SKN Geopolityki Idei Strategii SKN Geopolityki Idei Strategii
200
BLOG

Żelazna Kopuła Izraela w obliczu konfliktu

SKN Geopolityki Idei Strategii SKN Geopolityki Idei Strategii Innowacje Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
We wtorek 1 października Iran wystrzelił w kierunku Izraela około 180 rakiet balistycznych w odwecie za zamordowanie przywódcy Hezbollahu. W ciągu ostatnich lat był to drugi taki atak wymierzony bezpośrednio przez Iran. Pierwszy miał miejsce w kwietniu 2024 roku, kiedy to Teheran wystrzelił około 330 rakiet i dronów. Jednocześnie, o ile dane ogłoszone przez premiera Izraela – Benjamina Netanjahu są prawdziwe, Izrael zademonstrował wysoką skuteczność swojego systemu obrony przeciwrakietowej.

Warstwowy system obrony powietrznej Izraela uznawany jest za najlepszy na świecie. W jego skład wchodzi system krótkiego zasięgu „Żelazna Kopuła”, system średniego zasięgu „Proca Dawida” oraz dalekosiężne systemy „Strzała-2” i „Strzała-3”. Każdy system rozpoznaje i niszczy m.in. drony, moździerze, pociski manewrujące i rakiety balistyczne w zależności od ich zasięgu oraz prędkości przelotowej.

Żelazna Kopuła funkcjonuje od 2011 roku i od tamtej pory przechwyciła ponad 5000 rakiet ze skutecznością wynoszącą 90%. Radary działają całą dobę i identyfikują obiekty w odległości do 100 km bez względu na warunki pogodowe. System oblicza trajektorie lotu obiektów i wybiera jedynie te, które stanowią zagrożenie dla obszarów zaludnionych i strategicznych, ignorując pozostałe. To optymalizuje kosztowo wykorzystanie rakiet Tamir, których cena wynosi około $50 tys. za sztukę. Tamir przenosi głowicę odłamkową, która wybucha w pobliżu celu. Prędkość maksymalna pocisku wynosi 2,2 Macha. Cały system składa się z 10 mobilnych baterii, każda z nich chroni terytorium o powierzchni 150km2. Pojedyncza bateria to cztery wyrzutnie rakietowe 20 pociskowe. Izrael wykorzystuje Żelazną Kopułę z lądu i z morza, dzięki czemu obiekty marynarki są bezpieczne.

Wysoka skuteczność systemu spowodowała, że nazwa Żelazna Kopuła stała się synonimem dla wzorowego systemu przeciwrakietowego. Dodatkowe warstwy obronne funkcjonują od roku 2017. Przechwytują pociski w równie spektakularny sposób, np. Arrow-3 eliminuje pociski w kosmosie. Wiąże to się także z gigantycznymi wydatkami, wspomniane Arrow-3 to koszt $6 mln za sztukę pocisku. Jednakże, silny system obronny Izraela to przede wszystkim współpraca ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią, która jest kluczowa w kontekście kształtowania bezpieczeństwa państwa w czasach konfliktu.

Jesteśmy studenckim kołem naukowym, które działa na SGH. Zajmujemy się tematami związanymi z geopolityką w otaczającym nas świecie.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Technologie