Siukum Balala Siukum Balala
896
BLOG

Z rozmyślań w lupanarze

Siukum Balala Siukum Balala Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 37

image

Wędrując po pompejańskich zaułkach, odwiedzając domy zwykłych ludzi, zaglądając do patrycjuszowskich willi, podziwiając budowle publiczne - jako stary budowlaniec - doznałem czegoś co nazwałbym " utarciem nosa " Moja pycha została poskromiona.

image

W kupieckiej willi. 

Będąc człowiekiem, którego życie spięło już dwa stulecia ( co akurat trudne nie było ) i trwa dalej, choć po zobaczeniu Neapolu powinienem już umrzeć, doszedłem do wniosku, że wszyscy ci co przed nami przemierzali wszystkie drogi świata, nie byli wcale gorsi, ani lepsi od nas, nie byli głupsi, ani mądrzejsi.

image

Żarna w pompejańskiej piekarni 

Do tej pory uważałem, że to nasze pokolenie i pokolenie naszych rodziców wniosło do cywilizacyjnego postępu najwięcej. Nic bardziej mylnego, za Bernardem z Chartres muszę powtórzyć - Jesteśmy jak karły wspinające się po barkach olbrzymów. Takie wątpliwości miałem już w rzymskim Koloseum, bowiem tak zaprojektowanego obiektu " sportowego " nie powstydziłby się i współczesny projektant. Z Pompejami było podobnie.

image

Miasto, które kaprysem Wezuwiusza przestało istnieć w roku 79 n.e było miastem na wskroś nowoczesnym, nawet w dzisiejszym rozumieniu.

image


image

Ofiary najtragiczniejszej erupcji Wezuwiusza 

Z przepięknymi świątyniami i pałacami najznamienitszych i najbogatszych obywateli. Ówczesnych mozaik i fresków nie powstydziłby się współczesny glazurnik i malarz z dyplomem.

image


image

W miejskiej łaźni 

Z imponującymi budowlami publicznymi, z - według naszych dzisiejszych wyobrażeń - fitness klubami i miejscami rekreacji.

image

Termy 

Z portem morskim, spichlerzami, a także rozlicznymi restauracjami i karczmami, gdzie za jedno ass można było dostać kwaterkę doskonałego wina. Jedyne o czym nie mieli pojęcia to kładzenie instalacji elektrycznych. Z tym jednak i współcześni neapolitańczycy sobie nie najlepiej radzą.

image

Elettricita là neapolitana 

Tu również, jak w większości miast rzymskiego imperium, funkcjonował bardzo nowoczesny stadion " sportowy " na 20 tys. widzów - wybudowany staraniem magistratu - na błoniach którego dochodziło do regularnych bitew pomiędzy ówczesnym kibolstwem.

image

Stadion miejski 

image


image

Prawdopodobnie największą zadymą była ta w Roku Pańskim 59 - tym, po której władze sportowe Rzymu zamknęły obiekt na 6 lat, wykluczając zespoły z Pompejów z wszelkich rozgrywek ligowych.

image

Najważniejszą jednak była konstatacja ( utwierdzająca mnie w przkonaniu, że nasze życie niewiele się zmieniło ) dokonana przed pompejańskim burdelem, zwanym tu z elegancka "lupanarem"

image

Kolejka do lupanaru 

W Pompejach funkcjonowało kilkanaście domów publicznych gdzie za cenę - w zależności od umiejętności usługodawczyni - od 2 do 8 ass można było spędzić czas w miłej atmosferze. Otóż w tym niezwykłym miejscu wtedy jak i dziś stała gigantyczna kolejka.

image

Freski w lupanarze 

image


image

Reklama dzwignią handlu. Klient wtedy jak i teraz musi wiedzieć ile i za jaką usługę płaci. 

image

Przed świątynią Apollina kolejka nieco mniejsza, niż przed lupanarem. Niby wszystko płynie, chyba tylko po to, by wszystko zostało po staremu. 

image

W świątyni Apollina 





Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (37)

Inne tematy w dziale Rozmaitości