Sąd Najwyższy – jak informuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka – podjął uchwałę, będącą odpowiedzią na zapytanie prawne sądu niższej instancji, zgodnie z którą dopuszcza on rozumienie terminu „faktyczne wspólne pożycie”, o którym mowa w polskim kodeksie cywilnym (przy regulacji dziedziczenia stosunku najmu), w odniesieniu do związków jednopłciowych.
Ponieważ swego czasu przygotowywałem bardzo obszerną dokumentację prawną nt. zagadnienia rozumienia w polskim oraz europejskim prawie pojęcia konkubinatu, widzianego w kontekście unormowań kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, konstytucji oraz orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zdecydowałem się zebrać merytoryczne argumenty do kupy i stworzyć na jutro notkę w tym temacie.
Uchylając lekko rąbka tajemnicy mogę jedynie podkreślić, że orzeczenie SN jest rozstrzygnięciem złym, gdyż psuje prawo poprzez wprowadzanie do niego elementów ideologii; wydaje mi się również – o czym rozpiszę się jutro – że Sąd wyszedł sporo poza swoje konstytucyjne i ustawowe kompetencje i orzeczeniem tym próbuje cichaczem wprowadzić do polskiego prawa instytucję związków homoseksualnych.
Szerzej na ten temat jutro.
"Człowiek w Narodzie żyje nie tylko dla siebie i nie tylko na dziś, ale także w wymiarze dziejów Narodu (...) Polska może żyć własnymi siłami, własnymi mocami, rodzimą kulturą wzbogaconą przez Ewangelię Chrystusa i przez czujne, rozważne działanie Kościoła. Polska może żyć tu, gdzie jest, ale musi mieć ku temu moc. Musi patrzeć i ku przeszłości, aby lepiej osądzać rzeczywistość, i mieć ambicję trwania w przyszłość. Naród jest jak mocne drzewo, które podcinane w swych korzeniach, wypuszcza nowe. Może to drzewo przejść przez burzę, mogą one urwać mu koronę chwały, ale ono nadal trzyma się mocno ziemi i budzi nadzieję, że się odrodzi (...)"
kard. Stefan Wyszyński
sed3ak na Twitterze
Sed3ak Pro, czyli dyskusja na poziomie Pro!
"The mystic chords of memory will swell when again touched, as surely they will be, by the better angels of our nature".
Abraham Lincoln
"Virtù contro a furore
Prenderà l'armi, e fia el combatter corto;
Che l'antico valore
Negli italici cor non è ancor morto".
Francesco Petrarka
Polecam:
"Dzienniki Ronalda Prusa. Część Pierwsza."
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie