sbwo sbwo
138
BLOG

Wywiad bloggerów BLOG MEDIA Stowarzyszenie w organizacji z v-ce

sbwo sbwo Polityka Obserwuj notkę 33

Przedstawiamy kolejny wywiad z cyklu "Twarzą w twarz ". Jest to wspólna
inicjatywa portalu www.polityczni.pl i Blog Media Stowarzyszenie w organizacji . Tym razem blogerka Maryla rozmawia z v-ce premierem Waldemarem Pawlakiem.

Publikujemy pierwszą część stenogramu wywiadu  . Maryla rozmawia o zabezpieczeniu Polski w energie, limitach CO2, rurociągach  , projekcie Sarmatia II, Baltic Pipe, moście energetycznym z Litwą, akcyzie na paliwo  i winietach.

Ze względu na ograniczony czas, jaki premier mógł nam poświęcić,  wywiad nie jest tak wyczerpujący, jak planowaliśmy, ale liczymy, ze premier Waldemar Pawlak poświęci nam jeszcze trochę swojego czasu na dokończenie i rozwinięcie tematu.

 

 

W. Pawlak - wywiad - 25/06/08

 

W. Pawlak - wywiad - 25/06/08
nr 2349 z dnia 2008-06-25
Kolejny wywiad blogera z politykiem. Z zaproszenia blog.media.pl oraz polit...

 

 

Maryla: - Witamy na kolejnym spotkaniu „Twarzą w twarz” blogerów Blog. Media Stowarzyszenie w organizacji i portalu polityczni.pl . Gościmy dzisiaj u wicepremiera Waldemara Pawlaka, ministra gospodarki.

Waldemar Pawlak: – Dzień dobry Pani, dzień dobry państwu.

M: – Panie Premierze , wszystkie kraje, a szczególnie rozwijające się potrzebują dużo energii . My mamy w tej chwili z energią duży problem. Chciałabym zacząć od konkretnego pytania; Litwa – podpisana została umowa „Most energetyczny”. W lipcu miała się ona urzeczywistniać , miało być to przedsiębiorstwo, które ją będzie realizować… 

W.P.: – Z energią na szczęście w Polsce jest nie tak źle . Dlatego że główna ilość energii , ponad 60 procent opiera się o zasoby węgla , który jest w Polsce dostępny. Ponieważ węgiel umiarkowanie drożeje w porównaniu do ropy i gazu to ta energia , szczególnie energia elektryczna jest droższa, ale znacznie mniej niż w krajach takich, gdzie produkowana jest właśnie na gazie. Kraje nadbałtyckie, chociażby Litwa , Łotwa, Estonia maja bardzo duże ciśnienie jeżeli chodzi o wzrost cen i ten most energetyczny z Litwą jest dedykowany przede wszystkim inwestycji , która będzie na Litwie realizowana w Ignalinie - to jest druga, nowa część elektrowni jądrowej.

Żeby można było mieć tańszą energię i żeby można było mieć dostęp do energii po rozsądnych cenach. To jest szczególnie  ważne w tej chwili, kiedy ropa i gaz tak bardzo drożeją. W ostatnią niedzielę byłem na spotkaniu 30 krajów, największych producentów i konsumentów ropy naftowej, w Arabii Saudyjskiej w Jeddah i tam była dyskusja nad wprowadzeniem rozwiązań , które by pozwoliły obniżyć cenę ropy na rynkach światowych , mam nadzieję że efekty będą widoczne.

M: – Ropa to jest oddzielny temat . Natomiast ja bym chciała uściślić,  na jakim etapie jesteśmy z tym przedsięwzięciem , kiedy rusza budowa , bo miało to być w lipcu takie były informacje prasowe:  zawiązuje się i rusza konkretna realizacja tego projektu.

W.P.: – Operatorzy z naszej strony , operator ze strony litewskiej, też narodowy, podpisali porozumienie dotyczące powołania takiej spółki docelowej Project Development Co. , która ma opracować studium wykonalności i przeprowadzić sprawy projektowe.  Z tego co wiem, jest to na dobrej drodze . Operatorzy na tym poziomie przedsiębiorstw pracują, żeby szybko uruchomić ten projekt . To jest dla Polski ważne, nie tylko ze względu na współpracę z Litwą i potencjalną elektrownią nuklearną na Litwie, ale także ze względu na tereny Polski północno – wschodniej, bo tam brakuje takich wysokich napięć i brakuje możliwości dostarczenia energii w efektywny sposób.

M: – Ale daty jeszcze nie znamy, to są projekty ?

W.P.: – To są działania wzajemne , to są działania firm i myślę, że firmy są żywotnie zainteresowane, bo oprócz mostu energetycznego grupa PG jest zainteresowana współudziałem w budowie elektrowni nuklearnej Ignalina 2. W takim porozumieniu między ministrami , deklarowali wsparcie dla firm i współpracę firm. Ważne jest byśmy widzieli też te działania, które podejmują przedsiębiorcy.

M: - Myślałam,  że to jest pilotowane przez rząd i Pan ma pełną informacje , rozeznanie na bieżąco.

 

W.P.: – Informacje mam. Tak jak powiedziałem,  spółka która zajmuje się projektem pracuje, i z tego co wiem, to właśnie  na połowę roku , tak jak Pani mówiła, było przygotowane studium wykolanlności i oszacowanie, jakie są uwarunkowania , koszty, technologia budowy mostu między Polska a Litwą.

