Jan Dworak zapowiada nową ustawę medialną po wyborach. KRRiT chce uzgadniać projekt z ludźmi większości w Sejmie, kimkolwiek by nie byli. To oczywiste, bo inaczej ustawa nie przejdzie. Czy tylko większości? Czyżby mniejszość nie miała nic do powiedzenia o mediach i o sprawach kraju? Przecież wyraża opinie co najmniej jednej trzeciej narodu.
Może jest to przejęzyczenie pana przewodniczącego. Aby uniknąć nieporozumień, do nowej ustawy trzeba wprowdzić zapis, że w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji ma gwarantowany udział największa partia opozycyjna. I to w proporcji do zdobytych mandatów posłów i senatorów. Kimkolwiek by nie byli. Krajowa Rada jest czymś w rodzaju parlamentu, rządu i sądu w jednym, powinna więc wyrażać układ sił społecznych.
Czyli drodzy panowie z KRRiT, trzeba się posunąć. Jeśli wybory wygra Platforma Obywatelska, musicie zrobić miejsce w radzie dla delegatów PiS. A jeśli większość rządową stworzy prezes Kaczyński, to chyba nikt naiwnie nie myśli, że PiS nie wprowadzi do rady swoich przedstawicieli. Partia prezesa nie powinna jednak robić czystki peowców korzystając z faktu, że ma władzę (jeśli ją uzyska). Nie warto mścić się za obecną, chorą sytuację, gdy w administracji mediów publicznych sympatycy PiS zostali wycięci. To jest nie tylko grabież naszych wspólnych mediów przez PO. To również odpłata PO za posunięcia PiS.
Prawo i Sprawiedliwość po zdobyciu władzy w roku 2005 wycięło peowców w KRRiT oraz w zarządach radia i telewizji. Jednak wielu sympatyków PO zostało wśród dziennikarzy i mogli swe sympatie wyrażać na antenie. Zaś pisowców nie ma dzisiaj w administracji i redakcjach. A jeżeli są, siedzą cicho. Rachunek krzywd nie został wyrównany. Poszkodowani zwolennicy PiS mają więc moralne prawo zemsty. Jednak miejmy nadzieję, że PiS, jeśli wygra wybory, to zgodzi się na udział peowców w decyzjach o programach mediów. Wymaga tego nasze dobro wspólne, żeby państwo nam się bardziej nie rozpadło.
CZYTAJ DALEJ: TUTAJ
Inne tematy w dziale Rozmaitości