Sed3ak Sed3ak
161
BLOG

Komorowski na tle obory - Kaczyński na Downing Street 10

Sed3ak Sed3ak Polityka Obserwuj notkę 25

Tego nie wymyslił by nawet Monty Python!

W jakiejś miejscowości, w dalekim polskim zaścianku, Bronisław Komorowski, Vincent Rostowski i jakiś czynownik PO zrobili konferencje na tle obory. Wlepieni w pejzaż wiejskiego gospodarstwa rolnego przedstawiciele „Polski jasnej” opowiadali telewidzom, że Jarosław Kaczyński chce znieść wspólną politykę rolną, a pisowski minister – Krzysztof Jurgiel, sprawił że buraki cukrowe są tanie.

Nie, ja nie żartuję. „Ludzie rozumni”, liberałowie („gospodarczy”) naprawdę twierdzą, że na cenę produktu rolnego decydujący wpływ ma minister. Ba, Rostowski i Komorowski sprawiali wrażenie, jakby sobie nie zdawali sprawy z faktu, że polski minister rolnictwa jest w kraju niczym więcej, niż – co do zasady – księgowym, który bez zgody Komisji Europejskiej nie jest w stanie samodzielnie wyrazić zgody na np. sprzedaż przez Agencję Nieruchomości Rolnych kawałka gruntu. Libertyni pełną gębą, a tak naprawdę ludzie bez elementarnej wiedzy o funkcjonowaniu państwa.

Mało tego, oskarżanie o likwidację wspólnej polityki rolnej jest dla mnie chwytem o tyle dobrym, o ile „ciemny lud to kupi”. Wypowiedź Kaczyńskiego z 2006r. tyczyła się nie likwidacji dopłat w całości, ale kwestii ich zracjonalizowania i zreformowania wspólnej polityki rolnej jako takiej. Chodzi o problem zgarniania większości dopłat przez farmerów francuskich (w zamian za tzw. brytyjski rabat), których obecne przepisy faworyzują. Poza tym, kontynuowanie polityki rolnej UE (niezmienionej od lat ’60) prowadzi w ciągu geometrycznym do powstawania wielkich farm (w sensie: coraz większych), zgarniających lwią część dopłat (tak się dzieje m.in. we Francji i w Niemczech). A jakie gospodarstwa dominują w Polsce? Czy będzie dla kogokolwiek zaskoczeniem, jeśli powiem, że średnie, małe, a w przytłaczającej większości – bardzo małe. Czy w takim razie będzie dla kogoś zaskoczeniem stwierdzenie, że obecna polityka dopłat jest dla polskiego chłopa (w perspektywie kilku, kilkunastu lat) skrajnie niekorzystna, nawet jeśli będzie dostawał 100%  substytucji od hektara (tj. tyle, ile ich zachodni koledzy)?

A gdzie w czasie oborowej konferencji prasowej marszałka był Kaczyński? Spotykał się z premierem brytyjskiego rządu – Davidem Cameronem, na Downing Street 10 (który na to spotkanie przyjechał wprost ze szczytu G-8). A wcześniej prezes PiS był gościem londyńskiej Polonii  i partyzantów – emigrantów, pamiętających czasy II Wojny Światowej. Jaki może mieć to oddźwięk w społeczeństwie? Ano np. taki, że ktoś tu potrafi jak równy z równym rozmawiać z przywódcami największych europejskich państw, a ktoś inny woli wykrzykiwać mało zrozumiałe dla przeciętnego obywatela frazy pośrodku wiejskiego gumna.

Innymi słowy, ciemny, niewygadany i obciachowy Kaczyński spotyka się z premier Rządu Jej Królewskiej Mości, a jego polityczny rywal – światły, europejski i dystyngowany – macha sobie parę ujęć na tle obory.

Nie, tego nawet Monty Python by nie wymyslił.

Sed3ak
O mnie Sed3ak

"Człowiek w Narodzie żyje nie tylko dla siebie i nie tylko na dziś, ale także w wymiarze dziejów Narodu (...) Polska może żyć własnymi siłami, własnymi mocami, rodzimą kulturą wzbogaconą przez Ewangelię Chrystusa i przez czujne, rozważne działanie Kościoła. Polska może żyć tu, gdzie jest, ale musi mieć ku temu moc. Musi patrzeć i ku przeszłości, aby lepiej osądzać rzeczywistość, i mieć ambicję trwania w przyszłość. Naród jest jak mocne drzewo, które podcinane w swych korzeniach, wypuszcza nowe. Może to drzewo przejść przez burzę, mogą one urwać mu koronę chwały, ale ono nadal trzyma się mocno ziemi i budzi nadzieję, że się odrodzi (...)" kard. Stefan Wyszyński sed3ak na Twitterze Sed3ak Pro, czyli dyskusja na poziomie Pro! "The mystic chords of memory will swell when again touched, as surely they will be, by the better angels of our nature". Abraham Lincoln "Virtù contro a furore Prenderà l'armi, e fia el combatter corto; Che l'antico valore Negli italici cor non è ancor morto". Francesco Petrarka Polecam: "Dzienniki Ronalda Prusa. Część Pierwsza."

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (25)

Inne tematy w dziale Polityka