Siukum Balala Siukum Balala
1211
BLOG

26.X.1956. Uwolnienie Prymasa Wyszyńskiego

Siukum Balala Siukum Balala Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 86

image

26 października 1956 r. to ważna, choć zapomniana dziś data w polskim, historycznym kalendarzu. To dzień w którym zwycięstwo odniosła prawda, niezłomność i żarliwa wiara. Władze komunistyczne zwolniły z internowania Prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Cierniowa droga Prymasa rozpoczęła się 25 września 1953 roku. Tego dnia ok 22:00 pod Dom Arcybiskupów Warszawskich zajechało kilka ubowskich Citroenów, wizyta UB w rezydencji Prymasa niczego dobrego nie wróżyła. 

imageKlasztor Nazaretanek w Komańczy 

Ubowcy po wejściu do rezydencji przedłożyli Prymasowi urzędowy dokument nakazujący opuszczenie Warszawy i zakazujący sprawowania jakichkolwiek posług kapłańskich. Prymas - jak większość współczesnych mu Polaków - nie miał złudzeń co do istoty komunistycznej władzy w Polsce, miał więc przygotowany " niezbędnik aresztanta " z rzeczami osobistymi, jednak nie zabrał go ze sobą, żegnając najbliższych współpracowników słowami - " Niczego nie zabieram, ubogi przyszedłem do tego domu i ubogi wyjdę "

image


image

Po odmowie podpisania dokumentu przez Prymasa, kolumna ubowskich Citroenów opuściła Warszawę, wywożąc aresztanta w nieznanym kierunku. Dla komunistów zaczął się czas bezsilnej wściekłości, dla Prymasa czas próby. Czas niezłomnego heroizmu, wierności prawdzie i wierze. Próba z której wyszedł zwycięsko 26 października 1956 roku. Jako jedyny tej rangi hierarcha kościelny powrócił na poprzednio piastowną funkcję, przypadek bez precedensu w demoludach.

image

Początkowo więziono Prymasa w klasztorze Kapucynów w Rywałdzie k/ Radzynia Chełmińskiego, po dekonspiracji miejsca internowania przewieziono aresztanta do pobernardyńskiego klasztoru w Stoczku Warmińskim, gdzie przetrzymywano go od 12 października 1953 roku do 6 października 1954 roku.

imageKomańcza, spotkanie z Tomaszem Wilczyńskim, biskupem warmińskim w latach 1956 - 1965 

Dwa pozostałe miejsca gdzie przetrzymywano Prymasa to klasztor franciszkanów w Prudniku i klasztor nazaretanek w bieszczadzkiej Komańczy, którą odwiedziłem 2 tygodnie temu.

imageKomańcza, kościół pw. św. Józefa 

Zatem - z miejsc, w których przetrzymywano Prymasa - pozostał mi już tylko Prudnik. W Komańczy powstały Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, złożone uroczyście 26 sierpnia 1956 roku w obecności miliona wiernych, z nieobecnością aresztowanego Prymasa, którego nieobecność wyraźnie zaznaczono.

imageGabinet Prymasa w Komańczy 

W tym samym czasie Prymas składał swoje śluby w klasztorze w Komańczy. Milion wiernych w jednym miejscu, to był właśnie ów zły sen komunistów, wyraz ich bezsilności i kłam zadany stalinowskiemu bon motowi o papieskich dywizjach. Ważna data, tylko ile nauki w nas się uchowało z przesłania pozostawionego przez najważniejszego hierarchę z czasów jednego z najczarniejszych epizodów naszej historii ?

image


image

W gablocie słynny kośtur Prymasa 

imagePrymasówka 

imageBieszczady witają


Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (86)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo