Ponieważ nie wiedzieć czemu szef naszego politycznego Salonu 24 Igor Janke namawia nas do pisania tekstów świątecznych, wigilijnych i wspomnieniowych, a mnie jak raz przypomniał się pewien tekst, który napisałem przed Bożym Narodzeniem 2010, więc postanowiłem ulec prośbom redaktora. Jest to tekst wybitnie kulinarny, w dodatku promuje kuchnię regionalną, zaś regiony są w Unii Europejskiej teraz ważniejsze od państw, zatem ów post jest niezwykle au courant, jak mówią starzy Gaskończycy. Tym bardziej, że dobry przepis zawsze jest aktualny w kuchni, także w kuchni politycznej.
Polecam więc tę powtórkę z rozrywki, bo święta mamy w pełnym rozkwicie i gdy ktoś pochyla się nad jakąś tradycyjną staropolską gęsią czy kaczką w zawiesistym sosie, nie zaszkodzi mu wiedzieć, czym zajadają się mniejszości narodowe. A nawet więcej powiem, wiedza o specyficznych smakach mniejszości jest w dzisiejszych czasach o niebo bardziej au courant niż wiedza o o ordynarnych upodobaniach większości.
Jako mieszkaniec prastarej ziemi kaszubskiej, postanowiłem więc przybliżyć reszcie kraju tutejszą kuchnię polityczną. Wiadomo bowiem powszechnie, że każdy region ma specyficzne smaki i gusty, jednak lokalne specjalności nie zawsze są znane poza jego granicami. Jako pierwszy podaję recepturę na danie zwane władzą (my na Kaszubach mówimy z kaszubska „waadza”). Z tym że ja pozwolę sobie nadać temu daniu tymczasowe miano "Półmisek à la Donald Tusk", na cześć wielkiego syna ziemi kaszubskiej, który już dawno temu próbował wywalczyć autonomię dla tego narodu.
Jeśli chodzi o samą potrawę, to co prawda jest dość znana skądinąd, ale w wydaniu współczesnym (właśnie za sprawą wspomnianego syna tej ziemi) ma niezwykle oryginalną formę i bogatą treść pokarmową. Warto spróbować, choćby po to, żeby nie ciągnąć się w ogonie trendu europejskiego. Poniżej publikuję więc przepis prosto od kaszubskiej gospodyni.
Weź trzy świeże i tłuste biznesmeny (mogą być słodkowodne), wyciągnij im słomę z butów i zamocz w mętnej wodzie. Jednego zasuszonego inteligenta ze starego portfela otrząśnij starannie ze skrupułów, opłucz z przesądów i pokrój na dzwonka. Dzwonka moczyć wraz z biznesmenami, aż się dobrze przegryzą. Ostatnią ćwierć inteligenta pamiętaj sobie odłożyć do dekoracji gotowego dania. Uwaga: nie wylewaj wody po inteligencie – przyda się do sosu. Na publicznym targowisku wybierz cztery dorodne autorytety moralne bez głów, ale głęboko zakorzenione. Wytrzep z kurzu, obficie posmaruj szmalcem, zanurz w esencji z polityki miłości, żeby skruszały. Uwaga: nie zapomnij oddzielić od kręgosłupów moralnych. Kręgosłupy odłóż do wiadra.
Do tego należy zakupić dwa tuziny pospolitych politykierów, obecnie można je nabyć na pęczki w każdym supermarkecie. Wybierz i odłóż na bok ze trzy sztuki z najdłuższymi jęzorami - razem z ćwiercią inteligenta posłużą do udekorowania całości. Politykiery spraw według wypróbowanej recepty: drobno posiekaj charaktery i wytnij sumienia, tuszki układaj na osobnym półmisku. Sumienia odłóż do wiadra.
Następnie zmieszaj odrobinę splendoru, szczyptę koneksji i posyp nieco konsumpcyjnej pozłoty na drobno posiekane charaktery. Dodaj konfitury i dobrze wymieszaj. Tak przygotowaną pastą pokryj tuszki politykierów i odstaw na razie w chłodne miejsce. Najlepiej do lodowni. Teraz weź pokaźną przygarść drobnych płotek, zamieszaj im w głowach, wydrenuj móżdżki. Fileciki z drobnych płotek utłucz na miazgę. Móżdżki odłóż do wiadra.
Sos przygotowuje się na ziemi kaszubskiej w sposób tradycyjny. Do wiadra, w którym masz już odłożone kręgosłupy autorytetów, sumienia politykierów oraz móżdżki drobnych płotek, wlej popłuczyny po inteligencie. To wszystko należy teraz poszatkować w szatkownicy i utrzeć w pralko-ucieraczko-wyżymaczce uniwersalnej. Urządzenie to jest już powszechnie dostępne w sieci handlowej BiznesMedia AGD. Ucierać należy tak długo, aż otrzymamy jednolitą ciemną masę z dużą ilością ubitej piany na wierzchu. Na ostatku należy przyprawić sos cykorią i zagęścić papką medialną. Autorytety wyciągnij z esencji, gdy już są dostatecznie skruszałe – łatwo to poznać, bo zmieniają wtedy kolor z czerwonego na śnieżnobiały. Esencję wylej do wiadra.
Teraz należy przygotować specjalny półmisek - duże trójkątne korytko (naczynie powszechnie używane na wsi kaszubskiej). Na samym dnie wysmarowanym miazgą z drobnych płotek układaj tuszki politykierów pokryte dokładnie pastą, a na przemian kładź dzwonka z inteligenta. W następnej warstwie, w trzech kątach korytka umieść politykiery ozdobne w takiej konfiguracji, żeby im pyszczki wystawały na zewnątrz, a jęzory zwisały fantazyjnie z każdego rogu korytka. Trzy dobrze wymoczone biznesmeny kładź wzdłuż krawędzi korytka w ten sposób, żeby piły sobie nawzajem z dzióbków z politykierami. Wolne powierzchnie obłóż autorytetami zakonserwowanymi w marynacie. Na samym szczycie potrawy postaw dekoracyjną ćwiartkę inteligenta, jako alegorię przyszłości. Wszystkie szczeliny obficie wypełnij sosem z pianą. Całość należy zapiec w gorącej atmosferze zgody narodowej.
Potrawa zwana władzą gotowa do skonsumowania. Na koniec jeszcze tylko umywasz ręce. Danie świetnie się komponuje smakowo z burakami lub fasolką Głupi Jaś. Przed spożyciem należy się przygotować psychicznie - sumienia, kręgosłupy i móżdżki odkładamy do wiadra.
Inne tematy w dziale Rozmaitości