Coraz częściej seniorzy korzystają z komputerów, smartfonów i odtwarzaczy muzyki. Wielu z nich nadal nie ma pojęcia, jak oswoić się z nowinkami technologicznymi i Internetem. Osoby 60+ mogą się przełamać, uczęszczając na specjalne kursy komputerowe.
Kursy komputerowe - kto je prowadzi?
Szkolenia prowadzone są indywidualnie i grupowo w każdym mieście. Bez trudu można zapisać się na bezpłatny kurs, które oferują biblioteki, domy kultury, parafie, spółdzielnie mieszkaniowe, urzędy miasta i gmin. W wieku powyżej 60 lat żyje w Polsce 13,5 mln ludzi - z czego ok. 10 mln jest wykluczonych cyfrowo. Część seniorów uczy się korzystania z komputerów i smartfonów dzięki wnukom i dzieciom. Jeśli trudno się przełamać i podjąć decyzję o poznaniu nowoczesnego sprzętu, warto skorzystać z darmowych kursów.
Zalety kursów z komputerem dla seniorów
Zajęcia trwają najczęściej dwa do trzech razy w tygodniu po dwie godziny. Nauczyciele pokazują seniorom, jak działa komputer i uczą ich praktycznych rzeczy. Na kursach komputerowych osoby starsze zakładają pocztę e-mail, korzystają z przeglądarek, szukają przydatnych informacji. Bliscy mieszkają daleko i nie stać nas na rozmowy telefoniczne? Podczas szkolenia senior dowie się, jak dzwonić z messengera, pisać na Facebooku, prowadzić bloga oraz dzwonić przez Skype'a. A co ważne - będzie mógł opłacać rachunki bez wychodzenia z domu.
Na kursach komputerowych osoby starsze poznają tajniki systemów operacyjnych od podstaw: co to jest folder, plik, aplikacja, gdzie gromadzić zdjęcia i niezbędne zawartości na dysku. Uczestnicy poznają niezbędne programy takie, jak Word, Excel czy do obróbki grafiki. Dodatkowym walorem takich kursów jest nie tylko możliwość przełamania się w korzystaniu z komputera. Świat pędzi do przodu, na rynku rzadko znajdziemy stare telefony z klawiszami. Na kursach komputerowych senior nauczy się korzystać ze smartfonów, będzie wiedział, do czego służy pendrive.
Zobacz krótki film z przykładowego kursu komputerowego w Krakowie
Źródło: Youtube/Maria Nodzynska
Nabycie podstawowych umiejętności w korzystaniu z nowoczesnej techniki z pewnością urozmaici życie osobom po 60. roku życia. W akademiach ponadto dowiemy się, jak obsługiwać aparat fotograficzny, obrabiać zdjęcia, drukować i skanować. Dzięki kursom senior nie będzie odczuwał strachu przed sprawdzeniem czegokolwiek w sieci, wizytami w urzędzie lub u lekarza. Warto zapisywać się na darmowe szkolenia, organizowane w każdym większym mieście, a nawet w małych miejscowościach.
Koszt kursu komputerowego
Jeśli zdecydujemy się na indywidualne szkolenie z renomowanym nauczycielem, koszt kursu może wynieść ok. 1200-1800 złotych za 40 godzin nauki. Lekcje grupowe są znacznie tańsze - przykładowo za 40 godzin szkolenia z innymi seniorami zapłacimy ok. 500-600 złotych.
GW
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo