Autor zdjęcia: Hert Niks
Autor zdjęcia: Hert Niks
SKN Geopolityki Idei Strategii SKN Geopolityki Idei Strategii
36
BLOG

Bezpieczeństwo w cieniu Igrzysk Olimpijskich

SKN Geopolityki Idei Strategii SKN Geopolityki Idei Strategii Społeczeństwo Obserwuj notkę 0
Jesteśmy skupieni na niedawnych głośnych wydarzeniach dotyczących zarówno ceremonii otwarcia jak i zwolnieniu Pana Babiarza, ale warto też rzucić okiem co się dzieje za kulisami - czyli tam gdzie są ludzie dbający o bezpieczeństwo turystów, sportowców i wszystkich innych.

W ubiegły piątek miało miejsce uroczyste otwarcie Igrzysk Olimpijskich. Już w czasach starożytnych Greków na okres trwania Olimpiady obowiązywał „pokój boży”. Odkładał on na później wszelkie wojny, sądy oraz egzekucje. Niestety współcześnie sytuacja wygląda odmiennie. Organizacja imprezy tej rangi w dobie licznych napięć wymaga nie lada mobilizacji. Jak zatem wygląda kwestia organizacyjna paryskich IO pod względem bezpieczeństwa?

Za zapewnienie ładu na ulicach francuskiej stolicy odpowiada 20 000 żołnierzy, 45 000 funkcjonariuszy policji oraz 22 000 pracowników ochrony. W skład żołnierzy wchodzą oddziały z wojsk lądowych, marynarki, sił powietrznych oraz kosmicznych. Do wspomnianych wyżej liczb zaliczają się również delegacje służb z 50 państw, których łącznie jest 2500. Polska wysłała delegację 20 żołnierzy odpowiedzialnych za doradztwo w działaniach antyterrorystycznych.

W ramach ochrony szczególny nacisk kładzie się na ograniczenie tłumów. Dlatego też Paryż został podzielony na cztery strefy. Każdą ze stref charakteryzuje różny poziom nadzoru. Niektóre rejony stolicy zostały całkowicie wyłączone z ruchu drogowego. Dla najbardziej popularnych atrakcji turystycznych (tzw. strefa czerwona) wykorzystano system rejestracyjny, który pozwala zweryfikować tożsamość. Służby są w stanie szybko skontrolować tożsamość osób poprzez zeskanowanie kodu QR w aplikacji.

Służby mają do dyspozycji system antydronowy Parada, który wykrywa nawet najlżejsze obiekty (100g) w promieniu 5km oraz poprzez sygnał zakłócający jest w stanie przekierować dron do lądowania. Drony służą służbom również do obserwacji ulic z powietrza. Kamery stanowią ich uzupełnienie w transporcie publicznym i w przejściach podziemnych. Za pomocą algorytmu w oparciu o AI możliwe jest wykrycie „zapomnianego” bagażu, nietypowych zbiorowisk bądź upadków.

Ważną kwestię stanowi również bezpieczeństwo samych sportowców, dlatego m. in. reprezentacja Stanów Zjednoczonych oraz Izraela zatrudniła do tego własną ochronę. Szczególną uwagę należy poświęcić reprezentacji Izraela, wobec której państwa muzułmańskie wystosowały petycje o wykluczenie z igrzysk. W liczbie 32 pod sztandarem Indywidualnych Neutralnych Sportowców wystąpią rosyjscy i białoruscy sportowcy. Do nich zostali zaliczeni zawodnicy, którzy uzyskali kwalifikację olimpijską, przestrzegają kodeksu antydopingowego i nie są zatrudnieni w służbach państwowych.

Przed Francją stoi wyzwanie, aby odmienić dotychczasowy obraz kraju. Jej zszargana reputacja wynikająca z wysokiego zagrożenia terrorystycznego oraz problemu nielegalnych migracji przechodzi ostatnio próbę, a te Igrzyska są okazją na poprawienie wizerunku.

Tekst napisany w oparciu o Raport Polskiego Instytutu Dyplomacji Sportowej

Jesteśmy studenckim kołem naukowym, które działa na SGH. Zajmujemy się tematami związanymi z geopolityką w otaczającym nas świecie.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo