Siukum Balala Siukum Balala
106
BLOG

Moje spotkanie z papieżem

Siukum Balala Siukum Balala Społeczeństwo Obserwuj notkę 1

To nie była ustawka, to nie było planowane. Nie zabiegałem o to. A jednak się przytrafiło. Po zdeptaniu Rzymu, po odwiedzeniu wszystkiego co w Rzymie ważne i istotne, łącznie z Cinecittą, postanowiłem zadbać o moją potępioną duszę. Naipierw odwiedziłem bazylikę pw. św. Bartlomieja, bo to patron mojego macierzystego kościoła parafialnego. To kościół również ważny dla nas Polaków. Znajdują się w nim bowiem relikwie św. Wojciecha, podarowane Ottonowi III przez Bolesława Chrobrego, jak również relikwie innych polskich błogosławionych, ks. Popiełuszki, Stanisława Starowieyskiego i Karoliny Kózki. 

image

Bazylika pw. św. Bartłomieja 

image

Relikwie św. Wojciecha 

Potem przyszła pora na odwiedzenie innej, bardzo interesującej, rzymskiej świątyni. 

image

Bazylika Matki Bożej Śnieżnej na wzgórzu eskwilinskim - jednym z siedmiu rzymskich wzgórz - to tzw. bazylika papieska, z papieskim tronem i ołtarzem przeznaczonym wyłącznie dla papieża. Tyle, że tego faktu wcześniej nie znałem. Mimo, że znajduje się poza Watykanem to posiada status eksterytorialny, znajduje się pod zarządem Stolicy Apostolskiej. Bazylika jest swego rodzaju sztuczką - magiczką. Jest kościołem w kościele. Wewnątrz kościół romański z najwyższą w Rzymie, 75 m. kampanilą, a na zewnątrz opakowany w całkiem nowy kościól powstały w XVIII wieku.

image

To akurat nie jest niczym nadzwyczajnym w Rzymie, bazylika św. Bartłomieja, o której wspomniałem, to też kościół romański, osłonięty barokiem, w miejscu gdzie wcześniej znajdowała się świątynia rzymskiego boga Eskulapa, odpowiedzialnego za starożytną służbę zdrowia. Historia ma to do siebie, że lubi się nawarstwiać, przy okazji rodząc rozmaite konsekwencje. Skąd patronka świątyni Matka Boża Śnieżna ? Według legendy papieżowi Liberiuszowi ( pontyfikat 352 r. - 366 r.) przyśniła się Matka Boża polecając wybudowanie świątyni w miejscu gdzie latem spadnie śnieg. W nocy z 4 na 5 sierpnia 352 roku śnieg spadł na wzgórzu Eskwilin. Aż trudno sobie wyobrazić jaki szok wśród rzymskich klimatologów, spierających się o globalne ocieplenie, musiał wywołać opad śniegu w środku, upalnego rzymskiego sierpnia. Taki był początek. Budowę świątyni rozpoczęto po soborze w Efezie, na którym przyjęto dogmaty maryjne inicjujące kult Matki Bożej. Stąd wzięła się Bazylika Matki Bożej Śnieżnej lub Bazylika Matki Bożej Większej, czyli Santa Maria Maggiore. Jeden z piękniejszych kościołów w Rzymie. Dziś na pamiątkę wydarzenia z 5 sierpnia 352 roku, każdego 5 sierpnia z wieży kościoła sypią się białe płatki róż, a wieczorem członkowie rzymskiej brygady " I vigili del fuoco " czyli po prostu strażacy, organizują dla osób uczestniczących w uroczystościach sztuczny opad śniegu.  

Kościół będący w pewnym sensie - ale o tym sza ! - pochwałą zaciągania pożyczek. Co oczywiście zbyt chrześcijańskie nie jest, ale jakie piękne skutki może rodzić. Najpiękniejszy z widzianych przeze mnie plafonów kasetonowych znajduje się właśnie tu.

image

Piękniejszego nie widziałem, choć ten z Sali Poselskiej na Wawelu też jest niczego sobie, mimo tego, że dużo skromniejszy. Sufit w Santa Maria Maggiore to spłata pożyczki zaciągniętej przez Izabelę Katolicką u papieża Innocentego III, pożyczki na sfinansowanie wyprawy Kolumba. Pożyczka została spłacona co do grosza złotem przywiezionym przez Kolumba, złoto przeznaczono na ozdobienie świątyni, a papieski kredyt przestawił Europę na całkiem inne tory, pozwalając w konsekwencji na złamanie muzułmańskiej hegemonii w basenie Morza Śródziemnego i w pewnym sensie postawił nas w miejscu, w którym dziś jesteśmy. 

image

Spytasz mnie Szanowny Czytelniku, co taki grzesznik jak ja robił w takim świętym miejscu ? Nic wielkiego, kompletuje sobie miejsca związane z różnym relikwiami, skoro " dotknąłem " relikwii w Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem, to i przyszła pora by stanąć obok relikwii Sacra Culla, czyli Świętej Kołyski przywiezionej z Jerozolimy do Rzymu w 642 roku.

image

Święta Kołyska 

A, że akurat papież obok przechodził z asystentami ? Cóż w Rzymie się to zdarza, w końcu tytularna bazylika papieska. Okazało się, że po każdej zagranicznej podróży papież przyjeżdża do parafii, w której jest tytularnym proboszczem, by podziękować Maryi za szczęśliwy powrót do Watykanu. 

image

Tak to się czasem plecie. Ty przechodzisz przypadkiem, papież nie przypadkiem i dochodzi do niecodziennego zdarzenia. 

image


image


image





Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo