sawa.com sawa.com
300
BLOG

Scenka z życia Polaka pracowitego, który chce wybudować dom... i suma hipotek

sawa.com sawa.com Gospodarka Obserwuj notkę 9

ale jak to Polak, nie ma odłożonego w skarpecie kapitału. No bo skąd? Idzie do banku i mowi:

- chce wybudować dom, mam nieco zaoszczędzonych pieniędzy...  ale to za mało, żeby kupić działkę i wybudować na niej dom. Chce od banku wziąć kredyt. Mam zdolnośc kredytową, bo już to sprawdzałem.

Doradca kredytowy odpowiada OK i pyta

- Czy ma pan upatrzoną działkę? 

- Oczywiście - odpowiada Polak - Mam upatrzoną piękna działke pod lasem, z dobrą komunikacją publiczną ze Śródmieściem. Jestem po rozmowach z właścicielką. Ona chce sprzedać, ja chcę kupić. Ustaliliśmy cenę. Trzeba tylko załatwić kredyt. Jest aktualny plan zagospodarowania więc po sfinalizowaniu transakcji bedę mogł zaraz  przystąpić do budowy.

Doradca przegląda dokumenty działki. Troche pochmurnieje. Polak to zauważa - czy cos nie tak? - pyta zaniepokojony. 

- Pana piękna działka ma w ewidencji gruntów Ls

- No to co? - odpowiada Polak - Tam nie ma lasu, rośnie parę samosiejek,  brzózki i sosenki. Nie mam zamiaru ich wycinać, podkreslają urodę dzialki.

- Nie w tym rzecz - mówi doradca - Działki zapisane w ewidencji gruntów jako Ls podlegają prawu pierwokupu przez Lasy Państwowe. Do jednego worka zostały wrzucone wszystkie działki zaewidencjonowane jako Ls bez względu na zapisy planu zagospodarowania przestrzennego. Kwietniowa nowelizacja ustawy o lasach dała Lasom Państwowy prawo pierwokupu działek oznaczonych jako Ls w ewidencji gruntów. Przepisy te dają też Lasom Państwowym prawo zakwestionowania ceny sprzedaży ustalonej w umowie warunkowej. I w tym jest problem... bo to obniża bardzo wartość hipoteki. Chyba, że ma pan jakąś inną nieruchomość nie podlegającą prawu pierwokupu na której bedzie mozna ustanowić hipotekę zabezpieczającą kredyt.

- Niestety nie mam - odpowiada Polak. - Jestem na dorobku.- po chwili milczenia -  Widzę, ze nic tu po mnie. - mruczy po nosem i narasta w nim zlość -  Pozostaje mi wyjazd za granicę. - mówi z rezygnacją

- Doradca patrzy na niego współczująco

- Tylko gdzie wyjechać? UE zalewa fala uchodźców... to jest jak  tsunami...

- rozumiem pana...  chciałoby sie uciec ale nie ma gdzie...


W Polsce są tysiące działek, które w planach zagospodarowania przestrzennego są przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe a w ewidencji gruntów oznaczone jako Ls. Urzędnicy i doradcy pana ministra Szyszki gdyby  przed nowelizacją ustawy o lasach zwrócili się z zapytaniami do samorządów gminnych,  to pewnie otrzymaliby informację o  tym, że takie działki istnieją i że zapis w ewidencji gruntów nie przesądza o tym czy działka jest budowlana czy jest lasem. O tym przesądzają zapisy planów zagospodarowania przestrzennego. Chociaż w Polsce istnieje także  wiele tysięcy działek sensu stricto  budowlanych o bardzo skomplikowanym statusie prawnym... bo nie wszędzie mamy plany zagospodarowania przestrzennego. Mamy za to bardzo rozbudowane  często, zbyt często niekompatybilne prawo dotyczące  nieruchomości. Myślę, ze potrzebujemy kodeksu ziemskiego który by te sprawy porządkował. Przed przystąpieniem do prac nad takim kodeksem, należałoby najpierw zrobić inwentaryzację gruntów i problemów, które trzeba uporządkować. Być może równolegle z pracami nad takim uregulowaniem powinny być aktualizowane mapy geodezyjne kraju. Przeprowadzone scalanie gruntów i ich nowy racjonalny podział... kraje starej UE mają w tym doświadczenie bo to robiły i zapewne robią. Ale zanim te marzenie o racjonalnym i przyjrzystym prawie nabierze realnych kształtów nalezy trochę ludziom ulzyć. Nie skazywać ich na horrory, które dzieję się teraz w kancelariach notarialnych i biurach doradców kredytowych. Poprawić ustawe o lasach... powiekszyć powierzchnię działek wyjętych z podlegania przepisom obu ustaw. Niech nikt mi nie mówi, ze po jednym hektarze czy dwóch cudzoziemcy wykupią nam Polskę  a po 30 arów już nie...  po 30 arów też moga nas wykupić, ale będą musieli sie bardziej namitrężyć.

Dobre prawo, przejrzyste i racjonalne jest podstawą rozwoju gospodarczego. Rynek nieruchomości i budownictwo to podstawy gospodarki.

sawa.com
O mnie sawa.com

Wykształcenie: administratywistka,(magister administracji po studiach na Uniwersytecie Warszawskim) b. samorządowiec...

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Gospodarka