O dziwo, Gazeta Wyborcza przeprowadziła akcję za którą, miast wyszydzać i ośmieszać, można ją śmiało pochwalić. Chodzi o prowokację dziennikarską o kryptonimie '"Szybki Magister". Gazeta założyła fikcyjną uczelnię wyższą (Akademia Komunikacji Społecznej - jak zwykle enigmatyczno-pociągająca nazwa, w większości wypadków pusta w środku), na której w dwa lata można było uzyskać dyplom na takich przedmiotach, jak politologia, socjologia i kulturoznawstwo. Pomysł na torpedowanie absurdu przedni, a to z kilku powodów.
Po pierwsze, od dawna uważam że wyrosłe po 1989r., jak grzyby po deszczu uczelnie wyższe, są zwyczajowym picem na wodę. Kształcą one (choć może właściwszym określeniem byłoby "produkują") ćwierćinteligentów, dostających dyplom, którego nie potrafią przeczytać. Tego typu "uczelnie", są skuteczną odskocznią dla byłych „cichociemnych” (tj. uciekających przed wojskiem) lub osób, chcących pożyć jeszcze trochę na państwowym cycku (np. ciągnąc do 25 roku życia zasiłki dla "uczącej się młodzieży"). Stąd nie przypadkiem uczelnie te w reklamujących je ulotkach co rusz podkreślają „bezpłatne zaświadczenia do ZUS i WKU”.
Po drugie, przyrost młodzieży studiującej (czterokrotny od 1989r.) w najmniejszym stopniu nie odpowiada potrzebom rynku. Bardziej jest efektem społecznej presji na "posiadanie magistra". Innym problemem jest fakt, że w ten sposób "wykształceni" młodzi ludzie są najczęściej blokadą zawodowego rozwoju dla osób wkładających wiele trudu i pracy w rzeczywiste studiowanie. Dla wielu pracodawców (zwłaszcza tych z urzędów publicznych na poziomie powiatu) do przyjęcia kogoś "z polecenia" wystarcza papier. To oczywiście ma swoje przełożenie na jakość wykonywanych obowiązków przez takiego pracodawcę (gorzej jeśli jest nią organ publiczny).
W tym miejscu czapki z głów przed "Gazetą Wyborczą". Prowokację "Szybki Magister" przeprowadzili dziennikarze z lokalnego, poznańskiego oddziału gazety. I od razu widać różnicę i brak michnikowego łapska nad młodymi adeptami sztuki dziennikarskiej. Osobiście wolę, gdy z przeprowadzonej przez prasę pracy wyłaniają się pożytki, niż gdy dziennikarze z Czerskiej piszą teksty (przykłady pierwsze z brzegu) wewnętrznie sprzeczne (jak ten), czy naciągane i wyraźnie szukające racjonalnego odniesienia (jak ten).
Może nie wszystko w "Wyborczej" jest do luftu, a miano dobrego dziennika wiąże się z wykoszeniem starej, uwikłanej w moralne kompromisy z komunistami gwardii?
"Człowiek w Narodzie żyje nie tylko dla siebie i nie tylko na dziś, ale także w wymiarze dziejów Narodu (...) Polska może żyć własnymi siłami, własnymi mocami, rodzimą kulturą wzbogaconą przez Ewangelię Chrystusa i przez czujne, rozważne działanie Kościoła. Polska może żyć tu, gdzie jest, ale musi mieć ku temu moc. Musi patrzeć i ku przeszłości, aby lepiej osądzać rzeczywistość, i mieć ambicję trwania w przyszłość. Naród jest jak mocne drzewo, które podcinane w swych korzeniach, wypuszcza nowe. Może to drzewo przejść przez burzę, mogą one urwać mu koronę chwały, ale ono nadal trzyma się mocno ziemi i budzi nadzieję, że się odrodzi (...)"
kard. Stefan Wyszyński
sed3ak na Twitterze
Sed3ak Pro, czyli dyskusja na poziomie Pro!
"The mystic chords of memory will swell when again touched, as surely they will be, by the better angels of our nature".
Abraham Lincoln
"Virtù contro a furore
Prenderà l'armi, e fia el combatter corto;
Che l'antico valore
Negli italici cor non è ancor morto".
Francesco Petrarka
Polecam:
"Dzienniki Ronalda Prusa. Część Pierwsza."
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie