Siukum Balala Siukum Balala
465
BLOG

Precz z dyktaturą linii prostych !

Siukum Balala Siukum Balala Społeczeństwo Obserwuj notkę 30

image

Precz z dyktaturą linii prostych ! - to hasło z manifestu Hundertwassera bardzo przypadło mi do gustu. Jest to bez wątpienia hasło rewolucyjne, ale bardziej przemawia do mnie niż np. " Proletariusze wszystkich krajów łączcie się " czy " Cała władza w ręce Rad " , a nawet " Grab zagrabione " bądź " Pokój chatom - wojna dworom " To wszystko są hasła rewolucyjne, są jednak " rewolucje " i rewolucje. Jedne pozostawiają po sobie piękno, inne morze krwi. Notka jest o rewolucji piękna.

image

Wprawdzie linii prostych z życia wyeliminować się nie da choćby z powodu kolei i autostrad. Czy wyobrażamy sobie magistralę kolejową w esy - floresy, czy autostradę o falującej nawierzchni ? Oczywiście nie możemy. Jadnak w architekturze możemy sobie pozwolić na nieco więcej. Badania nad mózgiem dowodzą, że lepiej sobie radzi w środowisku o łagodnych krągłościach. Gdyby Bóg preferował linie proste, to nic dla niego łatwiejszego niż stworzenie kanciastej kobiety. Stało się inaczej, całe kobiece piękno zawiera się w krągłościach bioder, pośladków i piersi. Nie spotkałem nigdy kobiety w kwadratowym biustonoszu. Tekturowe tornistry nie były projektowane na kobiece biusty, tylko na plecy nieszczęsnych pierwszoklasistów.

image

Obiekty kanciaste, z dominacją linii prostych wywołują niepokój. Nie jest to w 100 procentach udowodnione, ale wszelkie obiekty fortyfikacyjne z przeszłości z tymi szczerzącymi się krenelażami, merlonami, z kanciastymi strzelnicami miały za cel - oprócz funkcji praktycznych - wywołanie strachu wśród oblegających. Dlatego ja naprawdę dobrze się czułem w wiedeńskiej Hundertwasser Village. Czułem się łagodnie.

image

I rekomendowałbym pobyt w tym miejscu wszystkim ludziom trunkowym, którzy jak wiemy - z klasyki polskiego kina - są ludźmi awanturującymi się, jeśli oczywiście nie mają krawatów. Hundertwasser Village powstało właśnie na potrzeby ludzi awanturujących się. Oddany do użytku nieco wcześniej - leżący obok - Hunderwasser Haus wywołał sensację, stał się obiektem pielgrzymek miłośników tej specyficznej architektury.

image

Był jednak pewien feler: Hunderwasser Haus był obiektem zamieszkałym, a nikt nie lubi jak ktoś wchodzi mu do łazienki i podziwia hundertwasserowską manierę układania glazury, czy aranżację sypialni. Taki stan rzeczy wywoływał niezadowolenie turystów, więc naprzeciw tym potrzebom wyszedł właściciel największego wiedeńskiego zakładu wulkanizacyjnego - przy okazji potrafiący docenić walor twórczości Hunderwassera - i tak w miejscu gdzie łatano dętki i wyważano koła aut, powstało coś co sprawia, że człowiek czuje się łagodniejszy.

image

Przy okazji może wejść do pobliskiej kafejki zamówić okrągłego donuta. Tylko uwaga ! Do Hunderwasser Village nie wchodzimy pod wpływem alkoholu, bowiem dotarcie do kafejki po falującym chodniku może wywołać falowanie mózgu ze skutkiem dla błędnika opłakanym.

image

Na pewno nie trafimy na wijącą się wokół okrągłych schodów poręcz, nie mówiąc już o wdrapaniu się na górę. Jako stary budowlaniec powiem tak: to wszystko jest naprawdę piękne, ale to musiało być utrapienie i wyzwanie dla majstrów, a potem dla użytkowników.

image

Budynek całkowicie niestandaryzowany, każde okno w innym kształcie i wymiarze. Każde wnętrze jak z chatki krasnoludków. Drzewa wyrastające z okien i dachowych połaci. Do tego trzeba się przyzwyczaić. Nowoczesna architektura może się podobać, ale niestety przegrywa z klasyką, dachówką i rynnami odprowadzającymi deszczówkę.

image

Absolutnie piękna Wieża Einsteina w Poczdamie ( proj. Eryka Mendelsona ) gdyby nie współczesna chemia budowalana już dawno ległaby w gruzach i porosła pleśnią. Mniej piękna Villa Savoye pod Paryżem, autorstwa Le Corbusiera, już po roku użytkowania musiała zostać poddana gruntownemu remontowi, a nieczuły na piękno nowoczesnej architektury, kwatermistrz Wehmachtu przeznaczył willę na magazyn siana dla koni. U Niemców zawsze skrajności, albo nadwrażliwość na piękno, albo takie " ewangelizacyjne " działania, że " ....kamień na kamieniu nie zostanie, który by nie był zwalony " I tym optymistycznym akcentem kończę, w nadziei, że nigdy na świecie nie będą toczone wojny o pokój. 

image


image


image


image


image

Realizacje Hundertwassera

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (30)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo