Dzisiaj (raczej swobodne) tłumaczenie tekstu na temat pięciu rodzajów wampirów występujących w przyrodzie i metodach obrony przed nimi.
W książce Emotional Freedom, Judith Orloff rozróznia pięć różnych rodzajów wampirów, które sępią wokół i mogą dziabnąć naszej energii, jeśli nie będziemy uważać. Garść cytatów z tej książki:
Wampiry emocjonalne czają się co krok pod wieloma przebraniami - poczynając od krewnego w potrzebie na dręczycielach w miejscu pracy kończąc. Bez względu czy robią to celowo czy nie, sprawiają że czujemy się przytłoczeni, jesteśmy źli, w depresji, wykończeni czy też zachowujemy się defensywnie.
Bez strategii samoobrony ofiary wampirów emocjonalnych rozwijają czasem niezdrowe zachowania, takie jak przejadanie się, izolacja, huśtawka nastrojów, czy też uczucie zmęczenia.
Istnieje pięć rodzajów wampirów emocjonalnych, które prawdopodobnie możesz napotkać:
Wampir nr 1: Narcyz
Taki wampir jest pretensjonalnym, przekonanym o swojej ważności, głodnym podziwu pożeraczem uwagi. Często jest czarująca i inteligentna - dopóki nie jest zagrożony jej status guru.
Wskazówki samoobronne: Korzystaj z jej pozytywnych cech, ale miej realne oczekiwania. Ponieważ jej motto to "ja przede wszystkim", wściekanie się lub podkreślanie swoich potrzeb nie zmieni jej zdania. By uzyskać współpracę, musisz wykazać, że twoja prośba jest jej na rękę.
Wampire nr 2:Ofiara
Ten wampir uważa, że świat zmówił się przeciwko niemu i żąda by inni go ratowali.
Wskazówki samoobronne: Nie bądź jego terapeutą, ani go nie nakręcaj. Ogranicz z nim swoje kontakty i nie angażuj się w jego żale.
Wampir nr 3: Kontroler.
Taki wampir ma opinię na każdy temat, wydaje mu się, że wie co dla ciebie najlepsze, posiada sztywne określenie dobra i zła, musi tez dominować.
Wskazówki samoobronne: Mów głośno i bądź pewny siebie. Nie daj się wciągnąć w kłótnie o rzeczy nieistotne. Określ swoje potrzeby, a wówczas zgadzaj się lub nie.
Wampir nr 4: Krytykant.
Ten wampir uważa się za godnego by cię osądzać i poniżać - nadyma swoje ego poprzez sprawianie że czujesz się mały i zawstydzony.
Wskazówki samoobronne: Nie bierz do siebie tego co mówi. Bezzwłocznie zgłaszaj brak zasadności krytyki. Nie zajmuj defensywnej pozycji. Wyraź uznanie wobec tego co jest użyteczne. Reaguj z dużą ilością życzliwości i miłości ;)
Wampir 5: Rozdarty.
Taki wampir może jednego dnia traktować cię jak najlepszego przyjaciela, a kolejnego dnia bezlitośnie zaatakować, bo źle się czuje. Często jest niebezpiecznym furiatem bawiącym się trzymaniem pozostałych na karuzeli emocji.
Wskazówki samoobronne: Określ granice i bądź ukierunkowany na rozwiązanie. Unikaj potyczek, odmawiaj opowiadania się po jednej ze stron, a także unikaj kontaktu wzrokowego gdy się wścieka. Wyobraź sobie tarczę ochronną wokół siebie gdy jesteś atakowany emocjonalnie.
Inne tematy w dziale Rozmaitości