Siukum Balala Siukum Balala
2229
BLOG

" Antysemityzm " w II Rzeczpospolitej

Siukum Balala Siukum Balala Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 118

image

( zdj. z netu ) 

Przy okazji rocznicy wybuchu Powstania w Gettcie tu i ówdzie odbył się zwyczajowy sabat dotyczący polskiego antysemityzmu. Nic to nowego, ani zaskakującego. A jak wyglądał ów antysemityzm w międzywojennej Polsce ? 

Po odzyskaniu niepodległości Żydzi nabyli pełnię praw obywatelskich, których nie posiadali pod zaborami.  W pierwszych wyborach do Sejmu, w którym zasiadało wówczas 340 posłów zdobyli 10 mandatów. W Sejmie utworzyli Klub Żydowski. 

W Polsce wydawano 130 czasopism w języku hebrajskim i jidysz. Działało 15 teatrów wystawiających sztuki w jidysz. W oświacie żydowskiej też sytuacja wyglądała nienajgorzej. Na potrzeby żydowskiej społeczności utworzono 266 szkół podstawowych prowadzonych w języku hebrajskim i jidysz. Do tego należy dodać 12 wyższych uczelni również prowadzących zajęcia w języku hebrajskim i jidysz. Dodatkowo szkolnictwo zawodowe, to 14 szkół przeznaczonych dla młodzieży żydowskiej, gdzie również językiem wykładowym był jidysz i hebrajski. Również w sprawach zawodowych Żydom w II Rzeczpospolitej wiodło się nienajgorzej. 49 % zawodów prawniczych wykonywali członkowie diaspory żydowskiej. Odsetek Żydów wśród lekarzy też był bardzo wysoki, bo 46%. No i to co było podstawowym zajęciem mniejszości żydowskiej w Polsce, czyli handel i przemysł. Tu odsetek Żydów wynosił odpowiednio 59% i 21%. 

Czy tak miał niby wyglądać ów legendarny, " wyssany z mlekiem matki " polski antysemityzm ? Czy tak wyglądało standardowe " prześladowanie " diaspory żydowskiej w Polsce międzywojennej ? 


Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (118)

Inne tematy w dziale Kultura