Odtajniono dane pochodzące z nasłuchu prowadzonego w celu monitorowania aktywności atomowej w latach 1960-1972. Wprawdzie powszechnie nie podejrzewa się, że takie dane są tajne, a jednak... Ujawniono, że w czasie tego okresu miały miejsce 13 upadki wiekszych odłamków skalnych, o sile od 1,7 kton do 1 Mton trotylu. Dla porównania bomba zrzucona na Nagasaki miała siłę 15 kton. W tych danych nie ujęto zjawiska z 10 września 1972 r. gdy nad USA i Kanadą przeleciał bolid, który minął powierzchnię Ziemi w odległości 57 km. Jego przelot obserwowany był na obszarze kilku stanów i trwał blisko 2 minuty.
Pamiętacie meteor Tunguski? Niedawno minęło sto lat od jego upadku - szacuje się, że wyzwolił on energię 20-40 Mton.
Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, takie wydarzenia zdarzają się całkiem często:
207 p.n.e - meteor o średnicy ok. 1,1 km rozpadł się nad terytorium obecnych Niemiec. Najwiekszy odłamek wyzwolił przy upadku energię rzędu 100 Mton - dwa razy więcej niż najsilniejszy ładunek nuklearny detonowany na Ziemi w ciągu ostatniego wieku.
536 n.e - upadek odłamku kometarnego spowodował "dwuletnią zimę" na terenie Europy. Jan z Efezu opisywał to zjawisko w następujący sposób:
"Słońce było przyciemnione, a przyciemnienie to trwało przez 18 miesięcy; każdego dnia świeciło przez około 4 godziny i to mdłym światłem. Owoce nie dojrzewały, a wino smakowało jak cierpkie winogrona."
Takim warunkom towarzyszyła zaraza która zmniejszyła populację imperium rzymskiego o 1/3, przy czym w miastach zebrała większe żniwo - w Konstantynopolu zabiła 4/5 mieszkańców.
Czarna śmierć, która w latach 1347-1348 zabiła w Europie połowę ludności, również wg niektórych hipotez powiązana jest z pojawieniem się na niebie wielu komet, tzn. źródłem zarazy mogły być odłamki komet eksplodujące w atmosferze.
Tego typu zdarzenia są zbyt częste by sie po prostu niemi nie przejmować - dla zainteresowanych, polecam chronologiczny wykaz informacji związanych z takimi zdarzeniami, wybranych przez Laurę Knight - Jadczyk:
http://laura-knight-jadczyk.blogspot.com/2008/04/meteorites-asteroids-and-comets-damages.html
Inne tematy w dziale Technologie