach i 25% w ostatnich 3 latach. 

Co ciekawe, program ma objąć zarówno obywateli, jak i cudzoziemców, celem zwiększenia atrakcyjności kraju dla młodych specjalistów. Obecnie szacuje się, że z programu może skorzystać od 350 do 400 tysięcy młodych Portugalczyków. 

Warto dodać, że liczba młodych ludzi w Portugalii, definiowanych jako osoby w wieku 15-39 lat wynosi około 2,8 miliona, gdzie całą populację stanowi 10,4 miliona mieszkańców. Spośród nich prawie 30% (ok. 850 tys.) wyjechało z kraju w poszukiwaniu lepszych warunków pracy za granicą. Wskaźnik bezrobocia wśród młodych w wieku 15-24 lat wynosi 22%, przy średniej unijnej na poziomie 14,3% w tej grupie wiekowej.

Powyższy problem masowej emigracji wśród młodych jest pokłosiem trwających od lat problemów gospodarczych tego kraju. Średnie wynagrodzenie w Portugalii wynosi bowiem 1640 €, czyli niewiele więcej niż w Polsce, pomimo wyższych kosztów życia. W rankingu portalu Numbeo dot. kosztów życia na świecie Portugalia wyprzedza Polskę aż o 21 miejsc.

Wprowadzenie powyższych zmian podatkowych ma obciążyć budżet o aż 650 milionów euro, co stanowi około 11,4% wydatków na 2025 rok z szacowanego budżetu wynoszącego około 5,7 miliardów euro. Jest to spory wydatek, chociaż krytycy podkreślają, że same ulgi podatkowe nie rozwiążą problemu drenażu mózgów - konieczne są również działania w związku z rosnącymi cenami mieszkań napędzanymi rosnącym popytem od zagranicznych inwestorów.

Jesteśmy studenckim kołem naukowym, które działa na SGH. Zajmujemy się tematami związanymi z geopolityką w otaczającym nas świecie.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka