wt., 13/03/2012 - 23:44 — mp
Ukazał się pierwszy numer „FORUM DZIENNIKARZY” w nowej szacie. Pismo jest wydawane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. - Chcemy, żeby było pismem obowiązkowym dla dziennikarzy – powiedział szef SDP Krzysztof Skowroński.
Prezentacji gazety dokonali prezes SDP Krzysztof Skowroński i redaktor naczelny nowego „FORUM DZIENNIKARZY” Piotr Legutko.Omówili cele i treść pisma.
Krzysztof Skowroński podczas konferencji prasowej na Foksal powiedział: Chcemy, żeby „Forum” było obowiązkowe dla dziennikarzy i pożądane dla tych, którzy interesują się tym, co dzieje się u dziennikarzy i w Polsce. Wchodzimy na rynek zmonopolizowany przez „Press", który ma swój sposób patrzenia na rzeczywistość i jej opisywania. „Press” interesuje się celebrytami. My chcemy mówić o tym, co naprawdę dzieje się w środowisku.
Piotr Legutko, redaktor naczelny „FD” w rozmowie dla portalu sdp.pl podkreślał: Drukujemy te 1500 egzemplarzy nie z zamiarem podbicia rynku. Chcemy kształtować opinię. Pismo adresujemy do ludzi, którzy tę opinie kształtują, do liderów opinii. To zupełnie inny cel niż ten jaki stawiają sobie wydawcy tygodników.
W pierwszym numerze „FORUM DZIENNIKARZY” czytelnik znajdzie artykuły dotyczące kondycji polskich mediów, sondy, wywiady, felietony, artykuły interwencyjne, analizy medioznawcze, galerie fotografii i omówienie Nagród Dziennikarskich SDP za rok 2011.
Piotr Legutko, redaktor naczelny „FD" w artkule wstępnym podkreśla (s.3), że środowisko dziennikarskie powinno dokonać rachunku sumienia za rok 2011: „Nie wszystkiemu winni są wydawcy i nadawcy, politycy i koncerny. Polskie media nie zdały egzaminu nie tylko 11 listopada. Przede wszystkim nie zmierzyły się z największym tematem naszych czasów, czyli katastrofą smoleńską”. Wyjątkiem była – stwierdza Legutko – laureatka Nagrody Wolności Słowa (nagroda główna w konkursie SDP) Anita Gargas, z którą rozmowę przeprowadził Błażej Torański (s. 24-25).
W rubryce Puls Mediów (s.6-7) dziennikarstwo w Polsce w roku 2011 podsumowują: Jan Wróbel („Dziennik Gazeta Prawna”, TOK FM), Andrzej Stankiewicz („Newsweek”), Jerzy Jurecki („Tygodnik Podhalański”) i Krzysztof Leski. Dziennikarstwo na świecie (s.8-9) omawiają: Agnieszka Romaszewska-Guzy (dyr. TV Biełsat), Andrzej Jonas (red. nacz. „The Warsaw Voice”) i Krzysztof Mroziewicz („Polityka”). Na stronach 10-15 w rozdziale zatytułowanym Media wobec 11 listopada czytelnik znajdzie oświadczenia SDP, felietony Krzysztofa Kłopotowskiego, Romana Graczyka, Jerzego Jachowicza i Wiktora Świetlika oraz rozmowę z Krzysztofem Skowrońskim o relacjach w polskich mediach z wydarzeń 11 listopada w czasie obchodów Święta Niepodległości.
W numerze są też wywiady, oprócz wspomnianych z Anitą Gargas i Krzysztofem Skowrońskim, dziennikarze FD rozmawiają z Krzysztofem Izdebskim (patofizjologiem), Mariuszem Kamińskim (laureatem nagrody SDP im. Stefana Żeromskiego), Jerzym Haszczyńskim (autorem książki „Mój brat obalił dyktatora”), prokuratorem Piotrem Kosmatym (prowadzi śledztwo ws. Jarosława Ziętary), Tomaszem Wróblewskim (red. nacz. „Rzeczpospolitej”), Igorem Janke o salonie24.pl oraz z Markiem Millerem (autorem wywiadów z Ryszardem Kapuścińskim).
Dużo miejsca zajmuje przedstawienie laureatów Nagród SDP (s.20-37) , w tym tekst laudacji wygłoszonej przez Rafała Ziemkiewicza na cześć Lecha Jęczmyka, zdobywcy lauru SDP za całokształt twórczości, galeria zdjęć z uroczystości rozdania nagród, wywiady z laureatami i przedruk artykułu Krzysztofa M. Kaźmierczaka i Piotra Talagi „Śmierć w cieniu tajnych służb” (publikacja w „Głosie Wielkopolskim”). Autorzy za ten artykuł otrzymali wyróżnienie w kategorii Watergate.
Na kolejnych stronach (s.37-41) Agata Ławniczak zastanawia się „czy oddziały terenowe Telewizji Polskiej są jeszcze do czegoś potrzebne?”, Piotr Legutko snuje rozważania o niewesołej kondycji polskiej prasy i rzezi dzienników (s. 42-43), Jolanta Hajdasz przypomina Radio Wolna Europa (s. 45), a Błażej Torański podaje „Przepis na sukces w sieci” (s. 46-47).
W dziale SDP – Interwencje (s.56-57) Tomasz Szymborski stawia pytanie: czy polski dziennikarz zajmujący się kontrowersyjnym tematem ma poczucie, że „w razie czego” jego redakcja stanie za nim murem i zapewni opiekę prawną? W artykule „Ryzyko zawodowe” opisuje sprawę Michała Tabaki, byłego dziennikarza „Dziennika Zachodniego”.
W rubryce „Historia Mediów” (s.73-76) Jan Rogóź przedstawia twórców Ilustrowanego Kuriera Codziennego, pisma wydawanego w latach 1910-1939 w Krakowie.
Ponadto w numerze interesujące omówienie wewnętrznych spraw Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (art. Stefana Truszczyńskiego – s. 50-51), niezwykle ważny tekst Wiktora Świetlika o paragrafie 212 k.k. (s. 52-54), Galeria fotografii Wojciecha Druszcza (s. 64- 69), Obrazki z życia z działu foto Marcina Kędryny (70-72) i Książkowe hity o mediach Marka Palczewskiego (s. 58-61).
Pierwszy numer nowego „FORUM” ma 80 stron i ukazuje się w nakładzie 1,5 tysiąca egzemplarzy. Już wkrótce będzie go można zakupić za pośrednictwem portalu sdp.pl. Cena egz. 10 zł. W piśmie nie ma reklam, jednak SDP będzie zabiegać o zewnętrznych reklamodawców. Jako miesięcznik ma być wydawane od jesieni tego roku.
„Forum Dziennikarzy” w starej szacie po raz pierwszy ukazało się w 1997 r. Redaktorem naczelnym był w ostatnich latach sekretarz SDP Stefan Truszczyński, pismem w nowej formule i w nowej szacie kieruje wiceprezes SDP Piotr Legutko - szef krakowskiego oddziału „Gościa Niedzielnego”, a wcześniej m.in. redaktor naczelny "Dziennika Polskiego". W skład redakcji wchodzą: Marcin Baran (sekretarz redakcji) , Bożena Dobrzyńska, Andrzej Kaczmarczyk, Marek Palczewski, Andrzej Stawiarski, Błażej Torański i Stefan Truszczyński.
Inne tematy w dziale Rozmaitości