M: – Druga sprawa to jest zabezpieczenie. Co jest z biopaliwami, bo ciągle nie możemy ruszyć . Wiem że to jest inny problem. Mówi się,  że biopaliwa w świecie będą przyhamowane . U nas, niestety, ciągle są jakieś blokady administracyjne, finansowe . Jak to wygląda ?

W.P.: – Produkcja  biopaliw  się rozwija ale rozwija się produkcja energii ze źródeł naturalnych tzn. chociażby energia wiatrowa , geotermia . To są te obszary które wymagają większego zaangażowania , inwestycji . Jeśli mówimy o biopaliwach to pojawiają się teraz inwestycje przemysłowe , zakłady produkujące biopaliwa. Ta produkcja będzie w naszym kraju rosła. Natomiast trzeba zwrócić uwagę na biopaliwa drugiej generacji , które nie są konkurencyjne w stosunku do produkcji żywności, chociaż sam wzrost cen żywności – zdania są podzielone. Z jednej strony może być wpływ biopaliw ale moim zdaniem dużo większy wpływ mają zmiany klimatyczne - susza w Australii . Nawet dzisiaj , w bieżącym roku w Polsce , mówi się o dużym zagrożeniu suszą na sporej części naszego kraju. Te zmiany klimatyczne wskazują, że w ostatnich latach dużo bardziej jest potrzebna ochrona  klimatu i zachowanie takich mechanizmów które sprawiają, że ten klimat nie będzie się tak dramatycznie  zmieniał,  bo to może być główną przeszkodą. Paliwa drugiej generacji to jest np. wykorzystanie biogazów po to, żeby to co jest odpadem mogło być przetworzone na biogaz , później na energie elektryczną

. Tu widać wyraźnie jak potrzebne są nowe  technologie .  W tym obszarze warto też zwrócić uwagę, że Polska może być krajem, który będzie liderem w regionie . Dzisiaj mamy firmę japońską , która wprowadza w przemysłowy sposób samochód na wodór, na ogniwa wodorowe , paliwowe. To Polska może być krajem, który właśnie przez produkcję wodoru, przez gazowanie węgla, czy też przy fermach wiatrowych może być dobrym miejscem startu do wprowadzenia tego typu technologii w Europie.

M: – Czy znany jest Panu projekt silnika kinetycznego. Doktor Koźliński, polski naukowiec taki wynalazek, już przetestowany wstępnie, próbuje wdrożyć w Polsce i nie ma tym w ogóle zainteresowania. To jest naturalna energia.

W.P.: - Nie mam większej wiedzy na ten temat, ale chętnie się z tym pomysłem zapoznam.

M: – To ja później prześlę…

W.P.: – Możemy się umówić na maila

M: – To jest ważny temat. Nie przebija się. Bardzo ważna rzecz, a nie ma zainteresowania . Może znajdzie się zainteresowanie. Chciałby to realizować w Polsce.

W.P.: – A na czym ta idea polega ?

M:  –To jest energia odnawialna . Rewelacja. Nie trzeba gazować, samochód praktycznie na powietrze.  Następny bardzo ważny temat, bo mamy ograniczenia ze względu na środowisko, mamy limity CO2 i mamy nasz przemysł, który bardzo dużo emituje tego CO2 . Mamy takie, a nie inne elektrociepłownie, które pracują na węgiel i wytwarzają bardzo dużo energii . Widzę dwa problemy. Czy Panu Premierowi coś wiadomo o gazowaniu węgla brunatnego. W zeszłym roku ruszył międzynarodowy projekt w Instytucie Górnictwa w Katowicach, który miał pracować nad gazyfikacją węgla. Aby wykorzystać nasze pokłady węgla brunatnego. Natomiast drugi to... ale najpierw ten pierwszy, żebyśmy nie mieszali…

W.P.: – Jeżeli chodzi o gazowanie węgla w Polsce, to mamy cały czas do czynienia jeszcze z badaniami i instalacjami laboratoryjnymi. Natomiast na świecie są już instalacje przemysłowe . To co na dzisiaj jest najbardziej obiecujące to zgazowanie węgla na potrzeby przemysłu chemicznego bo tam mamy produkcje wodoru . I takie najbardziej obiecujące miejsca, to są Zakłady Azotowe w Puławach i Kędzierzyn – Koźle, bo tam surowiec jest na miejscu. Natomiast jeśli chodzi o węgiel brunatny to sprawa dotyczy zgazowania na powierzchni i zgazowania pod ziemią .

M: – Właśnie chodzi o gazowanie pod ziemią.

W.P.: -  Przede wszystkim tam się pojawiają problemy ze stabilnością stałego procesu i tu na pewno potrzebne są takie rozwiązania które by pozwoliły utrzymać ten proces pod kontrolą . Żeby nie było takiej sytuacji,  że dochodzi do niekontrolowanych reakcji , a potem problemów z praktycznym zagospodarowaniem . Natomiast to jest na pewno przyszłość i jeżeli mówimy o naszej strategii to więcej czystych technologii węglowych , mniej ropy mniej gazu znacznie więcej odnawialnych i być może w perspektywie lat kilkunastu energetyka jądrowa.



ciąg dalszy nastąpi...

 

Informuje, ze wysłałam meila do Pana Premiera z opisem wynalazku dr Koźlińskiego.

Niestety, mój meil odbił sie od "bramki" i wrócił do mnie.

Mam nadzieje, że ktos w kanclelarii  Premiera przeczyta ten tekst i skontaktuje sie ze mną.

Adres meilowy do mnie jest w skrzynce Pana Premiera.

 

Maryla.

sbwo
O mnie sbwo

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (33)

Inne tematy w dziale Polityka