SDP SDP
197
BLOG

Stan wojenny a "katastrofa" - Piotr Legutko

SDP SDP Rozmaitości Obserwuj notkę 3

Nie "za", a jedynie "przeciw" - felieton Piotra Legutki

Czy stan wojenny ocalił nas przed katastrofą? – pyta 13 grudnia 2011 roku słuchaczy „Trójki” Kuba Strzyczkowski. I zachęca: głosujmy! O jaką katastrofę mu chodzi? O ataki terrorystów z „Solidarności”, którzy – jak przypomina nam były rzecznik SLD – nie byli „hufcem aniołów”?  Czy raczej o inwazję sowiecką, którą powstrzymał „polski patriota , postać rozdarta” – jak o towarzyszu generale mówi  Jan Lityński. A może chodzi  Strzyczkowskiemu  o gospodarczą zapaść, z której wyprowadzili nas  wojskowi komisarze.  Bo gdyby nie oni… strach pomyśleć.

Czepiam się, wiem. W końcu cykl nazywa się „za, a nawet przeciw”, a pytanie (z założenia prowokacyjne) w sam raz pasuje na 13 grudnia, skoro po 30 latach Polacy są wciąż podzieleni – pól, na pół – w ocenie Jaruzelskiego. Posłuchajmy zatem ich argumentów,  rytualnie,  tych samych, jak co rok o tej samej porze. Dajmy się ludziom wygadać,  to jest wolny kraj.
Ale czepiam się nie bez racji, bo przecież dziennikarz to istota myśląca, a w dodatku odpowiedzialna w jakimś sensie za to, co myślą rodacy. Myśląca i wyciągająca wnioski z wiedzy, jaką dziś mamy o tym, co działo się w 1981 roku. Z faktów, a nie opinii. Bo na to, że nie było żadnego zagrożenia interwencją sowiecką dowodów jest moc. Wiemy już dokładnie, jak przebiegały przygotowania komunistów do wojny z narodem, spisane są czyny i rozmowy. Znamy z detalami rolę, jaką odegrały wówczas media w doprowadzeniu ludzi do powszechnej desperacji i rezygnacji, jesteśmy tez mądrzejsi o doświadczenia całej dekady rządów Jaruzelskiego, który będąc dyktatorem – zamiast zmienić (do czego miał wszelkie instrumenty) - utrwalił w Polsce stan gospodarczej katastrofy. Tu nie ma żadnych półcieni, szklanka nie jest wypełniona do połowy. Ona jest przygnębiająco pusta. Kto ma inne zdanie, powinien najpierw uzupełnić braki z historii najnowszej. Nie jest to trudne, zwłaszcza, że na portalu  Polskiego Radia właśnie został „odpalony” znakomity serwis poświęcony rocznicy stanu wojennego.

 

Więcej czytaj: TUTAJ

SDP
O mnie SDP

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Rozmaitości